Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, organizasyonu

18 Haziran 2017 Pazar, 19:43

“Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” organizasyonu lideri ve Koordinatörü Sema Gür, Terracity AVM’de kadınlara seslendi;

Bisiklet kullan, yaşamın çiçek bahçesine dönsün

2013 yılında İzmir’de “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu” adlı bir organizasyon başlatan ve daha sonra Türkiye’de 27 ilde aynı anda binlerce kadının bisikletleri ile katıldığı bir sivil inisiyatif hareketine dönüşen projenin yaratıcısı ve koordinatörü “Uçan Teker” lakaplı Sema Gür, Terracity AVM’de “Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu” adlı bir sunum yaptı ve Süslü Kadınlar Bisiklet Turu hareketi konusunda ziyaretçileri bilgilendirdi.

Terracity AVM’nin bisiklet kullanımında bilinç ve farkındalık yaratmak amacıyla “Geleceğe Pedallıyoruz” sloganı ile sürdürdüğü etkinlikler kapsamında gerçekleşen seminerde sahneye AVM içinden Süslü Kadınlar Antalya Platformu üyesi bir grup kadının kullandığı bisikletler eşliğinde ve çiçeklerle süslü bisikleti ile pedal çevirerek gelen Sema Gür, AVM ziyaretçilerinden de büyük destek gördü.

Konuşmasında 4 yıldır aralıksız süren ve önümüzdeki Eylül ayında 5’ncisi gerçekleşecek olan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”na tüm kadınları katılıma çağıran Sema Gür, 2013 yılındaki ilk bisiklet turuna 200 kadın katılırken bu sayının 2016’da 3 bine ulaştığını söyledi Sema Gür, 27 şehirde gerçekleşen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizasyonunda 35 kente ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Uygun bisiklet politikaları ile herkesin işe veya okula bisikletle gidebileceğini belirten Sema Gür, söz konusu organizasyonun dünya çapında büyük ses getirdiğini, bunun kent ve ülke tanıtımına da büyük faydası olduğuna dikkati çekti, artık çok sayıda kadının işine bisikletle gitmeye başladıklarını söyledi.

Bisiklet kullanmadan daha önceki yaşamını gri olarak nitelendiren, ancak bisikletle birlikte yaşamının çiçek bahçesine döndüğünü anlatan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu organizasyonu lideri Sema Gür, kadınlara “Bisiklete binin hayatınız çiçek bahçesine dönsün” diye seslendi. Dünyanın birçok yerindeki hemcinsleri gibi günlük kıyafetlerle bisiklete binerek ulaşımın sağlanabileceğine işaret eden Sema Gür,” Kadın sokağa çıkarsa dünya değişir. Biz kadınlar korkmadan, çekinmeden bisikletlerimizle yollarda olmalıyız. Bisiklet yolda olmaktır, gittiğin yola inanmaktır. ”diye konuştu. Konuşmasında bisiklet kullanımının yararlarını dile

getirirken “Bütün dünya buna inansa, hayat bayram olsa” adlı şarkıdan bir pasaj okuyan Sema Gür şöyle konuştu: “Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır! Kadın korkmadan dilediği kıyafetle yollarda olmalı, kadın toplumun her alanında görünür olmalı. Bisiklet bireyin özgürlüğünü simgeler. Biz özgür bireyler olarak buradayız. Herkesin bireysel özgürlüklerine saygı istiyoruz. Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz