Nilhan KIRDI Sordu, HAS Koleji Cevapladı

18 Kasım 2014 Salı, 19:28

Eğitim öğretime bu yıl “Merhaba” diyen bir okulsunuz. Bize Has Koleji’nin misyonu ve vizyonunu anlatır mısınız?

Has Koleji, bireyin gelişim özelliklerinin önemsendiği, özgüvenli, yeniliklere açık, özgürlüklerin sorumluluklarını taşıyan, kendine HAS mutlu bireyler yetiştirmeyi misyon; Çağdaş değerlerle donanmış, öğrencisi ve çalışanlarıyla fark yaratan, uygulamalarıyla örnek alınan lider bir okul olmayı vizyon olarak belirlemiştir.

Sayısı hızla artan özel okullar arasındaki rekabet ortamında Has Koleji’nin farkı nedir?

Antalya’da, gerek siyasi gerekse sosyolojik etmenlerden dolayı özel okul sayısının bir anda artması, bir yandan kaliteyi yükseltirken, diğer yandan üzülerek söylüyorum ki eğitimin ticari sektör haline getirdi. Eğitimci gözüyle bakınca büyük rahatsızlık duyduğum durumlara şahit oluyorum. Eğitimci kimliğimle söyleyebilirim ki, asıl amacımız ticaret değil “KALİTELİ EĞİTİM”dir. Umarım 1998 yılından bu yana başarısı sürekli artan Ekol Dershaneleri ve her yıl bir şube açmayı planladığımız Kalem Kutusu Eğitim Merkezleri’nin elde ettiği başarılar Antalyalılara farkımızı anlatmaya yetiyordur.
ısl
Has Kolejinde klasik derslerin dışında öğrencileri hayata hazırlayan seçmeli dersler var mı?

Seçmeli “Girişimcilik” dersi var, bu konuda uzman grubumuz tarafından eğitilen Girişimcilik ve İş Geliştirme Öğretmenleri; öğrencilerimize “işletme nedir?”, “Ekonomi nedir?” gibi konuları basitçe anlatarak işleme sermayesi ve günlük ekonomiye ilişkin eğitim veriyorlar Öğrencilerimize sanal parayla para yönetimi ve ekonomiyi öğrenerek hayatları boyunca kullanabilecekleri kullanacakları temel iş geliştirme sorumluluğunu edindirmeye çalışıyoruz.

Has Koleji’nin üstün yetenekliler ve üstün zekalılar programı hakkında bilgi alabilir miyiz?

Her öğrenci kendi hayatının CEO’sudur. Kendisini ve düşlerini en iyi şekilde yönetebilmek için tüm dünyada kabul gören bir alt yapıya sahip olmalıdır. Bize göre öğrencilerimizde bugüne kadar keşfedilmemiş bir üstün yetenek ya da zeka vardır. Biz okulumuzda bu yapıdaki öğrencileri tespit etmek için çeşitli testler ve gelişim programları uyguluyoruz. Bunu da ‘Üniversitelerin Üstün Zekalılar Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuş eğitimcilerle birlikte yapıyoruz. Amacımız; böyle öğrencileri tespit etmek, var olan yeteneklerini en üst düzeye çıkarmaktır
SONY DSC
Sportif ve kültürel faaliyetlerle öğrencileri sadece sınava değil, aktif bir hayata da hazırlıyorsunuz anladığımız kadarıyla. Sporun Has Koleji’nde ki önemi nedir?

Okulumuzda basketbol, voleybol, futbol gibi bilinen spor dallarının yanı sıra okçuluk, dağcılık ve yelken gibi marjinal spor dalları bulunmaktadır. Okulumuzu bitiren her öğrencinin en az bir spor dalında etkin ve bir müzik aleti konusunda yetkin olmasını sağlamak hedefimizdir.

Yabancı dilin hayatımızdaki yeri çok büyük… Sizin de yoğun bir dil programınız var. Biraz bahseder misiniz?

Bünyemize katılan her öğrencinin okulunu bitirdiği zaman İngilizceyi anadili gibi konuşmasını hedefliyoruz. Bu maksatla anasınıfından lise sona kadar her sınıf düzeyinde haftada 12 saat İngilizce dersleri koyduk. Buna ek olarak ikinci dil seçeneğimiz Almanca olarak okutulmaktadır. Ayrıca isteyen öğrencilerimiz üçüncü bir yabancı dilde seçebilmektedir. Yaz tatilinde yapılacak olan İngiltere, Amerika ve Almanya Yaz kampları ile bu öğrenme isteklerini perçinleme arzusundayız.
SONY DSC
Son olarak Has Koleji’nin hedeflerinde ne gibi projeler var?

Bizler bugüne kadar tüm ömrünü eğitime ve öğrencilerine adamış bir eğitim ordusuyuz. Bu nedenle bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrası içinde yine eğitim alanında gelişme gösterecek eğitim yatırımları planlamaktayız. HAS KOLEJİ bunlardan sadece birisidir…

Etiketler: NİLHAN KIRDI

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz