09 Şubat 2014 Pazar, 08:10
KADIN ve TOPLUMA dair
KADIN ve TOPLUMA dair bestkadin@gmail.com Tüm Yazılar

Nilhan KIRDI yazdı / SİYASET EGOSU

Siyaset Egosu
Hayat insanı şekillendirir ve acıtarak öğretir her şeyi.. Öğrenmenin ise yaşı yoktur demiştim bir yazımda.. Çünkü öğrenilenler kişilere göre farklılık gösterir. Farklılığın en önemli sebebi de, hepimizin içinde gelişen EGOlarımız ve geliştirdiğimiz korunma, iyi hissestirme kalkanlarımız…
Toplumsal ve bireysel yaşamlarımızdaki var oluşumuz da da EGOLARIN savaşı haline gelmiş artık ve bunu siyasi arenada daha bir fazla görüyoruz özellikle seçim çalışmalarının hızlandığı bu zamanda.. Bu nedenle bazı önemli kulvarlarda hep aynı kişiler… Gittiklerini sanıyoruz ama bakıyoruz ki gidememişler, yine siyasi arenada en iyi konumlara ulaşmak için varlıklarını sürdürmekteler..
Siyasette de taze kana ve doğal yüzlere ihtiyaç var. Hep aynı karakterler tek tip siyaset insanlarını görmekten bıktık usandık artık. Taze kan, taze bakış açıları ve doğru insanların özlemiyle siyasi arenaya yeni insanlara fırsat verilmelerini arzu etsek bile, il başkanlıkları ve seçim bürolarındaki karmaşa ve arı yuvasının hali yine ve yine yeniden SİYASET EGOSU ile yanıp tutuşan yüzlerle dolu.. O bilmemkimin akrabası, şu dayısı, bu eniştesi, o kız kardeşi, diğeri yeğeni vs, vs…. Nedir senin birikimin kimsin diye sorduğunda aldığın cevaplar yukarıda sayılanların çoook gölgesinde maalesef..
Hep aynı suçlu… EGO, Egolar kişisel komplekslerdir bir başka deyişle. Kendine tapma, bireysel olarak bencillik, toplumsal anlamda faşistlik ve sosyal anlamda yükseklik, ya da aşağılık durumları gibi.
İnsanda arka planda otomatik olarak işleyen algılayıcı, seçici ve düzenleyici ego sistemi, her insan için gerçekliğin filtresi, adeta editörü imiş. Ama altını çiziyorum her insan için farklı işleyen bir filtredir EGO. İşte tüm sorun burada. Çevreden insana gelen uyarılar, filtremizden süzülüp, kontrolden geçtikten sonra, cevap üretiyor. O egoların şekillenişinde kişilere göre değişiklik gösteren, sosyo kültürel çevrenin inanç sistemleri, ahlak anlayışı ve yetiştiriliş farklılıklarımızmış. Farklı gelişen egolar, iç ve dış gerçekleri, ya göz ardı ediyor, ya inkâr, ya da değiştiriyormuş kendince.
Güzel olan her şey insana çekici gelir, ego da öyledir. Egomuz tatmin edildiği sürece her zaman iyi hissettirir. Bazen kendimizi çok güzel ve çekici hissettiğimizde bile birkaç kişinin olumsuz sözleri ile o hissimizden eser kalmadığı gibi günümüzün kötü geçmesine ve özgüvenimizi yitirmemize de neden olabilir. Hep birileri övsün, yüreklendirsin isteriz. Pozitif enerjiyi algılayışımız dahi EGOMUZUN tatmin edilişi içindir. Ancak DOST ACI SÖYLER diye bir atasözümüz de vardır. Bazen bizi üzen eleştirilere kapatırız kendimizi, söylenenler batar egomuza…
Gurur yaparız, kin, korku, öfke hep yaşadığımız anlardaki farklı ego süzgeçimizin beslediği yanlış duygularmış meğer bazı zamanlar.
Siyaset egosunun pençesine düşmüş nicelerini görüyorum ve bazılarının gereksizliğine inanıyorum sırf çevresindeki insanlardan edindikleri iyi hissettiren o sahte okşayışlara ve pohpohlardan nemalanmak için siyasetteler aslında ve ego için siyasetçilik oynamalarını öyle izliyorum.
Egolarımıza (içimizdeki şeytana) yenik düşmemek için boynuna bir tasma geçirebilsek zarar vermeden durdurabilmek için…
nilhankirdi@hotmail.com

PARTNERİNİZİ HİÇ ALDATTINIZ MI?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz