TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ ANTALYA Şb. 8 Mart Bildirisi

Yeni bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe 6 Şubat’ta geçirdiğimiz büyük deprem felaketinin kadınlar üzerine yüklediği yeni yoksulluklar, yoksunluklar, can-mal-mülk ve fırsat kayıpları ile giriyoruz.

08 Mart 2023 Çarşamba, 08:12

TÜRK ÜNİVERSİTELİ KADINLAR DERNEĞİ ANTALYA ŞUBESİ

8 MART BASIN BİLDİRİSİ

Yeni bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe 6 Şubat’ta geçirdiğimiz büyük deprem felaketinin kadınlar üzerine yüklediği yeni yoksulluklar, yoksunluklar, can-mal-mülk ve fırsat kayıpları ile giriyoruz. Bu dönem kadınlar üzerindeki baskı, şiddet ve ayırımcılık tehditlerinin daha da yükseldiği koşullar yaratıyor. Deprem öncesi koşullarda bile büyük önder Atatürk’ün vizyonu ve kadın hareketinin mücadeleleri ile yaşama geçirilen medeni hak kazanımlarımızı birer birer kaybetme endişesi içinde iken, depremin yarattığı kurumsal yıkımlar ve zaaflar nedeniyle kadınları koruyan mekanizmaların tümden etkisiz hale gelmiş olmasından büyük kaygı duyuyoruz.

Bu nedenle bu ülkenin aydınlık insanlarını hiç zaman kaybetmeden, bireysel ve kurumsal çabalarını, daha yüksek bir seviyede, depremzede çocuklar, genç kızlar ve kadınlar öncelikli olmak üzere, tüm kadınların haklarını ve refahlarını yeniden düşünmeye, savunmaya ve desteklemeye davet ediyoruz. Sivil inisiyatifin depremzedeler için cansiperane yaptığı tüm hizmetler, ulaştırdığı tüm yardımlar çok değerli olmakla birlikte, kamunun vermesi gereken hizmetlerin sadece deprem bölgesinde değil depremzedelerin göç etmek zorunda kaldığı tüm illerde de büyük baskı altında olduğu göz önüne alındığında, kadınların ve kız çocuklarının ihtiyaçlarının, kamusal haklarının, fırsat eşitliği taleplerinin savunulması sivil toplumun ve basının en öncelikli konusu olmak zorundadır.

Cumhuriyetimizin 100. Yılında taze yaklaşımlarla çözümlememiz gereken en önemli sorunların başında kadın yoksulluğunun geldiğinin farkındalığıyla 10 Mart 2023 tarihinde ATSO Konferans Salonu’nda düzenlenecek “Antalya Kadın Yoksulluğu Çalıştayı”nda akademisyenler, sivil toplum örgütleri ve kamu kurumları temsilcileri yuvarlak masa çalışmalarında bir araya gelerek kadın yoksulluğuna karşı politika önerileri geliştireceklerdir. Ülkemiz kadınlarının yüzde yetmişinin istihdam dışında ve yoksulluğun pençesinde olduğu günümüzde bu manzaraya deprem koşullarının ağırlığının da eklenmesiyle çalıştay masalarında depremzede kadınların sorunlarının da ele alınması planlanmıştır. Bu çalıştayın sonuçlarının akademik camia ile birlikte ilgili sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarında kadın yoksulluğuna yaklaşımlar açısından yeni ufuklar açacağını, taze çözümlere ilham vereceğini ve bu konuya odaklanan çabaların artacağını umut ediyoruz.

Ülkemizin kadın örgütlerinin büyük bir özveriyle sürdürmekte olduğu hak mücadelesine farklı bir yönden katkı vereceğini düşündüğümüz bu çalıştayın toplumda eşit hakları güvencede, özgür, güçlü, ekonomik bağımsızlığını kazanmış, refaha kavuşmuş bir kadın nüfusunun yolunu açacağı ümidiyle tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarız.

Prof. Dr. Fulya Sarvan

TÜKD Antalya Şubesi Y.K. Başkanı

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin