11. YEREL MAVİ BAYRAK SORUMLULARI EĞİTİMİ

30 Kasım 2017 Perşembe, 19:03

11. YEREL MAVİ BAYRAK SORUMLULARI EĞİTİMİ ANTALYA’DA YAPILDI

Her yıl TÜRÇEV (Türkiye Çevre Eğitim Vakfı) tarafından organize edilen, yerel yönetimler ve Mavi Bayrak konusunda çalışan yerel sorumlulara yönelik düzenlenen eğitimlerin 11.si, 22 -24 Kasım tarihleri arasında Antalya Adalya Elite Otel’de gerçekleştirildi.

2017 İTİBARİYLE YEREL MAVİ BAYRAK SORUMLUSU ALANYA BELEDİYESİ

Antalya’da düzenlenen 11. Yerel Mavi Bayrak Sorumluları Eğitim Programına, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve Mavi Bayrak Yerel Sorumluları katıldı. 3 günlük eğitimin sonunda 150’nin üzerindeki katılımcıya “Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu Eğitim Sertifikası” verildi. Bu sertifika ile sorumlular kurumları adına yöresindeki Mavi Bayrak çalışmalarını yürütmeye hak kazandı. Alanya bölgesinin sorumlusu olan Alanya Belediyesi de bundan böyle Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu olarak bölgesindeki Mavi Bayrak ödüllü veya aday plajlar-marinalarla ilgili çalışmaları TÜRÇEV işbirliğiyle yürütecek. Çalışmalar yerel sorumlu kuruluş tarafından görevlendirilen sertifikalı personeller tarafından sürdürülecek.

TÜRKİYE 50 ÜLKE ARASINDA 3. SIRADA

Eğitime katılan Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğumuş, Yerel Mavi Bayrak Sorumlusu eğiminin önemine dikkat çeken açıklamasında şunları kaydetti:

“1993 yılından bu yana uygulanmakta olan Mavi Bayrak Programı kapsamında 2017 yılı itibariyle 454 plaj ve 22 marina, 13 yat Mavi Bayrak ödülüne hak kazanmıştır. Ödüllü plaj sayısı ile Türkiye bu yıl 50 ülke arasında Dünya’da 3. Sırada yer almıştır. Plaj ve marina toplamında dünyadaki toplam Mavi Bayrak ödülünün yaklaşık %11’i ülkemizde dalgalanmaktadır. Ulusal ölçekte yapılan çalışmalar dikkate alındığında Mavi Bayrak çalışmaları kapsamında Antalya bölgesinde 2017 yılı itibariyle 200 plaj, 1 marina ve 5 yat Mavi Bayraklı olarak hizmet vermektedir”.

EN İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ GÖSTERİLDİ

Açıklamasını sürdüren Erdoğmuş , “Alanya bölgesi adına 2017 yılı itibariyle yerel sorumlu olarak görev yapmaya başlayan Alanya Belediyesi’nin de katılım sağladığı eğitim programı kapsamında ulusal ve uluslararası ölçekte Mavi Bayrak uygulamalarına dair yürütülen çalışmalara detaylı olarak yer verilmiş olup, mavi bayrak uygulama kriterleri ve en iyi uygulama örneklerine dair sunumlar gerçekleştirilmiştir. TÜRÇEV tarafından düzenlenen eğitim programı ile Yerel Sorumluların Mavi Bayrak hakkında güncel bilgilere sahip olmaları, kıyı yönetiminde önem arz eden kritik konularda uzmanlar aracılığıyla bilgi edinmeleri, yöresinde örnek uygulamaları yürüten yerel sorumluların deneyimlerinden faydalanmaları ve karşılıklı fikir alış verişinde bulunulması amaçlanmıştır” dedi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz