Düğün, toplantı yasak, maçlar neden seyircili ?

28 Ağustos 2020 Cuma, 06:25

Türkiye’de de düğün, nişan, kına gecesi ve sünnet gibi etkinlikler bazı illerde yasaklanırken yapılabildiği yerlerde de belli saatlerle sınırlandırılıp çeşitli kısıtlamalara gidildi.

İçişleri Bakanlığı düğün sünnet vb toplantılar ile ilgili getirilen yasak ve düzenlemeleri içeren genelgeyi 81 il valiliğine gönderdi.

Genelgede “26 Ağustostan itibaren Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek. Bu illerde yapılacak olan düğün ve nikahlar ise en fazla 1 saat içerisinde tamamlanacak Bu illerde düğün salonlarında dans/oyuna izin verilmeyecek, sandalye/koltuk düzeni dans/oyun pisti/alanlarını kapatacak şekilde oluşturulacak. Bu illerde, gelin ile damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak. Ülke genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmeti ve paketli su servisi hariç her türlü yiyecek içecek ikramı geçici süreyle durdurulacak.” dendi.

Koronavirüs salgını ile ilgili 2. Dalga riskinin yükseldiği hatta kimi ülkelerde yaşanmaya bile başladığı ortamda bulaşıklığı önlemek amacıyla sosyal yaşamı kısıtlasa bile birtakım yasak ve düzenlemeler getirilmesi anlaşılır hatta olması gereken şeylerdir.

Türkiye’de aralarında Bilim Kurulu üyelerinin de olduğu konuyla ilgili bilim insanlarının yükselen tehlikeye dikkat çektiği bu dönemde 100-200 kişinin bir araya geldiği düğün gibi etkinlikler yasaklanıp bir dizi kısıtlamaya tabi tutulurken Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) futbol karşılaşmalarının ekim ayından itibaren seyircili yapılması kararı alındı.

Bu durum da akla bu çelişkili soruyu getirmekte. Düğün, toplantı yasak, maçlar neden seyircili ?

turizmgazetesi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz