Antalya’da Erişilebilirlik Komisyonunun ADI var Kendi Yok!

20 Kasım 2014 Perşembe, 22:21

Engellilerin öncelikle kentle ilgili yaşamakta oldukları sorunların çözümü için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan ve 20.07.2013 tarih ve 28713 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği kapsamında kurulan komisyonun bir yılı aşkın süredir herhangi bir faaliyette bulunmaması tepkilere neden oldu.

Kent Konseyi Engelliler Meclisi konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan komisyonu göreve davet etti. Meclis; bu uyarıdan da bir sonuç alınamaması durumunda konuyu yargıya taşıyacak.
ıslofı jruyr
Mehmet Karavural başkanlığında düzenlenen toplantıda hazırlanan basın bildirisini okuyan Meclis Üyesi Nilhan Kırdı, söz konusu yönetmelik gereği illerde engellilik alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının da temsil edildiği Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarının kurulduğuna dikkat çekerek, “Ancak, Antalya’da kurulmuş olan komisyon, izleme ve denetleme faaliyetlerini müracaatlar olmasına rağmen bir yılı aşkın süre zarfında herhangi bir çalışma yapmamıştır. Oysa, komisyonlar tarafından yıl içinde gerçekleştirilmesi amaçlanan faaliyetleri içeren hizmet ve denetleme programı oluşturulmalı, gerek kamusal binalar gerek toplu taşıma araçlarının ve engel teşkil eden her sorunun engellilerin erişebilirliğine uygun olup olmadığını değerlendirmeli ve denetlemelidir. Antalya’da bu sorunları giderecek herhangi bir çalışmanın yapılmadığı görülmüştür” dedi.
Kırdı; sözde engelli bireylerin en temel sorunlarından olan kamusal alanlardaki mimari engeller, mevcut tüm yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor alanları, sosyal ve kültürel altyapı alanlarına yönelik ulaşım sorunlarının çözümü için kurulan ancak bir yılı aşkın süredeir herhangi bir çalışma yapmayan komisyonu göreve davet ederken, Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Mehmet Karavural ise şunları söyledi:
dıwdlls kdvlsmsçç
“Birlikte yaşadığımız kentte bu kentin çağdaşlaştığını iddia ediyorsak, bu kentin içersindeki bizim insan haklarından doğan teslim edilmesi gerekiyor. Bunu da koruma görevi yasalarla bu devleti yönetenlere verilmiştir. Söz konusu komisyon da bunlardan biridir. Şimdi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü yaklaşıyor. Bu tarihte birkaç yemek davetinde görünerek, meydanlarda iki dakikalık basın bildirisi okuyarak engellilerin yaşamakta oldukları sorunları çözemeyiz. Bu uayrımızın dikkate alınarak, komisyonun işletilmesini istiyoruz” dedi.
Karavural, engellilerin beklenti ve taleplerini ise özetle şöyle sıraladı:
“Şehrin içerisinde sağlık bireylerin kullandıkları bütün sosyal alanları kullanmak istiyoruz. Hedefimiz öncelikle bu. Yani birlikte kullanabildiğimiz kendi bedenimizin, gücümüzün yettiği kadar ulaşabildiğimiz, yetmediği yerde de gerekli teknik ve teknolojik düzenlemelerin yapılıp haklarımızı kullanabilmemiz gibi bir talebimiz var.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz