Alperenler Emperyalizmi konuştu

18 Mayıs 2012 Cuma, 19:26

 

Alperen Ocaklarının uzun zamandır her hafta gerçekleştirdiği fikir toplantılarının bu haftaki konuğu, Eğitimci Yılmaz Akgül oldu.

 

Küresel Emperyalizm başlıklı sunum yapan Yılmaz Akgül’ü, Ocaklı gençler ve katılımcılar, ilgiyle takip etti.

 

Ortaçağ karanlığı Avrupa için

Tarihte Ortaçağ karanlığı olarak bilinen çağın, Türk milleti ve Osmanlı devleti için geçerli olmadığını söyleyen Akgül, “Ortaçağ dönemi Osmanlı, yaptığı camilerle, köprülerle, hat sanatının ortaya konulduğu süslemelerle zirve yapmıştır”dedi. Osmanlının kuş evleri adıyla kuş barınakları yaptığına, akıl hastalarını su sesi ve müzik eşliğinde tedavi ettiğini söyleyerek, aynı dönemde Avrupalıların bu hastaları ‘ içinden cin çıkarma’ diye adlandırılan usullerle ve işkence aletleriyle acı çektirerek tedavi ettiklerin bahsetti.

Sunumunda video görüntüleri ve slayt halinde resimler kullanan Yılmaz Akgül, “ kendi tarihimize de batı gözüyle baktığımız için, karanlık orta çağ deniliyor, karanlık çağ, batılılara göredir, aynı şekilde doğu, Uzakdoğu adlandırmaları da batılıların kendilerine göre mesafe tayinidir” dedi.

 

Peygamber sevdalıları

Din ayrışmalarını zaman zaman emperyalistlerin kışkırttığına değinen tarihçi Akgül, PKK ve Doğu bölgelerine ait tespitler yaptı.

Türkiye’deki Hizbullah faaliyetlerinin PKK karşıtı olduğunu, son yıllarda Peygamber Sevdalıları adıyla yeni ve güçlü bir yapılanma olduğuna dikkat çekti.

Son oluşumun özellikle doğulu insanlarımızdan, dindar insanları bir araya getirmeyi başardığını, Bu oluşumun ırkçı bir yapısının görülmediğini anlatan eğitimci Akgül, bu yapılanmanın televizyonları olduğunu, değişik adlarla birçok dernekleri olduğunu belirtti.

Antalya’da de dernek faaliyetleri olduğunu belirten hoca, “ PKK ‘ da ırkçı söylemler öne çıkıyor, doğulu insanımız dindardır, bu yeni oluşuma daha çok rağbet ediyor, bu durumdan PKK rahatsız oluyor” dedi.

 

Doğu insanının genelde dinine bağlı, kavgaya taraf olmadan yaşamak istediklerine vurgu yaparak, “ insanımıza ulaşamadığımız zaman PKK ve başka güçler, örgütler ulaşıyor, yumuşak karınlarımız olduğu sürece emperyalizme direnmek güçleşiyor” dedi.

Sunum sonrasında, hazır bulunanlardan Antalya Kent Konseyi Gnl. Sekreteri Ahmet Çiçek, söz alarak “nerede kurulduğu belli olmayan, dibi kökü tam bilinmeyen ve milli değerleri yansıtmayan hareket ve oluşumlara tereddütle bakmalıyız” şeklinde görüş bildirdi.

 

Cengiz Savaşeri

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin