Başkan Türel: “Turizmde 2018 rekor yılı olabilir”

11 Ocak 2018 Perşembe, 19:32

Başkan Türel: “Turizmde 2018 rekor yılı olabilir”

Alman gazetecilerin sorularını yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2018 rezervasyonlarının çok iyi gittiğini belirterek, “Alman pazarının da fevkalade ümitli bir seyir göstermesi belki de 2018’i tüm senelerin rekor yılı olarak yaşayabileceğimizi ortaya koyuyor. 2016 senesinde bir duraksama söz konusuydu 2017’de yürümeye başladık, 2018’de de koşacağız” dedi. Türel, turizm tanıtım faaliyetlerine devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Alman gazetecilerle bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya ve turizmi konuştu, sorularını yanıtladı. Antalya’nın Türkiye’nin en önemli turizm şehri olduğunu belirten Başkan Türel, “Antalya’nın turizm potansiyelinin dışında ciddi bir şekilde tarım potansiyeli de var. O yüzden turizm ve tarımın başkenti deriz Antalya için. Yerel yönetim olarak turizm ve tarım alanlarında önemli çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’ye gelen turist sayısının üçte biri Antalya’ya geliyor. Geceleme sayısında Türkiye’nin turizm potansiyelinin üçte ikisi Antalya’da karşılanıyor. İstanbul’da kalış süresi ortalama 4 günken Antalya’da 10.2 oluyor” dedi.

MEMNUNİYET YÜZDE 90

Turizme yönelik sektör ve sivil toplum temsilcileri ile önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini kaydeden Türel, şunları söyledi: “Yaklaşık 20 yıldır Almanya’daki ITB olmak üzere bazı tüketici fuarları Nürnberg’deki fuara Almanya dışında Rusya ile beraber Avrupa’daki Hollanda İngiltere fuarlarına sürekli katılan bir kişiyim. Senelerdir turizmde yaşanan birçok inişli çıkışlı grafikte kriz süreçlerinin yönetimi hususunda da birçok tecrübeye sahip olduk. Son dönemlerde de uluslararası politikanın ortaya çıkartmış olduğu siyasi gerginliklerin ülkelerarası turizm potansiyellerine yansıdığını biliyoruz. Aslında bu siyasi gerginlikler bireysel turizm tercihlerine de kısmen etkili olmakla birlikte de yüzde 100 bir olumsuzluk yaratmıyor. En azından turizm sektörünün bir barış sektörü olduğunun da teyididir bu. Almanya ile yaşadığımız siyasi gerginliklerde neticesinde en kötüsü dediğimiz senede Antalya’yı 1.5 milyon Alman ziyaret etmiş. Biz onları en memnun şekilde ülkelerine gönderdik. Demek ki 1.5 milyon Alman vatandaşı çok da fazla bu siyasi gerginlikleri önemsemeden her şeye rağmen ülkemizi ziyaret etmişler. Yapmış olduğumuz müşteri memnuniyeti anketinde yüzde 90’ların üzerinde memnuniyet şeklinde döndüklerini görmek bizim için mutluluk verici. Tabi ki biz geçmişte Antalya’da bir senede 3 milyon turisti ağırladığımız için 1.5 milyon turisti yeterli görmüyoruz.”

TANITIMA BU YIL DA DEVAM

Siyasi gerginlikleri öngörerek 2 yıl önce kolları sıvayıp Avrupa’da tanıtım turuna çıktıklarını anlatan Başkan Menderes Türel, “Bu sene yine yapacağız. Özellikle Almanya’daki turizm dergileri ve gazetelerinin turizm bölümlerinin başındaki muhabirlerle ikili görüşmeler yaparak Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ve Antalya’nın etrafındaki ateş çemberine rağmen barış adası olduğunu sorun olmadığını dile getirmeye çalıştık. Ve bu girişimlerimizi neticesinde önemli bir gazetenin turizm sayfalarından Antalya ile ilgili olumlu haberlerin çıkması da bizi sevindirdi. O dönemlerde genellikle Antalya’mızın olumlu haberlerin çıktığı gazetelerde Türkiye ile ilgili olumsuz haberler yayınlamaktaydı. Bu ilişkileri en sıkıntılı zamanlarda başlattık ama en iyi zamanlara da taşıyarak, daha güçlü hala getirmek niyetimiz.”

ALMANYA TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Türkiye ve Almanya’nın çok derin bir dostluğa sahip iki ülke olduğunun altını çizen Başkan Menderes Türel, “bir evin içinde iki aile mensubu arasında bile bir tartışma yaşandığını düşünerek bunları ifade ediyorum. Köklü ilişkiler varsa bunların tamiri çok hızlı bir şekilde

olur. Şimdi Almanya ve Türkiye bu sürece giriyor. Ben bunu geçmişte de bir gazeteci olarak takip eden birisi olarak söylüyorum tabi çok memnun oluyorum” dedi.

2018 REKOR YILI OLABİLİR

2018 rezervasyonlarına bakıldığında eski günlere dönen bir ivme yakalandığının görüldüğünü ifade eden Türel, şunları dile getirdi: “Almanya ile Antalya arasında gelen turist sayısı açısından çok olumlu bir sene yaşayacağımızı düşünüyoruz. 2018 rezervasyonlarına baktığımızda, beklentimizin de üzerinde Almanya pazarında bir talep görmek bizi çok mutlu ediyor. 2016 senesinde bir duraksama söz konusuydu 2017’de yürümeye başladık 2018’de de koşacağız. Alman pazarının da gelecek seneyle ilgili fevkalade ümitli bir seyir göstermesi belki de 2018’i bizim tüm senelerin bir rekor yılı olarak yaşayabileceğimizi ortaya koyuyor. Antalya gerçekten ürün kalite fiyat dengesinde dünyadaki rakipleriyle rekabet edilemez bir destinasyon. Antalya’daki kaliteyi Antalya’daki fiyatla dünyada hiçbir yerde bulmak mümkün değil. Bize gelen bilgilere göre son 2 senede tatil tercihlerini farklı bir destinasyonda kullanmış Alman turistlerin de Antalya’daki kadar mutlu olmadıklarını görüyoruz. Yeniden Antalya’ya geri dönüşün güçlü olmasında belki bu da bir faktör olarak ortaya çıkıyordur.”

ANTALYA SORUNSUZ BİR ŞEHİR

Başkan Türel, şöyle devam etti: “Yüzde 90 memnuniyet oranı Antalya’nın turizm kalitesi açısından her şarta rağmen rekabet edilemez bir şehir olduğunu en güzel bir şekilde teyit ediyor. Örneğin Antalya şu anda 640 kilometrelik doğusundan batısına sahil şeridine sahip bir şehir. Bu 640 kilometrelik sahil bandında denize bir milimetre küp su arıtılmadan gitmiyor. Altyapısını arıtmaları ile kanalizasyonları ile tamamlamış bir şehir olarak Antalya’nın bir sorunu olmadığı, Mavi Bayrak sayısı da tescil ediyor. Antalya 201 Mavi Bayrağa sahip bir şehir olarak dünya birincisi. Yaklaşık 1 milyona yakın belediye belgeli ve Turizm Bakanlığı belgeli yatak kapasitesi olan bir şehir. Bunun içesinde 400 bin yatak 5 yıldızlı otel veya 1. sınıf tatil köyü. Hepsi birbirinden kaliteli turistik tesisler. Bir kıyaslama yapmanız için söyleyeceğim İspanya’da ki toplam 5 yıldızlı otel ve tatil köyü yatak kapasitesi yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 260 bin civarındadır. Antalya’da 400 bindir.”

TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİMİZ FAZLA

Antalya’nın turizmde ürün çeşitliliği açısından da birçok avantajları bulunduğunu anlatan Başkan Türel, “Özellikle futbol turizmi Antalya’nın değişik bir turizm çeşidi. Türkiye’deki Süper Lig’in bütün takımları neredeyse Antalya’da kamp yapıyor. Yurtdışından da Antalya’ya kamp dönemi için gelen birçok ülkenin önemli futbol takımı var. Toplamda 1500 takım Antalya’da kış sezonunda kamp hazırlığı için geliyor. Bunun 2 bin takım olduğunu gördüğümüz senelerde oldu. Ve sadece futbol turizmi 100 milyon Euro’nun üzerinde bir geliri getiriyor. İnanç turizmi, kongre turizmi, fuar turizmi, av turizmi, kış turizmi, kayak turizmi Antalya’nın sadece aklıma gelen turizm çeşitliliğini içeren potansiyelleri. Şu anda Antalya’da 16 tane 18 delikli golf sahası var ve neredeyse tamamı Belek’te. Avrupa da gece ışıklandırmalı golf sahası hiç yok. Gece ışıklandırması olan golf sahası 2 tane sadece Antalya’da var” şeklinde konuştu.

60 BİN YABANCININ İKİNCİ EVİ ANTALYA’DA

Antalya’dan ev alan yabancı sayısının 60 bin olduğunu açıklayan Başkan Menderes Türel, “Yani 60 bin yabancı Antalya’yı second home olarak seçmiş ve adeta 12 ay burada yaşıyor. Mülk edinen yabancı vatandaşlar arasında Almanlar Manavgat-Side bölgesinde, İskandinavlar daha çok Alanya’da, İngiliz vatandaşları Kaş tarafında, Rus vatandaşları da kent merkezinde ön sırada” diye konuştu.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz