Son Dakika
11 Temmuz 2024 Perşembe

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Yanıtladı: Milli Sol Olur mu?

12 Mart 2024 Salı, 20:03

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Yanıtladı: Milli Sol Olur mu?

Her salı TKP’nin Sesi podcast kanalında takipçileriyle buluşan TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan ile Gündem programının yeni bölümü yayınlandı.

Programın bu haftaki gündemi “yerli ve milli”lik oldu.

Okuyan, AKP’nin yerli ve milli olma söyleminin arkasında neler yattığını, milli bir sol olup olamayacağını, kozmopolit solun içyüzünü ve kendisini bir yere ait hissetmenin sol için neden önemli olduğunu değerlendirdi.

AKP’nin yerli ve millilik iddiasının arkasında yatan sermaye aklına dair dikkat çeken açıklamalarda bulunan Okuyan, hem Türkiye sermaye sınıfının hem de Türkiye’nin kaynaklarını hafife alan muhalefetin çelişkilerine işaret etti.

Okuyan, Türkiye’nin ihtiyacı bulunan her tür altyapı ve sanayi yatırımına karşı muhalefetin gösterdiği ve sola da sirayet eden topyekün “istemezükçü” tavrın AKP’nin yerli ve milli demagojisine alan yarattığını ve Türkiye’nin kaynaklarını küçümsemekle kalmayıp başka ülkeleri yüceltmekle sonuçlandığını ifade etti.

Geçtiğimiz haftaki programda, Erdoğan’ın yerine hazırlanan alternatiflerden biri olarak İmamoğlu’na işaret eden Okuyan’a, İmamoğlu’nun bu yerli ve milli söylemi devam ettirip ettiremeyeceği sorusu da yöneltildi.

“Milli sol olmaz” diyen Okuyan, çok kullanılan bu kavramda millilikten kastedilenin ne olduğuna da açıklık getirdi. İnsanları sömürenlerle emekçilerin, yoksulların ortak çıkarları olamayacağını vurgulayan Genel Sekreter, milli sol söyleminin karşısında kozmopolit olma iddiasını taşıyan sol için de “çöptür” dedi. Yurtsuzluk hissine neden olan ve giderek köksüzlüğe dönüşmüş bu yaklaşımın karşısında bir yere ait hissetmenin önemini açtı.

“Milliyetçilik ve liberalizm neden birbirini besliyor” sorusuyla devam eden programda Okuyan, sınıf uzlaşısına dayanan bu iki ideolojinin neden bir madalyonun iki yüzü gibi olduklarını açıkladı.

Okuyan son olarak Kürt sorununda yeni bir açılım ihtimali üzerine değerlendirmelerde bulundu ve TKP’nin bu konuda yeterince radikal bir söyleme sahip olmadığına dair yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Okuyan’a göre iktidar cephesindeki hazırlıklar ve DEM Parti’den gelen açıklamalar yeni bir açılımın mümkün olduğunu gösteriyor. Bu sorunun bir yere bağlanmak zorunda olduğuna fakat bunun bir çözüm anlamına gelmediğine dikkat çeken Okuyan, aksine, Türk ve Kürt milliyetçiliğinin karşılıklı bir kilitlenmeye yol açtığının altını çizdi. TKP’nin birbirini besleyen bu milliyetçilikler açısından bir alan temizliği içinde olduğuna ve taraflaşmayı doğru yerden kurmaya olan ihtiyaca vurgu yaptı.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin