Son Dakika
11 Temmuz 2024 Perşembe
10 Kasım 2023 Cuma, 09:11
GULSEN BIRDAL
GULSEN BIRDAL gulumbirdal@hotmail.com Tüm Yazılar

10 KASIM YAS GÜNÜ OLMAMALI

10 KASIM YAS GÜNÜ OLMAMALI

10 Kasım Asla unutmamamız gereken bu tarih, Dünyada ve Türkiye’de bilinmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm tarihidir. Ve her yıl 10 Kasım’da Atatürk’ü Anma Günü’nde yurdumuzun dört bir yanında hatta yurt dışında dahi bir araya gelir onu anarız. Tarihe adını altın harflerle yazmış bir liderdir Mustafa Kemal Atatürk, ve ölümü sadece bir liderin kaybı değil, aynı zamanda Türkiye’nin kaybıdır. Bu nedenle 10 Kasım, yas tutma günü olarak kabul edilir. Türkiye’nin bağımsızlığını ve ulusal birliğini korumak için verdiği mücadele ile Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak, ülkenin çağdaş, laik ve demokratik bir devlet yapısını dönüştürmüş ve insanlara çağdaş eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler sunmuştur.

10 Kasım’ın anlamı yas günü olmaktan öte Atatürk’ün mirasını yaşatma ve devralma günüdür. Bu birlik ve beraberlik, Türkiye’nin güçlenmesi ve gelişmeleri için çok önemlidir. Atatürk’ün ilkeleri olan Cumhuriyet, laiklik, milli egemenlik ve inkılapları bugün hala Türkiye’nin temel değerleridir. Atatürk’ün öğrettikleri, genç nesillere aktarılmalı ve yaşatılmalıdır.10 Kasım, farklı inançlara, etnik kökenlere, ve ideolojilere sahip olan Türk milletinin bir araya gelerek kazandığımız değerlere sahip çıkma günüdür.

Bu yüzden, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü olarak sadece bir yas günü değil, aynı zamanda birliğimizi ve Ulusal değerlerimizi hatırlama ve yaşatma günüdür. Atatürk’ün ölümü, onun ilkelerinin ve ideallerinin yaşatılması için bir fırsattır. Bu nedenle, 10 Kasım’da Atatürk’ü anarak, onun yolundan gidilmesi, daha iyi bir gidişatla ilerlemesi için birlik ve beraberlik içinde olmalıyız.
Ve bu sene kıymetli hocamız Bestekar, Müzizyen Sayın Naci Tunçel’in düzenlediği Bizim Dostlar Türk Müziği Derneği CUMHURİYETİN 100. YILI VE ATATÜRK 10 KASIM ETKİNLİĞİ’ nde Eski Anayasa Başkanı Sayın Yekta Güngör ÖZDEN ‘in, TÜED Emekliler Derneği Genel Başkanı Sayın Kazım ERGÜN’ün konuşmacı olduğu sahnede sözleri bana ait olan ödüllü Sevgi adlı şiirimin de 10 Kasım da Atamı anma gününde etkinliğin bir parçası olarak okumak da bana ayrıca gurur verdi..
Ne mutlu bizlere hanımlar ATATÜRK ‘ün dediği gibi Münevver, Faziletli, Bilgili, Vakur Türk Kadını olmamızın yolunu açtığı için.
Daha güzel daha ileri günlere gitmek üzere inşallah sevgilerimle

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin