26 Haziran 2021 Cumartesi, 10:01
GULSEN BIRDAL
GULSEN BIRDAL gulumbirdal@hotmail.com Tüm Yazılar

CORONAVİRÜS YENİ VÜRÜS DOĞURDU

CORONAVİRÜS YENİ VÜRÜS DOĞURDU

ERÜ Tıp Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. İnal’ ın açıklamalarına göre mutasyonlar arasında en tehlikelisinin ‘Delta’ olduğunu belirtti. Dr. İnal, “Coronavirüs insandan insana bulaştıkça mutasyona uğrayan bir virüs. ‘Güney Afrika’ varyantı, ‘İngiliz’ varyantı ve ‘Hint’ varyantı şeklinde.

Şu anda dünyada en riskli görülen varyant ‘Delta’ mutasyonu denilen nalet ‘Hint’ varyantı. Mutasyon adı K417N daha bulaşıcı olduğu kanıtlanmış. ‘Delta’ varyantı Coronavirüsün çıktığı ilk güne göre yüzde 100 jet hızında bir şekilde bulaştığı görülmekte imiş.

CİDDİ YAYILIMA UĞRUYOR DİKKAT

Dr. İnalın açıklamalarına göre İngiltere ve ABD’de görülen varyantlar var. İngiltere’de şu anda yüzde 47 aşılama ve son verilere göre 10 bin vaka var. Bunda ‘Delta’ varyantının baskın geldiği, vakalarında hızlı bir şekilde arttığı görülüyor. Yine Amerika’da yüzde 10 civarında ‘Delta’ varyantı tespit edilmiş ama katlanarak artmaya devam ediyor. ‘Delta’ varyantı, görülen ülkelerde ciddi bir şekilde yayılma görülüyor.

Rusya’daki vakaların da ağırlıklı olarak ‘Delta’ varyantı olduğu ‘Delta’ varyantında hastaneye yatma oranlarının daha çok arttığı da söyleniyor. Ölümcül oranının da daha fazla hale geldiği söylenmekte Hindistan’dan gelen bazı verilerde gangrenöz hadiselerin daha arttığı görülmüş kangren olmuş dokuların buna bağlı vakaların arttığıyla ilgili ciddi veriler var. Dolayısıyla daha ağır seyrettiğiyle ilgili bilgileri duyuyoruz.

MASKE AŞI YAPILSA DA ÇIKMAMALI DENMEKTE

Yapılan aşıların ‘Delta’ varyantına karşı etkili olduğunu, bazılarında yüzde 80 bazılarında ise yüzde 96 olsa bile etkinlik olduğu kanıtlanmış, ama aşılamanın yüksek olduğu ülkelerde bulaşmanın da yüksek olduğu görülebilmekte. O zaman burada önemli olan aşılansanız bile mutlaka kurallara uymalı, Aşımızı yaptırsak da maskemizi kesinlikle çıkarmayalım derim.

Mesafeye yine dikkat 1,5-2 metre şeklinde devam. Sık sık el ev iş yerleri temizliğine dikkat. Ben aşılandım deyip tedbiri elden bırakırsak bir sonraki varyantın bulaşma riski var diye bunu hatırlayalım.

YENİ PİK DURUMU KAPIDA OLABİLİR.

Delta Virüsünün Türkiye’de 180 kişide görüldüğü bilinmekte. Aman dikkat tedbirleri elden bırakmayalım yasaklar kalkıyor diye gevşemek Risk almak demek.

Sağlıklı günlere kavuşmak dileğiyle. Hoş kalın hoşça kalın.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin