Nilhan KIRDI, AEF JENERATÖR de…

Ben Nilhan TURAN KIRDI, bu ay Antalya’da faaliyetini sürdüren firma, AEF JENERATÖR’ü sizlere tanıtmak istiyorum.

27 Ocak 2015 Salı, 20:12

Merhabalar Sevgili Okurlar,

Ben Nilhan TURAN KIRDI, bu ay Antalya’da faaliyetini sürdüren firma, AEF JENERATÖR’ü sizlere tanıtmak istiyorum.
Kendi markaları olan AEF Jeneratör 2006 Yılında kurulmuş. 2007 Yılından itibaren de Çin’de üretimlerine devam eden Antalya’nın başarılı bir kuruluşu. AEF JENERATÖR’ün başındaki isim EVREN AKBAĞ ve kardeşi ANIL AKBAĞ ile firmaları, sektörleri ve enerji üzerine yaptığım bu söyleşi mutlaka ilginizi çekecek.
Bir aile şirketi olan AEF’nin açılımı ANIL, EVREN ve babaları FİLİZ Bey’in isimlerinin baş harflerinden oluşuyor. AEF JENERATÖR’ün hizmet ofisindeki sohbetimizi önemli kılan bir husus daha var ki, o da son günlerde ilimizde ve ülkemizde artan elektrik kesintileri ve enerji sıkıntısının, hatta global enerji sorununun jeneratörlere olan ilgi ve ihtiyacı da tetikliyor olması…

AEF JENERATÖR’ü tanımak istiyorum ; Makine Mühendisi olan ağabey Evren AKBAĞ başlıyor anlatmaya..

Makinelere küçük yaşlarında ilgi duymaya başladım sonrasında ise Makine Mühendisliği mesleğini seçtim. 1996 -2006 Yılları arasında yine bu sektörde farklı yerlerde hizmet verdim ancak kariyerimin ilerleyen yıllarında aile şirketi olan AEF JENERATÖR’ü kurmaya karar verdik. Mimar olan kardeşim Anıl AKBAĞ ile birlikte çalışmalarımızı sürdürdük. Şirkete her yıl yeni hedefler koyarak ilerledik. Yıllardır kendi markamızla Çin’de ürettiğimiz jeneratörü, 2015 yılında Antalya’da üretmeye hazırlanıyoruz. Firmamızın önderi babamız Filiz AKBAĞ. Babamız yılların tecrübeli bankacısı olarak finans konusunda tecrübelerini ve doğru yönlendirmelerini bizimle paylaşarak firmamızı başarıyla buluşturmaktadır. AEF JENERATÖR olarak 400 metrekare showroom ,2000 metrekare teknik atölye ve güçlü araç parkımızla müşterilerimize hizmet veriyoruz.

Prensip ve etik değerleriniz nedir?

Hiyerarşiye büyük önem verdiklerini belirten Evren Akbağ, müşteri odaklı bir hizmet anlayışı benimsediklerini vurguluyor. En önemli prensiplerinin ise hırsla değil azimle büyümek olduğunu sözlerine ekliyor.“Aza kanaat etmeyi bildiğimiz için işletme sahibi olduk, arkadan vurmadık, sözümüzü tuttuk, sebat ettik ve kurumsal bir firma olmayı hedefledik. Jeneratör sektöründe de kurumsal olma yolunda hızlıca ilerlemeye devam ediyoruz.’’diyor.
10428657_10153022511203826_8458797478833563988_n
AEF Jeneratör olarak bize hedeflerinizden bahseder misiniz?

Büyürken belli hedefler koyarak büyüyoruz. Çin’de hissemiz bulunan fabrikada AEF POWER markalı jeneratör üretiyoruz. 2015 yılı itibariyle Antalya markası bir jeneratör, Antalya il sınırları içerisinde üretilecek. Bu üretimin bize en büyük avantajı hız kazandırması olacak. Çünkü jeneratör ihtiyacı henüz Türkiye’de önceden tespit edilen bir ihtiyaç değil.Son dakika tespit edilen bir ihtiyaç olarak geçiyor. Bu nedenle çok fazla acil siparişi alıyoruz. Buradaki fabrikamız üretime geçtiğinde artık ihtiyaçlar daha hızlı şekilde karşılanmış olacak. İş güvenliği ve çevre bilinci ile sektörün yükselen değeri olmayı başardık. 2015 yılı Antalya’da üretimin yanında, bizim için ihracat yılı olacak. Antalya’da üretilen AEF POWER marka jeneratörlerimizi dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edeceğiz.

Ürün Gamınız nedir? TÜRKİYE çapında şubeleşecek misiniz?

Dizel ve benzinle çalışan jeneratörlerimiz var 10 kva’ya kadar olanlar ev tipi diye tanımladığımız güçler, 10 ile 2000 kva’ya kadar olanlar ise endüstriyel jeneratörlerdir. En önemlisi ise servis hizmeti ile satış sonrası sıkıntıları halletmektir. Bunu yapınca başarılı oluyorsunuz ki biz bu konuda da çok iddialıyız.Ayrıca güçlü teknik, satış ve pazarlama ekibimizle de bölgemizde istikrarla çalışmaktayız.
Sattığımız ürün, satış sonrasında destek istediği için satış aşamasından daha çok, satış sonrası hizmet bizim için önemli. En büyük enerjiyi satış sonrasında servis hizmeti için harcıyoruz diyor Evren AKBAĞ. Benim Sektördeki 20. Yılım, AEF JENERATÖR olarak ulusal bir firma olmayı hedefliyoruz.
Türkiye’nin her yerinden bayilik teklifleri alıyoruz .Ama titiz olmak zorundayız Müşteri ilişkisi olan firmaları önemsiyoruz. Bizim prensibimizle çalışacak,ciddi prensipli firmalarla bunu yapmaya çalışacağız.Hedefimiz Türkiye çapında şubeleşmek.

Çin Mallarına karşı Önyargılı Bir milletiz bu konuda neler dersiniz?

TÜÇİAD Türkiye Çin İşadamları Derneği Antalya dan hizmet veriyor Başkanı Kemal KOÇAK Bey ; bu konuda büyük çaba harcıyor. Çin mallarının kötü olmasının sebebi bizlerden kaynaklanıyor. İthalat yapan ara firmaların kötü malı iç piyasaya sokmasıdır. Bunun asıl sebebi. İyi mal yapan yerler de var kötü mal yapan yerlerde. Kötü malı Türkiye’ye getirmek bu konuda ön yargılara neden olmuştur. Dünyanın her yerine ürün yapan fabrikalar var. Tüm beyaz eşya ve elektronik firmaları üretimlerini Çin’de yaptırmakta. İşçilik faktörünün ucuzluğu, üretimin Çin’de yapılmasındaki en önemli etken.

Çalıştığınız sektörler nelerdir?

Tüm yerel yönetimler,Turizm Sektörü, kamu kurum ve kuruluşları, inşaat sektörü, eğitim sektörü vb. kuruluşlar. Akdeniz Bölgesinin en büyük jeneratör kiralama şirketiyiz. Konserler, festivaller vb.sektörde enerjiyi biz temin ediyoruz. Mobil jeneratör kiralama araç parkımızla da Akdeniz Bölgesinin en güçlü firmasıyız.

fdq

Çin’e gidip bir fabrikada hissedar olmak büyük cesaret. Bunu nasıl başardınız?

Biraz fazla cesaret diyebiliriz. Çünkü biz bu işi öğrenene kadar kardeşim Anıl AKBAĞ ile birlikte yaklaşık 20 defa Çin’e gittik. Her gidişimizde neredeyse 1 ay kaldık. Bu iş oldukça riskli. Çalışacağımız insanları seçerken kendimiz gibi insanlar olmasına özen gösterdik. Şu anda Çin’deki fabrikamızın olduğu kentte tanınan bir firma olduk. Burada çalışacağımız insanları doğru seçmenin katkısı çok büyüktü.

Sektör olarak baktığımızda ciddi zorlukları olan bir iş yapıyorsunuz. Sizin de dile getirdiğiniz gibi servis hizmeti özellikle çok yorucu. Bütün bu zorlukların yanında sizi sektörde tutan sebep nedir?
Eğer sadece kar olarak baktığınızda çok da tercih edilecek bir iş değil. Ana sebep tabiî ki işi sevmekten geçiyor. İşimizi severek yapmanın yanında,eşim de Makine Mühendisi olduğu için onun çok büyük desteğini görüyorum. İnsanın eşinin ve ailesinin desteği çok büyük önem taşıyor.

Kardeşinizle çalışmak size nasıl bir katkı sağlıyor?

Benim şirket içinde en büyük yardımcım kardeşim Anıl AKBAĞ. İthalat ve ihracat işleriyle onun ilgilenmesi şirketimize önemli bir ivme kazandırıyor. Kardeşim başarılı bir Mimar , jeneratörlerimizin tasarımlarında bize en büyük desteği o sağlıyor. Kardeşimin tecrübe ve bilgisi firmamızın büyümesinde en önemli faktör.
Genel olarak bakılınca enerji sıkıntısının olması jeneratörü, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tercih ettiği bir ürün olarak nitelendirir mi? Diye merak ediyorum.

Evren AKBAĞ, Dünyada sıkıntıların ortaya çıkmasının en temel sorunlardan biri enerji yetersizliğidir. Enerji ihtiyacı olmayan ve enerjisini kendi üreten ülkelerde, belli bir refah düzeyi hakim. Bu durumda bir öz eleştiri yapmak gerekiyor ama biz işe farklı bir boyuttan bakalım. Antalya Türkiye’nin turizm başkenti. Buradaki jeneratör sayısı da inanılmaz fazla. Bunu vatandaşın almasını bir tarafa bırakalım, elektrik kesintilerinde kullanılan yakıt miktarlarını hesaplarsak, bunlar çok ciddi rakamlar. Aslına bakarsanız, bizim de bir an önce kesintisiz enerjiye geçmemiz daha karlı bir yatırım olacaktır. Diye düşünüyorum.
10410736_10153022511368826_2980336297853082630_n
Bizde kesintisiz enerji kullanmaya başlarsak ve artık jeneratöre ihtiyaç duyulmazsa siz ne yapacaksınız?

Bu olursa, Türkiye inanılmaz derecede bir refah düzeyine ulaşmış olur. Bu refah seviyesi tüm ülkeyi kalkındırır ama enerji kesintilerinin artık olmaması ve jeneratöre ihtiyaç duyulmaması sadece 100 firmanın zarar görmesine sebeb olur. Bırakalım bizde zarar görelim. Yeter ki ülkemizin refah seviyesi yükselsin.

Bu güzel ve aydınlatıcı sohbet için Evren ve Anıl AKBAĞ kardeşlere çok teşekkür ediyorum .Elbette firma içinde bu anı ölümsüzleştirecek fotolarımızı da çektikten sonra iyi dileklerle birbirimize veda ediyoruz.
Ben Nilhan TURAN KIRDI, bir sonraki röportajımda yine önemli bir kurum ya da kişiyle sizleri yeniden buluşturmayı dileyerek huzurlarınızdan sevgiyle saygıyla ayrılıyorum.

nilhankirdi@hotmail.com
www.antalyakadin.com
KADIN ve TOPLUMA Dair..

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz