02 Şubat 2018 Cuma, 08:19
GULSEN BIRDAL
GULSEN BIRDAL gulumbirdal@hotmail.com Tüm Yazılar

EVİN HEM ERKEĞİ HEM KADINI OLMAK

EVİN HEM ERKEĞİ HEM KADINI OLMAK

Offf ne zor evin kadını-erkeği-annesi- babası olmak.

Artık hem anneyim hem de baba. Evet, işim çok zor ama hayat beni bu hale getirdi ne yazık ki. Zaten genel de otoriter eve hâkim her türlü sorumluluğu yüklenmiş, okul, çocuklar ev iş eş hep koşturup durdum yaşamım boyunca bu böyle olmuştu.

Ancak 10 Kasım gecesi eşimin vefatı ile sanki ben sudan çıkmış Balığa döndüm. Alışverişlerimi önce de ben yapıyordum, mutfak evin idamesi faturalar A dan Z ye aklınıza gelebilecek her şeyi yapan zaten ben idim. Beni tanıyanlar bilirler emekli olduktan sonra eşimin işi nedeniyle o başka şehirlerde ben çocuklar ile onun yanına gidip gelmekle koşturdum durdum.

Ancak; insanın bir hanım olarak eşi olması, uzakta dahi olsa o bir güç gibi oluyor. Sonrasında hayata veda edip sizi terk edip ebediyete gidince kalabalığın içinde yapayalnız kalıyorsunuz bazen. Çok kalabalıkta da çooook yalnızım. Akşam oldu mu tüm çocuklarım evde yemeğe bana geldikleri oluyor. İşten çıkıp eşleri ve arkadaşları ile sonra evliler evine geçiyor tek başımıza yine oğlumla kalıyoruz. Allahtan evde bekâr olan ufak oğlum ve kızım da var onlar her şeyim benim. Ama tabi onun okulu onun işi öbürünün seyahatleri vs derken onlarda bir yerlere gidiyor. Ben gene yapayalnız. Çok zor evde erkeğin olmaması her şey bana bakıyor ya o sorumluluk bazen hiç bir şeye yetemiyorum korkusu.

Tabi çok da sosyal olunca boş kalmaya zaman olmuyor, dua ediyorum sağlığım bozulmasın, birilerine muhtaç olmayayım da her bir şeye yeteyim. Yeter ki sağlığım yerinde olsun. Yaş ilerledikçe bel boyun fıtık sayıları ağrıları artıyor, diz kol bacak diş derken ufak tefek arızalar çıkıyor doğal olarak.

Aile yapısının babaya addettiği “evin reisliği” sıfatını resmen almışım artık. Kadının toplumdaki yeri ve temsiliyle ilgili de çok şükür bir sıkıntım yok. Her türlü rol ve görevlerin altından çok güzel kalktığımı düşünüyorum.

İyi ki uzun yıllar önceki dönemde yaşamıyoruz. Hani kadın erkeğe ekonomik ve otorite açısından bağımlı olup, ev ekonomisini yapamayacak niteliksiz bir şeyden anlamaz tahsilsiz cahil “tür” olarak gösteren anlayış, medeni kanunda da yer almaktaydı. Yeni Medeni Kanun ile “aile reisi kocadır” ibaresi değiştirilerek “evlilik birliğini eşler beraber yönetirler” ibaresi getirilmiştir. Fakat kanun değişmiş olsa da laf aramızda Türk erkekleri çok hoşnut değil sanki bu durumdan.

Her işin zorlukları vardır mutlaka kadın olmak zordur hele yalnız kadın olmak daha da zordur. Ama örf ananeleriniz çerçevesinde Arlı yaşamayı ve ne istediğinizi bilirseniz zaten her daim onurlu başarılı huzurlu özgüvenli hayat yaşarsınız. Yok, musluk tamiriymiş, yok lamba değişimiymiş bunlar yaptırılamayacak şeyler değil elbette. Bu 7 de 70 de aynıdır.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz