ÇİN MEDYA DEVİNDEN BYEGM’YE ZİYARET

08 Mayıs 2018 Salı, 19:09

ÇİN MEDYA DEVİNDEN BYEGM’YE ZİYARET

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Çin’in en büyük medya kuruluşlarından Şangay Birleşik Medya Grubu’na bağlı basın mensuplarını ağırladı. Aralarında Çin medyasına yön veren gazetelerin genel yayın yönetmenlerinin de olduğu heyet, BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca’yı ziyaret etti.

BYEGM Genel Müdürü Mehmet Akarca, Türkiye’de gerçekleştirecekleri bir dizi ziyaretin başlangıç noktası olarak Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nü seçen Çin medya heyetini, Basın Kültür ve Sanat Merkezi’nde karşıladı. Sergi, basın toplantısı, resepsiyon gibi çok çeşitli etkinliklerin yapıldığı alandaki gezintinin ardından toplantı salonunda konukları ağırlayan Akarca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın heyetinde yer alarak Çin’i ziyaret etme fırsatı bulduğunu anlattı ve ülkenin özellikle endüstriyel alandaki gelişiminden, üretimde kazanmayı hızla sürdürdüğü ivmeden etkilendiklerini belirtti. Bazı Batılı ülkelerin Çin’e uyguladığı yaptırımlarla ilgili olarak Akarca, “Çin’in büyümesinden korkanlar bir takım ticari yasaklar koyuyorlar. Ancak Türkiye, Çin’in ilerlemesinden ve barışçıl dış politikasından büyük memnuniyet duymaktadır.” dedi.

Heyetin, ziyaret amaçlarının Çin medyasında Türkiye hakkında yer alan haberlerin doğru bilgilerden derlenmesini sağlamak olduğunu söylemesi üzerine Genel Müdür Akarca, Türkiye’nin yakın tarihine damga vuran olayları anlattı.

“Türkiye 35 yıldır PKK terör örgütü ile mücadele ediyor. DAEŞ terör örgütünün yok edilmesi için Batı’nın, PKK uzantısı olan YPG’yi sınırlarımızda yeni bir devlet kurmaya teşvik etmesi üzerine Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarını gerçekleştirdik.” diyen Akarca, Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında gözü olmadığını vurguladı.

Akarca, 2016’da kalkışılan ve başarısız olan darbe girişimi hakkında da kapsamlı bilgi verdi ve “Türkiye içinde 40 yıldır yuvalanan FETÖ’cüler, Türk jetlerini kullanarak Emniyet Müdürlüğü’nü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombaladılar. Sayın Cumhurbaşkanımızın halkı sokağa çağırması sonrasında vatandaşlarımızın tankların önünde kendilerini siper etmesi ile bu hain darbe girişimi başarısız oldu. O günden bu yana da FETÖ ile mücadele sürüyor.” ifadelerini kullandı. Akarca, konuklarını bu konuda uyararak “FETÖ denilen hain terör örgütü bütün dünyanın başına beladır.” diye konuştu.

“Bizi Batı medyasından değil, bizzat kendi gazeteci ekiplerinizle izlemelisiniz.” diyen Genel Müdür Akarca, BYEGM’nin yakın zamanda Pekin’de bir basın müşaviri görevlendirdiğini belirterek, Şangay Medya Grubu’nu da Türkiye’de temsilcilik açmaya davet etti.

Paylaşılan bilgilerin çok kıymetli olduğunun altını çizen Şangay Birleşik Medya Grubu Başkanı Qiu Xin, bu öneriyi dikkate alacaklarını ve en kısa sürede Şangay Birleşik Medya Grubu’nu oluşturan yayın organlarının Türkiye’de temsilci görevlendirme konusunu görüşeceklerini belirtti. Başkan Qiu Xin, Türkiye’yi daha yakından ve tarafsız bir şekilde takip etmenin hem kendileri hem de sayısı 350 milyonu aşan okuyucuları için büyük önem arz ettiğini söyledi.

Türk çayını çok lezzetli bulduklarını söyleyen Çinli gazeteciler, görüşmenin ardından Genel Müdür Akarca’ya demlik hediye etti. Genel Müdür Akarca ise misafirlere hediye olarak Türk kahvesi setlerini takdim etti.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz