Son Dakika
12 Haziran 2024 Çarşamba
10 Mart 2017 Cuma, 20:04
Dr.Gözdegül BAŞER
Dr.Gözdegül BAŞER gozdebaser49@gmail.com Tüm Yazılar

İÇİMİZDEKİ GÜÇ, Gözdegül Başer

İÇİMİZDEKİ GÜÇ

Bir kadınlar günü daha geride kaldı. Kadın olmanın anlamı ve hissettirdikleri nedir ülkemde diye düşündüm, bu geçen 8 Mart sonrası.

Türkiye’de iş gücündeki her 10 kişiden sadece 3’ü kadın. Üstelik bu kadınların yaklaşık dörtte biri de ücretsiz çalışan, aile işçisi. Bugün ülkemizde TBMM’nin sadece yaklaşık % 15’i kadınlardan oluşuyor. Yerel yönetimlerde ise sadece % 3 oranında kadınımız görev yapıyor. Bu istatistikler sanırım kadının toplumuzdaki yerini anlamamıza yardımcı oluyor.

Kadın olmanın anlamı sanırım biraz karışık bizim ülkemizde: bir yandan çok değerli, “cennet ayağının altında” bir yandan da “değersiz ve şiddete (sözlü ya da fiziksel) maruz kalan”. Hissettirdikleri bir yandan çok “özel, kutsal ve mutluluk verici” bir yandan da “arka planda kalma”.

Kadın demek yaşamın ta kendisi, kadın demek dünya demek, kadının olmadığı yerler ise çöl gibi kurak yerler sanki. Kadının geliştiği toplumlar ileriye giderken, kadının gelişmediği toplumlar çağ dışı kalmaya mahkum.

Peki bu durumu değiştirmek için neler yapabiliriz ? Öncelikle birbirimizi desteklemeli ve sesimizi her alanda daha çok çıkarmalıyız. Bunu bir anne olan sevgi dolu, merhamet dolu yüreğimizle yapmalıyız. Erkek işi olarak bilinen işleri yüklenmekten çekinmemeliyiz. Bunu Kurtuluş Savaşı’ndaki mert Anadolu kadını yüreğimizle yapmalıyız. Yönetimlerde görev almalıyız, bunu da inatçı ve azimli yüreğimiz ile yapmalıyız. Ulu önderimizin sözünü hatırlayarak: “Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar”.

Şunu unutmamak gerekir, Sn. Ursula Le Guin’in dediği gibi “Zamanın büyük çoğunluğunda ve dünyanın çoğu yerinde bebekler ve küçük çocuklar hayatla ilgili öğrendikleri ne varsa annelerinden, teyzelerinden, büyükannelerinden, halalarından, komşu kadınlardan, kreş öğretmenlerinden öğrendiler. Ve bu hala bu şekilde devam ediyor…” Dolayısıyla hayata temel şeklini veren acaba kim bu durumda?

Kadınlarımız kendini daha iyi tanıdıkça, yaşamlarını daha çok zenginleştirip geliştirdikçe sanırım her şey daha iyi olacak. Önce varlığını hissedip, adım attıkça gelişecek her şey. Türk kadını gelişime açık mı ? Hem de nasıl. Potansiyelini kullanır mı? Kuşkusuz evet. Engel tanır mı ? Asla. İsterse yapar mı ? Kesinlikle evet.

Hepimizin kadınlar günü kutlu olsun.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin