Son Dakika
24 Haziran 2024 Pazartesi

Alanya’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri

06 Mart 2023 Pazartesi, 09:32

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE ALANYA BELEDİYESİ VATANDAŞLARI ÇOK ANLAMLI ETKİNLİKLERLE BULUŞTURUYOR

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde farklı etkinliklere imza atan Alanya Belediyesi, Sivil Toplum Kuruluşları ile iş birliği yaparak deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza moral, motivasyon olması amacıyla Kültür Merkezi’nde bir organizasyon düzenliyor. 6 Şubat’ta meydana gelen ve 11 ilimizi etkileyen deprem felaketine atfen düzenlenecek etkinliklerde, sergi ve yardım kermesleri tertiplendi.

Alanya Belediyesi; Sivil Toplum Kuruluşlarıyla iş birliği yaparak deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımıza moral, motivasyon olması amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Kültür Merkezinde özel bir sergi ve bazı etkinlikler düzenleyecek. Etkinlikler kapsamında Alanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, doğanın uyanışı, umudun simgesi, baharım müjdecisi “Badem Çiçekleri” konulu özel bir sergi tasarladı. Alanya Kent Konseyi ise Kültür Merkezi girişinde “Dünya Kadınlar Günü’nde Bir Konteyner Bir Yuva” isimli dayanışma kermesi düzenleyecek. Kermesten elde edilen gelir konteyner alımında kullanılacak.

“8 MART SERGİMİZ BU YIL HER ZAMANKİNDEN FARKLI”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Kültür Merkezinde düzenlenecek etkinliklerle ilgili yaptığı açıklamada; “8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgi çekici ve özel bir sergi hazırlıyoruz. Sergimizin temasını ‘badem çiçekleri’ olarak belirledik. Şubat ve Mart aylarında çiçek açan bademi ele alarak tasarladığımız sergimizin yeni umutlara ilham olmasını arzuladık. 8-10 Mart tarihlerinde açık olacak sergimize Alanya’daki depremzede kardeşlerimizi ve vatandaşlarımızı bekliyoruz. 8 Mart Çarşamba günü saat 14.00’te düzenlenecek programla sergimiz ve dayanışma kermesi ziyarete açılacaktır” dedi.

“ALANYA’NIN SANATI İPEK KOZALARI EV HANIMLARIMIZIN ELİNDE ŞEKİLLENDİ”

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığımız bu özel sergide, Alanya’nın Sanatı İpek Kozası Çiçekler, Kumaş Çiçekler, İğne Oyası ve Kat’ı Sanatı Alanya Belediyesi’nin el sanatları atölyelerindeki kursiyerlerimiz tarafından özel olarak hazırlandı” diyen Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, “El Sanatları Atölyelerimizdeki kursiyerlerimiz ilk kez böyle bir sergi için özel olarak bir araya geldi. Umudun simgesi badem çiçekleri konulu sergimizde ipek böceği kozasından yaka iğnesi, duvar süsü, dekoratif süsler, tablo, vazo çiçekleri, buket ve kıyafet süsü yaptılar. Kozaları işleyerek Alanya’nın ipek kozasını sanata dönüştürdüler” ifadelerini kullandı.

“UMUDUN SİMGESİ BADEM ÇİÇEKLERİMİZ”

Daha yaprakları yeşermeden, sabırsızca açtığı beyaz çiçekleriyle toprağın uyanışını, baharın gelişini simgeleyen bademin, Anadolu kültüründe şiirlere, güzel sözlere ve mitolojide de pek çok efsaneye konu olduğunu hatırlatan Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Nimet Hacıkura ise şunları kaydetti: “İnsanlar için yaşama sevincini, karanlıktan sonra aydınlığı, geceden sonra gündüzü ifade eden badem çiçekleri, mitolojide de pek çok efsaneye konu olmuştur. Mitoloji literatürlerinde kadınla özdeşleştirilen çiçekler, aynı zamanda bereketin de sembolü olarak işlenmiştir. Umudumuz hiç sönmesin” dedi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin