Çin, Koronavirüsü için 1.93 milyar dolarlık tahvil ihraç etti

07 Şubat 2020 Cuma, 08:23

Çin Kalkınma Bankası, koronavirüsü için 1.93 milyar dolarlık tahvil ihraç etti

Çin’in önde gelen finans kurumlarından biri olan Çin Kalkınma Bankası, 13.5 milyar yuan (yaklaşık 1.93 milyar dolar) değerinde tahvil ihraç ederek yeni koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için fon topladı.

Bir yıllık vade ve sabit faiz oranı yüzde 1,65 olan tahviller, salgın önleme ve kontrolü için acil durum finansmanı sağlamak amacıyla çoklu piyasa kanalları üzerinden ihraç edildi.

Öte yandan, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in finans kuruluşlarına salgınla mücadeleye destek olmaları için yardımda bulunma çağrısı üzerine birçok şirket harekete geçti. Wuhan DDMC Cuşture & Sports, virüsten etkilenen şirketler için oluşturulan ‘yeşil kanal’ aracılığıyla 86 milyar dolarlık tahvil ihracı için Shanghai Borsası’ndan onay aldı.

Zhufai Huafa Group, Sichuan Kelun Pharmaceutical ve Çin Nanshan Development Group adlı üç şirket bankalar arası piyasalarda tahvil ihracıyla toplamda 301 milyon dolar topladı. Finans kuruluşları, tahvil ihracından toplanan kaynağın ilaç geliştirme programlarında ve yeni hastanelerin yapımında kullanılacak.

Çin Uluslararası Radyosu

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz