Son Dakika
23 Nisan 2024 Salı
03 Aralık 2023 Pazar, 12:30
GULSEN BIRDAL
GULSEN BIRDAL gulumbirdal@hotmail.com Tüm Yazılar

3 ARALIK ENGELLİLER GÜNÜ

3 ARALIK ENGELLİLER GÜNÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Gününün engellerin kaldırıldığı, saygının, sevginin kolaylığın ve önceliğin gösterilmesi gerektiği, bireysel eşitliğinin sağlandığı, trafik, şehir, bina toplu taşımlar ve altyapılarımızın engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi gerektiği engelli kişilerin de mutlaka kendilerine, hayatlarına katkı sağlayabilecekleri iş ve becerinin olabilmesi ,üretken hale gelip daha mutlu olabilecekleri güzel günlere vesile olmasını diliyorum.

Dünya nüfusunun yüzde 15’i, yani 1 milyardan fazla kişi çeşitli yeti yitimi (Engellilik) durumuna sahiptir. Engellilik, çeşitlilik göstermekle birlikte, kronik hastalıklardaki artış, nüfusun yaşlanması, doğuştan gelen anomiler, genetik, hamilelikte, yanliş ilaç kullanımı, sağlıksız beslenme gibi nedenler ile engelli sayısı da artmaktadır.
Bu gün, engelli insanları anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahip. Gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunu olmalıdır. Her birey engelli adayı olabilir, başımıza her an her saniye ne geleceğini bilemeyiz. 1 dakika sonrasına hayatta kalma garantisi kimin var ki?
Sosyal yaşamda, iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan, yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmak, onların türlü zorluklar yaşadığını unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle ruhsal, fiziksel, ve sosyal açıdan tam iyi olma hali sağlığın korunması, geliştirilmesi için çaba sarf edilmelidir.
3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olarak kutlanması elbette önemli, Engelli vatandaşlarımızı sadece yılda bir gün hatırlamak sonrasında unutmak doğru değil. Engelli vatandaşlarımız için, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu otoritelerince önlemlerin alınması, yapılacak organizasyonların, sivil toplum örgütlerini de içine alacak biçimde daha da yaygınlaştırılması ve somut adımların atılması için her geçen gün daha fazla şeylerin yapıldığını görebilmeliyiz.
Devletimiz, engelli bireylere özel hizmetlerini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız başta olmak üzere, diğer bakanlıklarımız ve yerel yönetimlerimiz eliyle ulaştırmakta, özel bakım merkezleri, umut evleri, bakım, rehabilitasyon ve aile danışma merkezleri gibi kurumlarında kamu imkanlarını, engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine seferber etmektedir. Engelli bireylerin toplum içerisindeki varlıklarını kabullenmek, eğitimden spora, ulaşım ve fiziksel çevre düzenlemelerinden istihdama kadar pek çok alanda kendilerini yetersiz ve yalnız hissetmeyecekleri imkanlarla buluşturmak, yalnızca devletimizin değil, toplumun her kesiminin, her bireyin görev ve sorumluluğudur.

Engelli bireylerimiz ise karşılaştıkları birtakım olumsuzluklar dolayısıyla toplumla bağlarını koparmamalı, önce kendileriyle sonra da çevreleriyle barışık olmaya gayret etmelidir. Sosyal hayattan kendilerini soyutlamayan, üretken birey olmayı amaçlayan engelli bireyler, mutlaka başarı ve mutluluğa da ulaşacak, böylelikle hayatlarındaki en büyük engeli bu yolla aşmış olacaklardır.
Bütün istek ve beklentilerinin gerçekleştiği günlere, yaşama sevinçlerini hiçbir zaman kaybetmeden ve kısa sürede ulaşmaları dileğiyle, tüm engelli vatandaşlarımızın “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü kutlar, mutlu ve huzurlu yarınlar dilerim.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin