09 Ocak 2019 Çarşamba, 20:31
Nilhan TURAN
Nilhan TURAN nilhankirdi@hotmail.com Tüm Yazılar

IŞIĞA UÇAN PERVANELER, Nilhan TURAN’ın kaleminden

IŞIĞA UÇAN PERVANELER

Hayat; Düğünde, cenazede, doğum gününde kısacası şahsın için özel olan günlerde ve zamanlarda anılmayı, aranmayı, sorulmayı yani önemsenildiğini hissettiren vefalı, gerçek dostlar ve arkadaşlarla anlamlı..

Hani öyleymiş gibi değil, gerçekten öyle olduğunu hissettiren anlamlı dostlarla…

Sertab’ın çok sevdiğim şarkısı MASAL’ın dizelerindeki gibi, etrafında ışığın çevresine üşüşen pervaneler misali bulunan günün ve menfaatin kelebekçiklerinin ne kadar sahte ve ışığa uçan pervaneler olduğunu anlatıyor insana..
Kasım ayının 11. gününde yani 11.11.2018 de, hayatımın en özel, en anlamlı varlığı olan, beni rabbimin izniyle var eden babamın kaybıyla hayatım bambaşka bir boyuta taşındı. Arayan oldu, gelenler çok oldu, mesajlarıyla yanımda olanlar da… Ancak baktım ki gerçekten ummadığım kişilerin ilgisi, yakınlığı ve desteği beni şaşırtırken. 27 Yıldır emek verdiğim Basın camiasından daha yakın tanıdıklarım, beraber anılarımın olduğu insanların vefasızlıkları da içimi burktu.. Zaten uzun bir ara vermiştim yazmaya, sektördeki sahteciliği anladığımdan bu yana. Günün menfaatçikleri, ateşe uçan pervanelerin sahte, varlıklarını ve yüzlerini iyi anladığımdan bu yana… Varmış gibiler, aslında yoklar. Önemsiyor gibiler, aslında umurlarında bile değilsin. Sen palazlanırsan menfaat için yanında görünüp mutlu gibi olanlar aslında sırtından, paçandan,eteğinden yapışmak için ilk fırsat kollayanlardır. Nasrettin Hoca nın “Ye kürküm ye misali” statü ve konuma göre kıymet bilirler, kan kaybına uğradığında ise ilk yok olanlardır.

Makamlar, mevkiler, şan ve şöhretin sarhoşluğu ne kadar geçici. Hayatı anlamlı kılan saf dostluktan, sıcak ve gerçek ilgiden uzak ise eğer…

Biliyorum ki ömürlerimiz bizi terbiye ederken kaderimiz pek çok insanla karşılaştırıyor. O insanlarla yaşadıklarımız da bizlere hayatı, insan olmayı, hatalardan ders almayı öğretiyor. Ben, vefa yoksunu önemsediklerimin yaşattığı hayal kırıklıklarına, kırgınlıklarıma ve ummadığım kişilerden gördüğüm yakınlık ve insanlığın saşkınlıklarıyla harmanladığım bu güne kadar ki ömrümde, hayatıma giren her insana, bana doğru insan olma yolunda kattığı öğretileri için müteşekkirim, herkese teşekkür ediyorum.

Yeni bir yıla ve 9 Ocak da doğduğum için yeni bir yaşa merhaba dediğim bu özel zaman diliminde hep beraber yaşadığım tüm insanlara güzel dileklerimi yolluyorum. Hayat bir masal dostlar, masallarımız dilerim anlamlı olsun.

Isiga uçar bütün pervaneler
Atese giderken ne sahaneler
Dönerek aciyla askla su alemi
Yana yana rakseder divaneler
Bir varmis bir yokmus dünya masalmis
Her yolcudan bu handa hos seda kalmis
Gökten üç elma düsmüs yuvarlanmis
Herkes payina düsen elmayi almis..

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz