30 Haziran 2014 Pazartesi, 00:01
Nilhan TURAN
Nilhan TURAN nilhankirdi@hotmail.com Tüm Yazılar

YALAKALIK Genetikmiş / Nilhan TURAN KIRDI yazdı

YALAKALIK Genetikmiş
Günümüz yalakalık dalkavukluk devri. Önceleri dalkavuk, şimdi ise yalaka diye tabir ettiğimiz bu durumun hiçbir zaman modası geçmiyor doğrusu yalakaların şekli, şemali, işi gücü, beklentileri ve umutları değişse de…
Önceleri de vardı bunlardan bir dolu Osmanlı İmparatorluğu döneminde sadece dalkavukluklarıyla hak etmedikleri yerlere gelmiş ve devleti ciddi zarara uğratmış niceleri yok mudur? Şimdi değişen ne? Maalesef değişen pek bir şey yok, zaman akıp geçse de bunların hesap ve kitapları hep aynı. Şimdi de var olmaya devam ediyorlar hele de YEREL SEÇİM sürecini yeni geçmiş bu durumu iyi etüd etmişken, ayrıca sosyal medyada da bu yalakalardan sürüsüne bereket. Gerek facebook, twiter da beğeniler yorumlar paylaşımların pekçoğu işte bu olgü üzerine. İşin düşecekse veya ilişkin var ise her paylaşımı beğenir, yorum yapar ve de paylaşımla yaranmaya çalışanları gülerek izliyorum.
Bazıları saygıyla yalakalığı karıştırsa bile, biraz dikkatle incelediğinizde onların hal ve tavırları bir başka olduğu için hemen anlayabiliyorsunuz. Saygılı insanda bir gurur, onur ve nezaket vardır. Yalakada gurur zaten yoktur, yalakalığını en iyi sığdıracağı kap mutlak nezakettir. “Nezaket gösteriyor, çok saygılı, çok kibar insan.” Diye düşünür sanır karşısındakini ama yanılır. Çünkü yalakalık yaptığı kişi de onun esas niyetinin farkındadır. Günü geldiğinde yalakalığı ve sempatikliğiyle prim toplayarak bir yerlere gelmeyi ya da olduğu konumu en iyi şekilde korumayı ilke edinmiştir bu cins varlıklar. Çıkarları doğrultusunda yaranmak için her yolu deneyen kişidir onlar.
Yalakalık yaptığı insan bir şey söyler hemen “offff be abii ne koydun lafı ne söyledin beee” tarzında sürekli okşayan cümleler kurar. Karakteri de oturmaz, mizacı da oturmaz. Kısaca mal gelmiş, mal gidecek tiplerdir aslında. Haksız rekabete yol açtıkları için de çevrelerinde pek sevilmezler aslında. Ancak genellikle yükselmeyi becerirler, tabii yalakalardan nefret eden bir yöneticiye rastlamazlarsa. Bu gibi tipler oldukça da ödlektirler, kişilerin arkasından atar, önünden yalarlar. Yapılan bir araştırmada yalakalığın genetik olduğu ortaya çıkmış biliyor musunuz?
Bazen insanın sırtının sıvazlanması hoşa gider doğrusu. Etrafında yalakaların, dalkavukların daima var olduğu nice yöneticiler, siyasetçiler vardır. Çünkü bu durum olumlu motive eder ama uzun vadede daima yanıltıcıdır çünkü yalaka hiçbir zaman gerçek dost, gerçek insan değildir. Hiçbir zaman “KRAL ÇIPLAK” Demeyecektir, buna cesareti yoktur. Bu gibilere kapılıp gitmemek ve yalakalara prim yaptırmamak gerekir. Çünkü bu gibiler yeni gelene ağam paşam demeyi ilke edinmişlerdir bir kere, onlar için kişilerin önemi ve değeri yoktur, önemli olan mevkinizdir o mevkiyi terk ettiğiniz an, yerine gelen artık onların ağası, paşası ve her şeyidir…
Nice yalaka ve dalkavuklar, taze ete üşüşen sinekler gibi sarıvermiş durumdadır toplumda birazcık öne çıkanları ya da bulundukları her ortamdaki yöneticileri, patronları.. Ha bu arada gerçek dost ve yardımcı olanları tenzih ederek yazıyorum bunları. Diyorum ki, yarası olan var ise gocunsun yani. Yalaka insan yalakalık yaptığı kişiyi boydan boya yalasa da değerine değer katmaz. Kişiyi gerçek anlamda yönlendiren gerektiğinde acı konuşan ve yaranmak için yanlış yönlendirmeyen insanlardan Allah ayırmasın ve Allah kimseyi yalaka onursuz, gurursuz etmesin.
nilhankirdi@hotmail.com
10492197_1513495845547197_6899617012943189395_n

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz