06 Şubat 2014 Perşembe, 23:21
Nilhan TURAN
Nilhan TURAN nilhankirdi@hotmail.com Tüm Yazılar

Nilhan KIRDI yazdı / Ve İnternete SANSÜR

Nilhan KIRDI yazdı / Ve İnternete SANSÜR

Ve internete SANSÜR

İnternet kısıtlamaları son ve en önemli GÜNDEM…
Demokrasilerde olmayan bir düzenleme uygulanmak isteniyor. Yeni internet düzenlemesi var olan sansürü daha bir etkin şekilde hissettirecek..
Türkiye’de 40 milyon internet kullanıcısı var. İnternet kullanıcısı sayısıyla da tüm Dünya da 15. Ülkeyiz.. Torba yasa ile artık internete SANSÜR çok etkin bir şekilde gelmiş olacak.
Türkiye de 17 Aralık sonrasında Bakanlıktan Emniyete ve pek çok kademede yapılan değişim operasyonlarını takiben şimdi İNTERNET üzerinde de değişiklik yapılması çalışmaları bitirilmek üzere. İnternetteki haber, video ve ses kayıtları sonrasında hükümetin böyle bir değişime gitmek istemesinin genel anlamda ve demokratik anlamda büyük sıkıntılar yaratacağı gerçeği ile de 8 Şubat da İNTERNET kısıtlamasını protesto için yürüyüş yapılması yönünde sosyal medyada paylaşımlar var. 8 Şubat itibariyle İNTERNET sansürünü protesto eden insanların haberlerini izleyecek, okuyacaksınız.
Serdar AKİNAN’ın İnternet üzerindeki yayını ile bilinen VAGUS TV, 10 gün kapatıldı. Kısa adı ile TİD Telekominikasyon İzleme Dairesi Bşk.lığı bu yasa ile birlikte mahkeme kararı olmadan ilgili yayını kapatabiliyor. Torba yasasındaki 2 konu internete kısıtlama getiriyor.. Çocuk istismarı, Özel hayat ihlali mahkeme kararı olmadan TİD Başkanlığı’nın Erişim sağlayıcıları birliğinin alacağı bir kararla 4 saat içinde yayını durdurabilecek. Özel hayat tanımı ve sınırı yargıda bile tam olarak çizilemezken burada bir bürokrat istemediği bir içerik heran kapatılma, sansürleme riskiyle karşı karşıya olacak.
Bundan böyle adını sıkça duyacağınız TİD Başkanlığı Hükümetin ya da ilgili herhangi bir kurum, bürokratın istenildiğinde, kullanıcıların tüm bilgilerini istediği zaman hükümetin atadığı bürokratlara teslim edebilecek. TİD artık NATO dan bile üstün olacak çünkü NATO izin almak zorunda iken TİD izin almak zorunda olmayacak. İnternet kullanıcılarının tüm gizli bilgilerine erişen ve bunları biriktiren TİD, kişinin girdiği siteleri, ne kadar kaldığını, kimlerle görüştüğünü ve tüm yazışmalarını, maillerini biriktirip kontrol altında tutacak ve gerektiğinde paylaşacak.
Bu düzenlemelerin çağdaş ve demokratik ülke standartların çok altında olduğuna dikkatleri çekmek gerek.
İnternet normal hayatın dijital iz düşümüdür ve girdiğiniz çıktığınız sitelerin, yaptığınız konuşmaların tüm kayıtları TİD de bulunmaktadır. Yani özel hayatınız ve attığınız tüm adımlar bir anda karşınızda size karşı kullanılabilecek bir SİLAH olabilecektir.
Uzun yıllar, basında SANSÜR üzerine yapılan ve yazılan her türlü düşüncenin üstüne çıkan bu duruma kayıtsız kalmamak gerektiğinin altını çiziyor, FARKINDA bir toplum olmanın önemine dikkat çekmek istiyorum…
FARKINDAMISINIZ ???

nilhankirdi@hotmail.com

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz