EVCİLMEN’den çarpıcı ve dobra açıklamalar

27 Temmuz 2013 Cumartesi, 21:45

Sevgili Okurlarımız, yeniden merhaba… 

Ben Nilhan TURAN KIRDI sizlere haftalık özel sohbetlerimizle sesleniyorum.  Bu gün özel konuğumuz, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Sayın Süleyman EVCİLMEN.  Sayın, EVCİLMEN’den Antalya, Muratpaşa, siyaset, expo 2016, turizm, yaşam, insan, kadın, ramazan ve bayram için çok çarpıcı açıklamalarıyla sizlerleyiz.

Öncelikle hayırlı ramazanlar diliyor ve bizi kabul ettiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Sayın EVCİLMEN, Sizinle daha öncesinde de gerek radyo gerek başka platformlarda defalarca kez sohbetlerimiz oldu. 3.döneminizi ifa eden kıdemli bir belediye başkanısınız, son derece centilmen, mütevazi, sportmen ve de iyi bir aile babasısınız.  Muratpaşa ile adeta özleştiniz. 1999 Yılında seçildiğinizi ve daha önce makina mühendisleri odası başkanı olduğunuzu biliyorum. Belediye ve belediyecilikle ilgili çok köklü çalışmalarınız, araştırmalarınız ve tespitlerinizin olduğunu bir kısmını bölgenizde hayata geçirdiğinizi, engelliler adına da önemli projeleri hayata geçirdiğinizi biliyoruz.

dcvslkdı
Muratpaşa sizin için ne anlam ifade ediyor diye ilk soruyla başlamak istiyorum.

Muratpaşa’nın gerçek bir sevdalısıyım abartamadan ifade ediyorum herhangi bir sebeple buradan ayrıldıktan sonra özlediğimi ifade etmeliyim. Muratpaşa Antalya’nın merkez ilçesi olması nedeniyle Antalya için, Türkiye için de son derece önemli. Antalya ya her gelen Muratpaşa’ya da gelmek durumunda. Bu bilinçle çalışmalarımızı ortaya koyuyoruz benim için vazgeçilmez bir ilçe MURATPAŞA.

Mübarek ramazan ayı nedeniyle Belediyenizin düzenlediği özel etkinlikler neler?

Her yıl yapılan makro düzeyde yaptığımız etkinliklerimiz sürüyor 22.000 kişiye yemek dağıtımı yapıyoruz. 2000 kişisi doğrudan yemek servisi yapılıyor diğer 20.000 ini 6-7 noktada yemek dağıtımı yapılıyor. Güzel bir ramazan geçiricez inşallah.

Muratpaşa Antalya nın en eski yerleşim bölgesi ve en kalabalık nüfusuna sahip, sürekli büyüyen bir bölgesi. Bu göreve başladığınızdan beri düzeltemediğiniz ve içinizde uhte olan bişeyler var mı? Ve de iyiki yaptım dedikleriniz…  

Yapmak istediklerimden çok daha fazlasını yaptım. Düşündüklerimden daha çoğunu hep gerçekleştirdim bunu biliyorum. “Yedi Arıklar projesi” benim için olmazsa olmazdı ama ne yazıkki bir takım engeller bizim o projeyi yaşama geçirmemizi engelledi ama yargı süreci devam ediyor inşallah olumlu gerçekleşir ve bunu da hayata geçirebilirim, en azından onu da gerçekleştirseydim dediğim birşey kalmaz o zaman. Bir diğer hayalim “Düden Projesi”ydi, o da oluverseydi çok güzel olacaktı. Çok makro bir projeydi Türkiye için prestij projeydi onu da elimden aldılar.

İyiki yaptım dediğim Lara kıyı bandıdır. Antalya ya ciddi zarar veren bir yapılaşma gündeme gelebilirdi bunu engellemiş olduk. Restoranlarla, kafeteryalarla mekanlarla ciddi şekilde Antalya ya zarar veren yapılaşma gündeme gelebilirdi… Antalya halkına en büyük armağanımızdır.

dcvslkdı 1
Antalya bir Dünya şehri Muratpaşa’da Antalya nın en büyük yıldızı, Antalya ve Expo 2016 hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Artı veya eksi neler söylemek istersiniz.?

Antalya adına önemli bir gelişme Antalya Dünya da tanınan bir il ve turizmde Türkiye nin marka kenti, Antalya yı pazarlamak kolay doğru anlatımlarla hiç zorlanmıyorsunuz. Expo’yu da zorlanmadan aldık bu düşünceyi ortaya atan ve düşünceyi doğrudan takip eden, bu projeyle Antalya’nın tanışmasını sağlayan arkadaşlarımızın Expo yönetim noktalarında olamayışı büyük kayıptır. Antalya Expo’yu almakla bu dönemin dışında da Antalya’ya hizmet verecek olan geniş bir projeyi, prestij uygulama şeklinde Antalya ya kazanım olarak sağlamıştır diyorum. Ancak yine söylüyorum, keşke farklı olsaydı ilk adım döneminde, düşüncenin ortaya konulması döneminde önemli katkı koyan kurumlar, arkadaşlarımız da yönetim noktalarında, organizasyon yetkilisi olabilselerdi dört dörtlük olacaktı diye düşünüyorum.

Muratpaşa’nın iki yüzü var bir tarafı yeni ve modern, bir tarafı eski ve sorunlarla dolu eskiyle yeniyi bir arada götürürken karşınıza çıkan en büyük zorluk nedir? Belediye çalışmalarınızın son durumu nelerdir?

Eski Muratpaşa’da yapabileceğimiz çok şey yok, genişletme yapılamıyor yeni planlama yapamıyoruz, küçük rehabilitasyonların dışına çıkamıyoruz. Ama yeni Muratpaşa bambaşka. Dedeman otelinden gidebildiği yere kadar, Kopak çayına kadar olan bölgeye kadar ciddi katkılarımız var, yeni bir kent yaratıldı eski Muratpaşa’dan 2-3 kat büyük bir alanda makro düzeyde yaşam buldu kentleşme. Bu bölgede daha modern, site yaşamının, oyun alanların, spor komplekslerinin, sosyal donatı alanlarının makro düzeyde hayat bulduğunu söyleyebilirim. Etki ve katkımız bu alanda yüksek ama eski Muratpaşa da bunu yapamıyoruz bunun için üzgünüm. Hükümetler yerel yönetimlerle birlikte hareket edip yasa değişikliği gündeme gelip, bir takım kolaylıklar sağlarsa, eski Muratpaşa için de bişeyler yapılabilir diye düşünüyorum.

 

2013 Ekim veya Kasım ayında yerel seçimler yapılacak. Çok da fazla bir süre kalmadı. Kendinize yine güveniyormusunuz? Seçimlere hazırlık başladı mı?

14 yıldır belediye başkanıyım şunu gördüm ve geçerli olan da budur seçim bittikten sonra direk diğer seçimler için hazırlık yapılır, her günümüz seçim yatırımıdır. Hizmette kusur etmediğiniz sürece ciddiye alınır, kabul görürsünüz. Seçmen bu işi iyi yapmakta ve yeniden bunu demeliyim der.  2009 Mart ayında 3. seçimi kazandık ve kazandığımız günden itibaren çalışıyoruz halk düzeyinde de dikkate alındığını ve sempatiyle takip ettiklerini görüyorum o anlamda bir sıkıntının olabilmesi asla söz konusu olmaz. Muratpaşa lı bizi seviyor ve açık açık destek vereceğini biliyorum. Yeni seçimlerde de açık açık bizi destekliyceklerini biliyorum. Siyaset beni bırakmadığı müddetçe siyasette hangi görev verilirse hazır olduğumu belirtmeliyim. Muratpaşa yı avucumun içi gibi biliyorum yaşayanların bile her 4 kişisinde 3’ünü tanıdığım için bu kadar iddialı konuşabiliyorum.

CHP açısından ayrıca chp li belediyeler açısından önümüzdeki yerel seçimleri değerlendirebilirmisiniz? Geleceği nasıl görüyorsunuz? Şimdiden bir tahmin yapıp dağılım hakkında fikir verebilirmisiniz?

Chp li belediyeler için de durumun farklı olmadığını düşünüyorum. Onlar da aynı duygu ve düşüncelerle çalıştığını biliyorum. Kabul görüp ciddiye alınıyorsanız sempatiyle size yaklaşılıyorsa bu seçimlerde oy olarak da size geri dönüyor. Muratpaşa için çok yüksek bir aksilik olmazsa hiçbir değişikli olmadan seçim sonucu bellidir aynen devam..

Muratpaşa’yı Avrupa kentleriyle kıyaslarsanız neler söylersiniz? 

Yurtdışına gittiğim zaman Avrupa ülkelerindeki şehirleri kendi ilçemle mukayese ediyorum ve kendi ilçemin daha çağdaş ve önde olduğunu görüyorum Avrupa kentlerinin önünde bile görüyorum. Bunu her yerde ifade ediyorum ve gelen turistler de bunu doğrulamakta. Bu bir narsizim değil gerçek, bugün için bu böyle ama 14 yıl öncesi böyle değildi.. Yer altına alınan konteynırlarda bu noktada örnektir. Birkaç ülkede vardır orada mekaniktir bizde hidrolik olarak uygulanmatadır. Muratpaşa bir havuz cenneti ışık oyunlarıyla herkesin keyifle yaşadığı son derece rahat ettiği bir ilçe.

Antalya’da kamuoyunun dikkatini çekmek istediğiniz geleceğe yönelik bir sorun, bir sıkıntı var mı?

Antalya adına hiçbir kaygım yok umutlarım var. Antalya turizmde hak ettiği yerde değil. Sayısal aritmetikde yeterli değil, Atalya minimum 20 milyon turisti ağırlayabilecek kapasite ve alt yapıya ayrıca coğrafyaya sahip herşeyi var Antalya’nın sadece denizi güneşi değil. Bana göre ülkenin de motor kenti yani Antalya yoksa turizm daha farklı ifade edilebilir, Antalya nın geleceğe yönelik turizmden büyük paylar almalı zaten bu yönüyle tanınıyor marka kent olarak yerini sabitleştirir diye düşünüyorum.

Turistin Antalya da ayak bastı parası ödememesi konusu için ne düşünmektesiniz?

Bir EURO ya da bir dolar ödeseler bizim gelen yabancılara vereceğimiz hizmet daha nitelikli olacaktır. Ama turizmciler bu konuda farklı düşünüyorlar, bunun ekstra bir ağırlığı olmasa gerek ama onlar da rekabet nedeniyle bu konuda ağır basıyorlar ve ayak bastı parası alınmıyor. Biz dev otellere dev firmalara hizmet götürüyoruz.. Belediyeler için son derece önemli olan bir konudur bu. Otellerin vergi dilimlerinden istifade edemiyoruz. Bağlı bulundukları şehirler Antaya değil. İller bankasından aldığımız o yüzde pay, vergilerden toplanmaktadır. Elde ettikleri ciro vergi dilimlerinden pay olarak Antalya da kalsa o zaman ayak bastı parasından da vaz geçeriz. Çözümü çok kolay ama hiç kimse zorlamıyor. 14 yıldır ifade ediyoruz hiç kimse konuya eğilmiyor.

Bu yoğun çalışmalarınız arasında tatile zaman ayırabiliyormusunuz? Tatil için seçiminiz?

14 Yıldır tatil yapmıyorum bu bayram tatil yapmayı arzu ediyorum yurt dışına çıkışlar tatil olmuyor. Orada bir programa tabisiniz grup psikolojisi ile tam tersi yoğun bir program oluyor yoruluyorsunuz. Zorunlu programlar tatil ve özgürlük değil yani. Bu bayram mutlaka tatil yapmak istiyorum ve Antalya da tatil yapmak istiyorum. Eylül sonu Ekim başı gibi de birer haftalık 3 kez tatil yapmayı, izin alarak düşünüyorum. 14 yılda ilk kez, senelik izin olarak yani..

Ülkemizde kadına yönelik şiddet hakkında ne dersiniz? Bu soruyu, Bir kadın gazeteci olarak, www.antalyakadin.com bölgemizde Kadın ve Toplum temalı ilk haber sitesi adına da yöneltiyorum.

Kadına her türlü şiddeti kınıyor, reddediyor ve lanetliyorum, kötü ne varsa bunlar için ifade ediyorum. Geçmişte de bu olaylar vardı ama medyada bu kadar öne çıkmıyordu duyulmuyordu. Şimdi toplum daha bilinçlendi, kadın örgütleri hareketlendi buna yönelik bir takım gelişmeler var ama ağır ve aksak gelişmeler bunlar. Bugün insan hakkı olarak gördüğüm tüm vahşi yaklaşımları kınıyorum. 2012 yılında bunların yaşanması ülkemizin itibarını da zedelemektedir. Belli bir değişim ve gelişim şart, öncelikli önlemler acilen alınmalıdır. O gazetelerde tv lerde sıkça gördüğünüz izlediğiniz haberlerin devlet ve hükümet politikası olarak çözümünün ortaya konulması gerekiyor.

Bayram ve ramazan için özel mesajınız nedir?

Ramazan ayının her yıl 10 gün geriye çekilmesi nedeniyle sıcakların en yoğun olduğu dönemdeyiz. Bu kadar yüksek nem oranında ve sıcakta uzun aralıklu oruç tutanlara kolaylıklar diliyorum. Biz de bayrama hazırlıyoruz kentimizi bayramda gelenler pırıl pırıl bir kente gelsin, rahat etsin diye hazırlanıyoruz.

Bizi okuyacak izleyecek kişilere de şimdiden ramazan bayramlarının mutlu geçmesini diliyorum. Sağlıklı mutlu olsunlar yaşamla ilgili tüm güzel beklentileri gerçekleşsin diyorum.

Muratpaşa Belediye Bşk. Sayın Süleyman EVCİLMEN’e makamında bizi ağırlayıp tüm sorularımıza samimi ve net cevaplar verdiği için teşekkür ediyor, şimdiden bayramlarını kutluyor, siyasi ve özel yaşamında başarı ve mutluluklar dileyerek Muratpaşa Belediye’sinden Sevgili foto muhabirim Burak ile ayrılıyoruz.

Bir başka özel konuğumuzla, bir başka özel sohbette yeniden birlikte oluncaya dek esenlikler diliyorum.

 

Nilhan TURAN KIRDI

 

nilhankirdi@hotmail.com

bestkadin@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz