Son Dakika
21 Mayıs 2024 Salı

Miran: “Bin yıllık var olma destanı”

12 Mart 2024 Salı, 13:14

Miran: “Bin yıllık var olma destanı”

‘İstiklal Marşı bir meydan okumadır’

Memur Sen Antalya Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, İstiklal Marşımızın kabulünün 103.yılında yaptığı açıklamada, “ İstiklal Marşı, milletimizin binyıllık var olma destanı, hürriyet ateşini imanla tutuşturan onurlu bir direnişin sembolü; cihanşümul bir medeniyetin onurunu, sömürgeci işgalcilere karşı nasıl koruduğunun vesikasıdır. Silah üstünlüklerine ve kalabalık ordularına güvenerek milletimizi dize getirecekleri yanılgısı içinde olan işgalci devletlere bir meydan okumadır.” dedi.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşımızın kabulünün 103.yılını kutlayan Memur Sen Antalya Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, İstiklal marşının Türk milletini tarih sahnesinden silmeyi amaçlayan emperyalist işgal ve saldırılara karşı destansı bir direnişin, geri dönmemenin, diz çökmemenin, vazgeçmemenin, teslim olmamanın, kurtuluşun, kuruluşun, ölümüne direnişin ve var olmanın yemini olduğunu belirtti. Miran, “İstiklal Marşı, milletimizin binyıllık var olma destanı, hürriyet ateşini imanla tutuşturan onurlu bir direnişin sembolü; cihanşümul bir medeniyetin onurunu, sömürgeci işgalcilere karşı nasıl koruduğunun vesikasıdır. Silah üstünlüklerine ve kalabalık ordularına güvenerek milletimizi dize getirecekleri yanılgısı içinde olan işgalci devletlere bir meydan okumadır”dedi.

‘Allah bir daha yazdırmasın’

İstiklal marşının mananın maddeye hükmettiği bir tasavvurla yazılmış, her bir mısrası maneviyatla muhkem olan, olağanüstü bir eser olduğunun altını çizen Başkan Miran sözlerini şöyle sürdürdü: “ 12 Mart 1921’de milleti temsilen bütün mebusların ‘korkma’ diye başlayan ilk nidasıyla birlikte ayakta alkışladıkları İstiklal Marşı, imanla başlayan, cesaretle büyüyen bir var olma ve kurtuluş savaşının zaferle sonuçlanan destanıdır. Tarihte birçok sefer olduğu gibi millî mücadelede milletin yıkılmaz iman ve iradesinin, yenilmez azim ve direncinin ilke, ruh, vicdan ve felsefesini ortaya koymaktadır. Bu manevi değerler, Mehmet Akif’in dizelerinde ölümsüzleşmiş, bizim ses bayrağımıza dönüşmüştür. Akif’in ‘Allah bir daha yazdırmasın’ dediği İstiklal Marşı, kâğıda kalemle değil, bütün dünya emperyalistlerine karşı ölümüne verilmiş destansı bir mücadelenin teslim olmaz, dize getirilmez, yenilmez ruhuyla, kanla yazılmıştır. Millet olarak var olma bilincimizi diri tutan bu ortak dayanağımıza, onun temsil ve telkin ettiği değerlere sahip çıkmalı; istiklal meşalesini bilgiyle, ilimle, eğitimle, erdem ve güzel ahlakla, başarıyla canlandırmalıyız. Eğitim-Bir-Sen olarak, bütün Milli Mücadele şehitlerimizi ve İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin