Dünya Duchene muscular distrofi(DMD) farkındalık günü!

07 Eylül 2018 Cuma, 09:09

Basına ve Kamuoyuna yapılan açıklama da:

Bugün 7 eylül, Bugün Dünya Duchene muscular distrofi(DMD) farkındalık günü!

DMD çocukluk döneminde başlayan ve ilerleyen çocukların fiziksel tüm hareketlerini zorlaştıran,tekerlekli sandalyeye mahkum eden solunum ve kalp kasını etkilemesiyle 20′ li yaşlarda yaşamı tehdit eden genetik geçişli kas erimesi hastalığıdır. Tedavi konusunda umudumuz daha güçlü.Dünyada bilimsel yüzlerce çalışma dmd için tedaviye umut oluyor.
Bugün 7 eylül! Bugün devletimizden ve halkımızdan beklentimiz DMD’nin farkına varılması farkındalık oluşmasıdır.Biliyoruz ki, acılar paylaşıldıkça azalır mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır.Ülkemizde 5000 bin çocuğumuz bu hastalığın pençesinde. Biz aileler olarak toplumsal duyarlılık bekliyoruz.Okuldaki öğretmenimizden hastanedeki doktorumuza fizik tedavi uzmanımıza kadar yaşamın her alanındaki insanımızdan çocuklarımızın hastalığı için duyarlılık farkındalık bekliyoruz.Ülkemiz insanının vicdanına güvendiğimiz için bunu talep ediyoruz.

Devletimizden sağlık bakanlığından Cumhurbaşkanımız RECEP TAYYİP ERDOĞANDAN DUYARLILIK BEKLİYORUZ!!

Dünyada bilimsel tedavi denemeleri son noktaya gelmişken ülkemizde DMD konusunda uzman hekimlerimiz mevcutken ülkemizde tedaviye yönelik devletin desteği bekliyoruz.Devletimizin sorumluluk almasını, çocuklarımızın bu tehlikeli hastalıktan kurtulması için ülkemizdekonuda uzman hekimlerin desteklenmesini bilimsel çalışmaların yapılması için KAS HASTALIKLARININ TEŞHİS VE TEDAVİ MERKEZLERİNİN KURULMASINI DEVLETİMİZDEN TALEP EDİYORUZ.

Bir çok hastalıktan biliyoruz ki tedavi yurt dışında gelişmekte yüksek rakamlara pazarlanmakta ülkemiz bunları karşılamakta zorlanmaktadır. Bundan kaynaklı burdan başta sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere devletimizin ilgili birimlerini ülkemizde konuda uzman hekimlerimizin bilimsel çalışması için uygun ortamları oluşturmaya çağırıyoruz.
Devletimizi halkımızı 7 eylül Dünya DMD farkındalık gününde biz ailelerin sesini duymaya çağırıyoruz. Denildi.

Kendisi de uzun yıllardır oğlu Tugay TOKAT ile bu hastalıkla savaşan vefakar baba Metin TOKAT ise, Bugün bizi yanlız bırakmayan sayın millet vekilimiz çok değerli kardeşim Mustafa Köse başta olmak üzere Ayşegüliz Yılman ablama Muratpaşa kaymakamımıza Antalya Eğitim araştırma hastanesi başhekimi Yalçın beye Ak parti kepez ilçe başkankmıza muratpaşa belediyesi sağlık işleri müdürümüz dr Pınar hanıma ve tabiki can yoldaşlarımız hastane doktorlarımız ve vazveçilmez çalışanlarına dostlarımıza arkadaşlarımıza sonsuz tşk ederiz. Diyerek duyarlı olan her insana teşekkürlerini iletti.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz