Bakan Kurum’dan müjde üstüne müjde

15 Aralık 2018 Cumartesi, 17:21

Bakan Kurum’dan müjde üstüne müjde

“Türel’in başarısını devam ettireceğine inanıyorum”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 100. Yıl’a millet bahçesi, Avni Tolunay ve Fatih mahallelerine tapu, üniversite öğrencilerine yurt, Gazipaşa’ya imar planı, Finike’ye sosyal proje müjdeleri verdi. Kurum, “Başkan Türel’in özverili ve başarılı çalışmalarını devam ettireceğine inanıyorum” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini incelemek üzere Antalya’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’i ziyaret etti. Anı defterini imzalayan Bakan Murat Kurum, Büyükşehir Belediyesi’nde Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve ilçe belediye başkanlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi.
Çalkaya’da mülkiyet sorununu çözdük
Toplantının ardından bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları söyledi: “Antalya’mız bu sene 11 milyonu aşkın turisti ağırladı ve bu sayede ülke ekonomisine gayri safi milli hasılaya çok büyük katma değeri var. Turizm şehri olmasından yana aynı zamanda sanayi ve istihdam sağlayan tarımla ülkemizi kalkındıran çok önemli bir şehrimiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız, ekibimiz, valimiz gerçekten özveriyle çalışıyorlar, çok teşekkür ediyorum. Antalya’nın problemlerini Ankara nezdinde bire bir takiplerini yapıyorlar. En son Çalkaya’ya ilişkin mülkiyet problemini bize ilettiler. Biz de Çalkaya’daki 50 bin vatandaşımızı ilgilendiren mülkiyet problemini aştık. Ve vatandaşımızın tapularını kendilerine verilmesi suretiyle buradaki mülkiyet problemini çözmüş olduk. Akabinde de burada vatandaşımızın istediği dönüşüm projesi neyse, onların rıza ettiği talep ettiği projenin yapımı için bakanlık olarak her türlü teknik ve mali desteği vereceğimizi bildirmek isterim.”
100. Yıl müjdesi
Antalya’ya önemli bir müjde veren Bakan Kurum, 100. Yıl’daki mülkiyeti Emlak Konut’a ait 40 bin metrekarelik arsayı Millet Bahçesi yapılmak üzere Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edeceklerini söyledi. Kurum, “Muratpaşa İlçesi’nde bulunan 100. Yıl Spor Alanındaki bu alanı Emlak Konut 1 milyar lira bedelle ihale etmişti. Burayı Antalyalılara kazandırmak üzere bu ihaleden vaz geçerek buranın millet bahçesi yapılması hususunda mülkiyeti tahsisini Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza yapacağız. Lokasyon olarak çok merkezi bir yerdeki bu alanda millet bahçesi yapımını Büyükşehir Belediyemiz gerçekleştirecek. İçinde millet kıraathanelerinin, yürüyüş yollarının, spor alanlarının olduğu bir sosyal kültürel alanı inşallah Antalya’mıza kazandırmış olacağız” diye konuştu.
Avni Tolunay’ın mülkiyet sorunu çözülüyor
Avni Tolunay mahallesindeki mülkiyet problemine de değinen Kurum, “Milli Emlak’la kadastro arasındaki anlaşmazlığı çözmek suretiyle buradaki yaklaşık 5 bin hak sahibinin 2B’den yararlanabilmesinin önünü açıyoruz. Buradaki tescilsiz alanların tescillerinin kadastro müdürlüğümüzce yapılarak 2B üzerinde Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzce satışını gerçekleştireceğiz. Böylece 5 bin vatandaşımızın mülkiyet sorununu halletmiş olacağız” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yine aynı şekilde Kaş Patara ve Serik özel çevre koruma bölgeleri alanında yer alan 2B arazilerindeki mülkiyet problemini aynı şekilde aşmak suretiyle 2B’lerin şerhli olarak satışını gerçekleştireceklerini ve burada da 2 bin vatandaşın mülkiyet problemini çözeceklerini dile getirdi.

Üniversite öğrencilerine yurt
Akdeniz Üniversitesi’ndeki öğrencilerin yurt talebi olduğunu söyleyen Kurum, “Biz de Akdeniz Üniversitesi’nin karşısında yer alan yaklaşık 24 bin metrekarelik TOKİ mülkiyetindeki arazinin Büyükşehir Belediyemize tahsisini yapacağız. Buraya da yaklaşık 1200 öğrenci kapasiteli yurdun yapımını Büyükşehir Belediyemiz yapacak. Öğrencilerimiz için modern kültür merkezlerinin, konferans salonlarının olduğu bir yurt projesini de inşallah gerçekleştiriyor olacağız” şeklinde konuştu.
Finike’de sosyal projeye destek
Bakan Kurum, Finike Yat Limanı ve Balıkçı Barınağı’nın bulunduğu 80 bin metrekarelik alandaki metruk yapıların yıkılarak, sosyal ve kültürel bir projeyle halkın kullanımına açılmasına yönelik belediyenin bir projesi olduğunu belirterek, “Bu projeyi inşallah onaylayacağız. Bu projeye maddi ve teknik desteği bakanlık olarak vereceğimizi bildirmek isterim” dedi.
Elmalı’ya Millet Bahçesi
Bakan Murat Kurum, Elmalı kent merkezideki 13 bin metrekarelik eski devlet hastanesi alanını da Millet Bahçesi yapılmak üzere belediyeye tahsis edeceklerini ifade etti. Kurum Gazipaşa Belediyesi’nin Koru, Kızılın ve Kahyalar mevkiinde turistik yatırımların önünü açacak ve buradaki istihdamı arttıracak 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planlarını önümüzdeki hafta onaylayacaklarını kaydetti.
50 milyon Euro’luk alt yapı yatırımı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Yine ASAT’ın Dünya Bankası ve İller Bankası ile birlikte geliştirdiği 50 milyon Euro’luk alt yapı yatırımları için proje onay süreci tamamlandı. Bu kredinin onayını Dünya Bankamızdan aldık ve inşallah Ocak ayı içerisinde 50 Milyon Euro’luk alt yapı yatırımı yapmak üzere ihalesini gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.
Fatih’in mülkiyet sorunu çözülüyor
Kurum sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca, Kepez Fatih Mahallesinde Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ve Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz arasında 300 gecekondunun olduğu alanda mülkiyet problemimiz var. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ve Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz bir protokol yapacaklar ve buradaki 300 gecekonduda yaşayan vatandaşımızın mülkiyet problemini çözmek adına yine bu arazilerin satışlarını yapıyor olacağız.”
Başkan Türel’in arkasındayız
Çevreyi ve doğayı koruyacak birçok projeyi geliştirmek Antalya’ya her türlü desteği vereceklerini ifade eden Kurum, “Sayın Menderes Türel Başkanımız ikinci defa aday gösterildiler. Biz hem tebrik ediyoruz hem de başarılı geçirdiği döneme inşallah yeni başarılar ekleyerek çalışacağını düşünüyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyemizin, ilçe belediyelerimizin tüm projelerine Bakanlık olarak hem teknik hem de maddi destek vereceğimizi, projelerin arkasında olduğumuzu, Başkanımızın arkasında olduğumuzu da buradan tekrar bildirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz