03 Ekim 2021 Pazar, 10:37
GULSEN BIRDAL
GULSEN BIRDAL gulumbirdal@hotmail.com Tüm Yazılar

1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

1 EKİM DÜNYA YAŞLILAR GÜNÜ

Türkiye’nin TÜİK) verilerine göre son nüfusu 83.6 milyon, yaşlı vatandaş sayısı da 65 yaş üstü 7.9 milyon. Her 4 haneden birinde en az 1 yaşlı bulunuyor. Yaşlı kesimlere devletçe sağlanan destekleri sizlere bildirmek istedim.

Günümüzde en önemli nakdi olan desteklerden biri ‘65 yaş aylığı’. Her ay 827 lira olarak ödeniyor. 65 yaşı dolmuş, sosyal güvencesi (maaş, nafaka gibi) olmayan, hanedeki kişi başına gelirin 852 liranın altında kaldığı kişiler bu maaşı alabiliyor. Başvuru ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) veya Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yapılıyor. 800 bin kişi bu destekten faydalanıyor.

Yüzde 50 ve üzerinde ağır engelli raporu olan, bakıma muhtaç yaşlıların ev ortamında ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla hanedeki kişi başına gelir 1.704 lirayı aşmayan akrabaya da ödeme yapılıyor. Bu ödeme aylık 1.797 lira. Bunun için yaşlı kişinin Başvuru ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ilçe müdürlüklerine yapılıyor.

Engelli ya da çok yaşlı bakıma muhtaç kişilere Devlet ücretsiz evde sağlık hizmeti veriyor. ‘444 3 833’ numaralı telefonu arayarak hizmeti talep edilebilir.

60 ve üzeri yaşta olan, hiçbir gelir bulunmayan bakıma muhtaç olup, kimsesi olmayan veya hayırsız ailesi ile çocuklarının bakmadığı kişilere de devlet ‘yoksul’ yaşlıların huzurevi ve bakım evlerinde ücretsiz bakılmasını sağlıyor. Bunun için. Başvuru, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il ve ilçe müdürlüklerine yapılıyor.

Yaşlılar, tüm resmi ve özel halk otobüsleri ile deniz ulaşım araçlarından ücretsiz faydalanabildiği gibi Tren biletinde 60 yaş ve üstüne yüzde 20, 65 yaş üstüne ise yüzde 50 indirim var.

Yaşlı Destek Programı (YADES), 65 yaş üstü vatandaşların korunması, desteklenmesi, evde bakımlarının yapılması ve psikososyal destek gibi geniş bir alandaki uygulamaları ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yerel yönetimlerle iş birliği halinde yapılmakta ‘aile.gov.tr/eyhgm/ sayfalar/yades’ adresinden detaylı bilgi alınabilir.

Bir dairede 4 ila 5 kişinin beraber yaşadığı ‘yaşlı yaşam evi modeli’ de Yaşlıların ve yakınlarının desteklenmesi amacıyla gündüzleri hizmet alabilecekleri gündüz bakım merkezleri bulunmakta.

Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) yaptığı konutların yüzde 25’i emeklilere ayrılıyor. Emekli maaşı ve geliri aylık net 5 bin 500 lirayı geçmeyen, TOKİ’nin alt gelir grubuna yönelik satışa çıkardığı konutlardan yararlanabiliyor. Ayrıca Türkiye Emekliler Derneği de ucuz ev projeleri geliştiriyor.

Huzurevi, yetiştirme yurdu gibi sosyal hizmet kuruluşlarında kalan yaşlılara verilen harçlıklar da temmuz itibarıyla 280 liradan 303 liraya çıkmış. Az olsa da hiç yoktan iyidir.

Yaşlılar derken kendi aile yakınlarımdan da bahsetmek istiyorum.

Fransızca öğretmeni olan kültürlü modern 93 yaşında vefat eden bol bol teşekkürlerini takdirini aldığım Kayınvalidemin beni çok sevip etrafa Gelinim değil kızım dediği ve Subay eşini 33 yaşında kayıp edip 4 çocuğu ile ben 2 yaşında iken Dul kalan 88 yaşında vefat eden anneciğim son dönemlerinde Alzheimer olduğunda bakımı için 33 yaşında Profesör olan 65 yaşında görmediği Avrupa Ülkesi kalamayan çok sosyal aktif ağabeyim ile ben bakacağım hayır ben bakacağım diye aramızda yarışa girdiğimizde ağabeyim evde yokken uçağa atıp kaçırıp baktığım annemin hayır duaları da beni gururlandırıyor. Ve son olarak Rahmetli eşimin Kanser olduğunda 3 ay ömrü kalmış dendiğinde hastalığının nev’ini ondan saklayıp önce Allah’ın izniyle sonra ilgili Doktorlar ve Tıp sayesinde ömrüne 2 yıl daha kattığımıza inanıyorum, hastaneden hiç çıkmadan yanında her gün vefat edenler ile 7 ay kaldığım acılı günler de benim için hayatımın en zor imtihan günleri idi.

Son olarak yaşlılardan hayır duası almanın önemini bir kez daha belirtmek isterim. Çocuklarının huzurevleri bakımevlerine atıp aramadığı hiç tanımasanız da yaşlıları arada bir ziyaret etmek ellerini öpmek öyle güzel manevi huzur veriyor ki tavsiye derim. Bizlerde birer yaşlı adayıyız bunu unutmayalım.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin