ANTALYA VALİLİĞİNE ÇAĞRIMIZDIR !

Okulların Deprem Dayanıklılığı Konusunda Öğrenci ve Velilerin Endişeleri Giderilmelidir.

20 Şubat 2023 Pazartesi, 11:38

ANTALYA VALİLİĞİNE ÇAĞRIMIZDIR !

Okulların Deprem Dayanıklılığı Konusunda Öğrenci ve Velilerin Endişeleri Giderilmelidir.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremden sonra yaşanan acı ve korku 85 milyon vatandaş tarafından paylaşılmış, felaket karşısında tüm toplum travmatize olmuştur.

Bir taraftan bölgede arama kurtarma çalışmaları sürerken diğer taraftan yaraların sarılması için halk dayanışması devam etmektedir.

Yaşanan büyük felaket sonrası yaklaşık bir aydır kapalı olan okullar 20 Şubat Pazartesi açılacak, eğitim-öğretim faaliyetleri başlayacaktır.

Bu koşullarda sağlıklı güvenli eğitim ortamının sağlanabilmesi için ilimizdeki okulların deprem dayanıklılığı konusunda Antalya Valiliği bir açıklama yaparak endişeleri gidermelidir.

Tüm toplumun travmatize olduğu, öğrencilerin endişe duyduğu bu günlerde okulların dayanıklılık ölçümleri şeffaf bir şekilde Antalya halkı ile paylaşılmalı, daha önce güçlendirme çalışmaları nedeniyle yıkılan okullardaki süreç anlatılmalıdır.

Okulların en güvenli yapılar olduğu konusunda halk ve bilhassa öğrenciler ikna edilmelidir. Deprem dayanıklılık testi yapılmayan okullar var ise hızlıca önlem alınarak bu okullarda eğitim-öğretim faaliyeti başlamamalıdır.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü de resmî sitesinde bu raporları ilan ederek velilerin endişelerini gidermelidir. Ayrıca deprem sonrası okullarda yapılacak psikososyal müdahale çalışmalarına da yer vermelidir.

Antalya Valiliği ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne açık çağrımızı yapıyoruz: Yakın geçmişte yapılan hatalardan ders alınmalı, bir milletin geleceği olan eğitim ve öğrencilerimizin güvenliği konusunda şeffaf bir süreç yürütülmelidir.

Eğitim-İş olarak söz konusu eksikliklerin eğitim başladığında da yakından takipçisi olacağımızı ve bu konuda kamuoyunu bilgilendirme görevimizi sürekli olarak yerine getireceğimizi ilan ediyoruz.

20.02.2023

Sadık ACAR

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin