Temiz Deniz Temiz Gelecek İsimli Avrupa Birliği Projesi Kabul Edildi

Antalya Sualtı Derneği’nin “Temiz Deniz Temiz Gelecek” isimli Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Projesi Kabul edildi.

21 Nisan 2022 Perşembe, 09:20

Antalya Sualtı Derneği’nin “Temiz Deniz Temiz Gelecek” isimli Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Projesi Kabul edildi.

Antalya Sualtı Derneği tarafından Sivil Düşün desteği ile hazırlanan ”Temiz Deniz Temiz Gelecek” Projesi kapsamında; 20 gencimize dalış eğitimi verilecektir. Dalış eğitimi alan gençlerimiz ve üyelerimizin katılımıyla sualtı temizlik ekibi kurulacak. 22 Mayıs 2022 tarihinde ilk sualtı temizlik etkinliği düzenlenecektir. Etkinlikte, Sualtı Temizlik Ekibimiz, Abdullah Sevimçok Sivil Toplum Merkezi Çevre Platformu üyesi dernekler, çevreci STK’lar ve çevre gönüllüsü vatandaşlar Antalya Kaleiçi Yat Limanında sualtı ve kıyı temizliği yapacak. Proje etkinlik görüntüleri kullanılarak kısa film ve sualtı çöpleri sanal sergisi hazırlanacaktır.

Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olmasından dolayı deniz kirliliği hayati önem taşımaktadır. Deniz ve iç sularımızda yaşayan canlıların sayıca ve türce giderek azalması, müsilaj gibi olaylar; kirliliğin en önemli göstergeleridir.

Projemiz, Kamuoyunda, deniz kirliliği hakkında farkındalık oluşturacaktır. Deniz kirliliğinin, birçok canlı türünün yaşamını olumsuz etkilediğini vurgulayacaktır. Gençlerimizi, konu hakkında daha duyarlı olmaları ve sivil toplum çalışmalarında aktif rol olmaları noktasında etkileyecektir. Çalışmamıza katılacak gençlerimize “Temiz Deniz Temiz Gelecek” mesajıyla; “Gelecek nesiller olarak biz gençler, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahibiz. Temiz denizler için biz de rol almalıyız.” yaklaşımını benimsemelerini bekliyoruz.

Temiz Deniz Temiz Gelecek Proje faaliyetlerimizin, sivil toplum kuruluşlarını ve kamuoyunu; yeni ağlar kurma, kamuoyuna sesimizi duyurma, vatandaşları deniz kirliliği ile mücadelenin bir parçası haline getirme noktasında etkilemesini ve yeni sinerjiler oluşturmasını istiyoruz.

Semih BAŞARAN

Yönetim Kurulu Başkanı

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin