Ya Ben Ölürsem, Bir Otizm Filmi

26 Mart 2022 Cumartesi, 19:06

Gerçek bir otizm hikâyeden esinlenen Faik Ahmet Akıncı’nın yönettiği, çaresiz bir ailenin gerçek hayat hikâyesini anlatan ‘Ya Ben Ölürsem’ adlı film 1 Nisan’da gösterime girecek.

Filmin senaristliğini yapan ve 22 yıldır polis olarak görevini sürdüren Yılmaz Suvacı’nın 18 yaşındaki otizmli oğlu Mehmet ile yaşadıklarını beyazperdeye aktardığı film, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ne özel olarak 1 Nisan’da vizyona girecek. Otizmli bir bireyin ailesiyle verdiği yaşam savaşının anlatıldığı filmde Müfit Can Saçıntı, Reha Özcan, Cenan Çamyurdu, Güliz Gündüz gibi oyuncular rol alıyor.

Antalya Kültür Memur Sen Başkanı Esat Esmeray da otizmli çocukların yaşam mücadelesi ve onları yetiştiren ailelerin çektiği sıkıntıların idrak edilmesini sağlayacak ve otizmli insanların sesi olacak olan ‘Ya ben Ölürsem’ filmini merakla beklediklerini söyledi. Filmin gerçek hayat hikâyesinden alıntılanmasının da insanlar üzerinde daha çok etki uyandıracağını belirten Esmeray duygularını şöyle paylaştı: “Engelli gruplarının içinde en şanssız olanlar otizm hastalarıdır ve engelli olmak kendi tercihleri değildir. Otizmli bir insan, ömür boyu korunmaya muhtaç ve başkalarına bağımlı yaşamak zorundadırlar. Bu nedenle ebeveynlerinin kontrolü altında yaşamını idame etmeye çalışırlar. Bu evlatlarımıza yoğun olarak iletişim kurma, oyun oynama, duyguları anlama, duyguları ifade etme, ten teması kurma gibi sosyal içerikli davranışları edindirmek, gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Biz sendika olarak dezavantajlı bireylerimize her daim sahip çıktı ve üzerimize düşen neyse yerine getirmeye çalıştık. Toplum olarak otizmli bireylerimize sahip çıkmamız onların sosyalleşmesi için adım atmamız çok büyük önem taşıyor. Bu vesile ile filmin ciddi bir farkındalık oluşturacağına inancım çok yüksek ve emeği geçen herkesi kutluyorum” Dedi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin