15 Haziran 2014 Pazar, 20:38
Nilhan TURAN
Nilhan TURAN nilhankirdi@hotmail.com Tüm Yazılar

Ne TAÇ, Ne TAHT, Ne SALTANAT

Ne TAÇ, Ne TAHT, Ne SALTANAT
Bir MUHTEŞEM YÜZYIL, Sultan Süleyman geçti diziler kervanından.. Ama ne dizi, ne konu, ne tarihti. Gerçekten muhteşemdi dizi olarak, Osmanlı’nın hüküm sürdüğü en muhteşem yüz yılının tarihi mizanse edildi, doğru, tarihten alınan bir senaryo ile.. Oyuncuların başarıları ile, kostümleri ve sahneleri ile…
Koskoca bir imparatorluk yukarıdaki başlık için TAÇ, TAHT ve SALTANAT için, babanın oğullarını, kardeşin kardeşi, cariyelerin birbirlerini yiyip bitirdiği gerçek bir tarihi muhteşem bir film, dizi olarak izledik. Tarihi bilmeyenlerin Osmanlı’nın parlak yüzyılının tarihinin % 90’ını yansıtan böylesi özel bir dizi ile öğrendiği muhteşem bir yapımdı. Dilerim böyle tarihimizi yansıtan doğru diziler yapılmaya devam eder de, tarihini bilmeyen körü körüne yaşayan bu toplumu doğruyu öğrenmeye iter. Diziyi izlerken zaman zaman tüylerimiz ürperdi. Sultan Selim Han dan olma Hafza Sultandan doğma Süleyman’ın hayatını. Cihana hükmeden Doğuyu ve Batıyı dize getiren muhteşem Süleyman’ı.
46 Yıllık hükümdarlığı boyunca doğuda ve batıda gözünü diktiği her yeri alan Sultan Süleyman düşmanlarının hep korkulu rüyası oldu. Barbar Türkler lafı da buradan gelmiş olsa gerek, Avrupa’lılar daima Türk’leri barbar olarak nitelemişlerdir, bunda bir nebze haklılık payları olsa gerek, doğruya doğru. Her zaman öz eleştiri yapabilmeli insan. Tarihini okurken ve tanırken de, kendisi için de…
Tüm Dünya yı önünde diz çöktürmüş bir hükümdar olarak muhteşem bir yüzyıla imza atmış olsa da, yanlış aldığı bazı kararlar ve yanlış şehzadenin tahta çıkmasıyla çöküş döneminin başlamasına neden olmuş bir padişah Sultan Süleyman… Zirveye çıkmaktan daha zoru hiç şüphesiz zirvede kalabilmektir.
Dünya fani, İstanbul’daki Zincirlikuyu mezarlığının girişinde “HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR.” Yazar. Hükümdar da olsa, diktatör de olsa, sultan da… Ne ihtişam, ne ihtişam Dünya senin olsa ne yazar diyor insan dizinin bazı bölümlerini izlerken evlâtlarınla doyasıya bir mutluluğu yaşayamadıktan sonra
Dünya da herkes arzularının havasında uçmakta, herkes coşkulu, herkes ateşli, herkes pusuda, herkes sevmek, yermek, kuyu kazmak için bir bahane arıyor yalan Dünya’da.. Mevsimler geçecek ve de yıllar, ömür dediğin bir göz kırpması aslında, gözler açılır ve kapanır ömür dediğimiz bir gündür aslında bir görünen, bir kaybolan. Tüm varlığımız aşk olsa da elbet bitecek her aşk ve de hiç bitmeyecek sandığımız yaşam. Kan ve can çekilince ne kalır geriye, sadece kalp bilir hakikati. Ne tahtı, ne tacı sadece aşkı ve dostluğu alarak yanımıza uyanmaya gidişimiz olmalı yaşam bütünü.
İnsanoğlu bilsin ve unutmasın ki bitiyor saltanat, bitiyor her güzel rüya. Eller boş geliniyor ve boş çıkılıyor bu Dünya dan.. Yüce rabbimizin aciz kullarıyız hepimiz ister padişah ol, ister sıradan insan..
Tüm bunlardan çıkarılması gereken tek cümle FANİ DÜNYA ve fani olan bir yaşam için değmeyecek değerleri, değmeyen insanlara üç beş menfaat için yüklememek olsa gerek.
Ne TAÇ, Ne TAHT ne de SALTANAT için…
nilhankirdi@hotmail.com

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz