Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmalı?

05 Ağustos 2016 Cuma, 21:58

Vajinismus (veya vaginismus) cinsel ilişki sırasında vajina nın alt üçte birindeki kasların kişinin kendi kontrolü haricinde, istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor bir şekilde gerçekleşmesi ile karakterize bir cinsel işlev problemidir. Cinsel ilişki sırasında bir refleks şekilde istemsiz olarak kas kasılmaları, şikayetin derecesi ile de orantılı olarak vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt ve hatta ayak parmaklarına kadar yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Çok ileri düzeyde olan vajinismus hastaları ilişkilerde çene ve ayak parmak kaslarını bile irade dışı kasmaktadırlar.

Aslında tüm bu kasılmaların sebebi “vücudun kendisini koruma” içgüdüsüdür. Bilinç altına cinsel ilişki ile ilgili yerleşmiş bir takım korku ve kaygılar vardır, bunun sonucunda kişi kendisini kasmakta ve ilişkiye izin vermemektedir. Psikolojik yönden vajinismus bir “kaygı bozukluğu” dur. İlişkide direkt olarak ya acı vardır veya “sanki acı olacakmış, vajina yırtılıp parçalanacakmış” gibi bir his bulunmaktadır. – See more at: http://www.vajinismus.us/#sthash.wODOHkyc.dpuf

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmalı?

Vajinismus ülkemizde oldukça sık görülen, önemli bir cinsel sağlık sorunudur. Vajinismus problemi, mutlaka profesyonel destek ile çözüme ulaşmaktadır. Sorunun çözümünün geciktirilmesi pek çok ailesel problemlere neden olabilir. Ayrıca özgüven kayıplarına, psikolojik ve toplumsal sorunlara yol açabilir. Bu sorunu yaşayanların mutlaka deneyimli bir merkezden destek almalarını önermekteyiz. İdeal Bir Vajinismus Tedavisi Nasıl Olmalı? – Bilimsel tedavi tekniklerini içermeli. – Hastalar açısından rahat uygulanabilen, basit ve kolay egzersizlerden oluşmalı. – Kısa sürmeli. – Tedavi sonrası sorun, kalıcı şekilde (kökten) çözümlenmeli. – Hastalar için bireyselleştirilmiş bir tedavi programı şeklinde olmalı.

– See more at: http://www.vajinismus.us/#sthash.wODOHkyc.dpuf

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz