Son Dakika
21 Mayıs 2024 Salı

Sogül Başkaya’dan TÜRGEV’e Dava

23 Eylül 2014 Salı, 09:34

CHP’nin kadın savaşçısı TÜRGEV tahsislerine dava açtı
ANTALYA Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya, belediyenin 348 öğrenci kapasiteli iki ayrı öğrenci yurdunu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) tahsisine olanak sağlayan ‘meclis kararının iptali’ ve ‘yürütmenin durdurulması’ talebiyle dava açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak’ın yönetim kurulunda yer aldığı TÜRGEV’e, açılışını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait, 300 kişilik yurtla birlikte, 48 kişilik yurt binası olarak kullanılan iki öğrenci yurdunun tahsisi, davalık oldu. Belediye Meclisi CHP Grup Sözcüsü Songül Başkaya, tahsisin belediyenin Ağustos ayı meclisinde Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamu yararına çalışan dernekler ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirmek için aldığı yetki kapsamında mümkün olduğunu söyledi.

İlgili gündem maddesinin Ak Partili ve MHP’li üyelerin oylarıyla kabul edildiğini söyleyen Başkaya, “Söz konusu yetki meclis iradesine ambargo koymaktır. Bu demokrasiye darbe niteliğindedir” dedi. Antalya Bölge İdare Mahkemesi’nde ‘yürütmeyi durdurma’ talebiyle açılan davaya ilişkin bilgi veren Başkaya, “Demokrasiye ve hukuka aykırı alınan bu kararla meclis üyesinin hür iradesiyle her konu ve gündemi değerlendirmesine engel olunmuş, oyumuza ipotek konulmuştur. Meclis yetkisindeki bir konunun devri suçtur” diye konuştu. Başkaya ayrıca şunları söyledi:
“Belediye taşınmazlarının ve olanaklarının denetimsiz, keyfi ve yanlı şekilde devri, kamuoyunu rahatsız etmektedir. Meclis yetkisindeki tahsis ve protokol hususu meclis denetimden kaçırılmıştır. TÜRGEV’e yapılan devri bile meclis üyelerimiz basından öğrenmiş ve bugün itibariyle hala protokole ulaşamamıştır. Kaygı veren bu gelişmelerin yargıdan döneceğine inancımla konuyu dava ettim.

akdenizhaberci

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin