Kepez’de balonlar ‘Otizmde farkındalık’ için havalandı

02 Nisan 2021 Cuma, 11:26

Kepez’de balonlar ‘Otizmde farkındalık’ için havalandı

Dünya Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında Kepez Belediyesi Tıp Merkezi ‘nde düzenlenen programda otizmin simgesi haline gelen mavi renkli balonlar ‘otizmde farkındalık’ için havalandı.

Kepez Belediyesi ve Down Sendromlular ve Engelliler Derneği işbirliğiyle, Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi. Kepez Belediyesi’nin Tıp Merkezi önünde düzenlenen etkinliğe AK Parti Antalya Milletvekili Dr. Tuba Çokal, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Down Sendromlular ve Engelliler Derneği Başkanı Gülcan Ay, Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli Baz, katıldı. Engelli Mehteren Takımı da etkinliğe renk kattı. “Otizm eksiklik değil farkındalıktır, Otizm farklı bir açıdan dünyayı görmektir, Otizmin ilacı sevgidir, Otizm için ne yapabilirsin?’ yazılı pankartlar dikkat çekti.

İmkanlarımızı seferber ediyoruz

Günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü… Bugün hem otistik çocuklarımızla bir araya geldik, hem de down sendromlu çocuklarımız farkındalık gününe muhteşem renk kattılar. Sayın Milletvekilimiz Tuğba Çokal, hanımefendi de bütün zarafeti ve letafetiyle bizlerin yanında oldu. Belediye Tıp merkezimizde doktor önlüğünü giyerek çocuklarımızı muayene edecek. Bugün bizi burada önemli bir sosyal projemiz olan Down Sendromlular Mehter Takımı karşıladı. Aslında biz özel çocuklarımızı ve onların ailelerini hayata dahil etmek için her yolu deniyoruz. Bütün imkanlarımızı onlara seferber ediyoruz. Bu yolculukta da bize en büyük desteği hanımefendiler veriyor. O özel çocuklarımızın anneleri veriyor. İşte onlardan güzel bir ekip meydana getirdik. O ekibin başında yer alan Gülcan Ay hanım da, dernekleriyle beraber kendilerine sağladığımız imkânlarla muhteşem bir heyecan meydana getirdi.” dedi.

Otizmin farkındayız

Kepez Belediyesi’nin 12 yıldan beri otizmin farkında olduğunu belirten Tütüncü, “Kepez Belediyesi, 12 yıldan beri bütün özel çocuklarımızın, onların ailelerinin farkında ve onların yanında… Onların hayata tutunmalarına, hayata katılmalarına, sosyal yaşantının içerisinde olmalarına çok büyük kıymet veriyor. Ve kalbinde biriktirdiği sevgilerle onlara alan açıyor. Biz bugünün farkındayız…” diye konuştu.

Sevgi Evi

Geçen hafta da down sendromlu bireylerle Sevgi Evi’nde bir araya geldiğini hatırlatan Başkan Tütüncü, “O sevgi evimiz muhteşem… Ben orada büyük keyif alıyorum. Bu birbirinden değerli özel çocuklarımız belediyemizin imkanları ile muhteşem sanat eserlerine imza atıyorlar. Bu büyük bir mutluluk. Yine otistik çocuklarımızla, onların aileleri ile dernekleri ile onları sosyal hayatın içine dahil eden, onlara bir anlamda terapi sağlayacak birçok faaliyeti bugüne kadar gerçekleştirdik, bugünden sonra da gerçekleştireceğiz.” dedi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin