Vajina kokusu neden olur?

28 Nisan 2016 Perşembe, 20:48

Vajina kokusu neden olur?

Birçok kadın hayatının bir bölümünde vajina kokusu kâbusuna maruz kalabilmektedir. Bazen utanç verici olabilir ve sizleri zor durumlarda bırakabilir. Bu kokular vajinadan gelen akıntılardan dolayı oluşmaktadır. Vajina nemli oluşundan dolayı akıntı olması normal ancak bu akıntının kokulu olması anormal bir durumu işaret eder. Bu koku menopoza uğramış kadınlar veya genç kız olmaksızın her yaş grubu bayanda görülebilmektedir. Vajinanın meydana getirdiği koku aslında akıntılardan kaynaklanan bir durumdan ibarettir. Bu durumun sebebi genital hijyenin bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Bayanların vajina kokuları bir gününki bir önceki günle aynı olmayabilir. Buna yiyip içtikleri, almış oldukları ilaçlar, var olan hastalıkları ve kıyafetler gibi birçok nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Salgının artması ve bu salgının uzun süre iç çamaşırında bekletilmesi sonucunda istenmeyen kötü kokulara daha fazla sebebiyet vermiş olabilirsiniz. Vajina kokusu nasıl önlenir sizler için araştırdık ve aşağıdaki çözüm önerilerini bulduk.

Vajinadaki kötü koku nasıl önlenir?
Bayanların sıklıkla rastladığı vajinadaki kötü kokuların önüne geçebilmek için birtakım hijyenik tedbirlerin alınması yeterli sayılabilir. Bunun içinde en önemlisi vajinal bölgenin kuru tutulması gerekmektedir. Sentetik ve dar iç çamaşırları kulanmaktan kaçınılmalı onun yerine hava alabilen pamuklu iç çamaşırları kullanılmalıdır. Hemen hemen hergün bu pamuklu iç çamaşırların değiştirlmesi gerekmektedir. Bu bilgiler dışında ek olarak aşağıda verdiğimiz önerileri deneyebilirsiniz.

Pamuklu kıyafetler ve iç çamaşırlarını tercih edilmeli.
Genital kısımda oluşan kıl oluşumları sürekli kesilmeli.
Genital bölgenizi hergün ılık su ve sirkeli su ile yıkamalısınız.
Bol kıyafetler tercih edilip, dar kıyafetler giyinmekten kaçınılmalıdır.
Mantar, kaşıntı , vajinanız ile ilgili başka hastalıklardan oluşabilecek kokular için tedavi olun.
Vajina kokusuna karşı bitkisel çözümler
Yoğurt: Vajinalda oluşacak kötü kokulara karşı yoğurt yiyebilirsiniz. Yoğurt doğasından dolayı sağlıklı bakteriler içermektedir. Yoğurtta bulunan bu bakteriler hem vajinada oluşan enfeksiyonları hem de vajinadaki kötü kokuları gidermede ön ayak olur.

Karbonat: Vajinal bölgedeki PH dengesini korumaya yardımcı olan harika bir çözümdür. 1 yemek kaşığı karbonatı 1 su bardağı ılık suyun içine koyup karbonat eriyene kadar karıştırıp günde bir defa içmek iyi gelir. Özellikle vajinal bölgedeki tüm enfeksiyonlara yardımcı olması için ılık olan banyo suyunuza yarım fincan karbonat atıp banyo suyunda 15 – 20 dk kadar bir zaman sürecinde durmanız kokuları önleyebilirsiniz.

Elma Sirkesi : Araştırmalar sonucu elma sirkesi genital bölgede enfeksiyonlar sonucu oluşan kokuların önüne geçebiliyor. Bir küvet dolusu suya 3 bardak elma sirkesini dökün. Su içinde yaklaşık olarak 20 – 30 dk boyunca oturun. Koku geçene kadar bunu haftada 3 kez uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlardan herhangi biri gerçekleştiğinde uzman bir kadın doğum uzmanına görününüz.

Aşırı ağrı ve acıma hissi, Süre gelen yanma, Kaşıntı ve sürekli kaşıma hissiyatı, Ağır kokular, Beyaz yada farklı renklerde akıntılar

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz