3. Etap Raylı Sistemde yolculu seferler başlıyor

13 Mart 2019 Çarşamba, 15:10

3. Etap Raylı Sistemde yolculu seferler başlıyor

Türel: “Antalya dünyaya yeter diyoruz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 3. Etap Raylı Sistem hattının dünya rekoru bir sürede yapımı tamamlanan Varsak-Otogar bölümünde yolculu deneme seferlerinin 17 Mart’tan sonra başlayacağını açıkladı. 2009 öncesinde olduğu gibi borç edebiyatına sarılan muhalefetin “Antalya’ya Antalya yeter” dediğine dikkat çeken Türel, “Biz çok farklı düşünüyoruz. Biz Antalya dünyaya yeter diyoruz. Bizim bambaşka bir vizyonumuz, ufkumuz var” dedi.

Konyaaltı Sanayi İş Adamları Derneği’nin (KONYSİAD) konuğu olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, hizmetlerini ve gelecek projelerini anlattı. Antalya’da güzel şeyler olsun gayreti gösterdiklerin belirten Türel, bu gayreti ilk günkü aşkla yeni bir döneme taşımak istediklerin söyledi. Antalya’nın siyasetin kısır çekişmelerine kurban edilemeyecek kadar güzel bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Türel, “Antalya’yı düşünmek Antalya’da yaşamak değil, Antalya’yı yaşamak önemlidir. O yüzden hep Antalya’da siyaset yarışmasın, hizmetler yarışsın dedik. Adaylar yarışmasın projeler yarışsın dedik” diye konuştu.
Yeter ki Antalya kazansın
2004’te ilk görev geldiğinde Antalya girişlerinin mezbelelik halde olduğunu, ciddi trafik sorunu yaşandığını hatırlatan Türel, şunları söyledi: “Antalya tarihinde hiç katlı köprülü kavşak yapılmamıştı. Çağdaş raylı sistem yoktu. O kavşaklar trafiği tıkayacak suçlamaları söz konusu olmuştu. Hatta hızını alamayanlar göreve geldiğimizde o kavşakları dolduracağız demişlerdi. Ancak biz Antalya’nın kazanacağını düşündük, kararlılık ve cesaret göstererek bu projeleri Antalyamıza kazandırmaktan hiç imtina etmedik. Her zaman ‘Antalya’nın kazanması söz konusu ise ben kaybetmeye razıyım’ dedim. 11 katlı kavşak, 11 kilometre raylı sistem yaptık. Bizim olmadığımız dönemde bir santim raylı sistem yapılmadı, bir tane kavşak eklenmedi.”
3. Etap 17 Mart’ta yolcularla deneme seferlerine başlayacak
Bu dönem 28 katlı kavşak ve 44 kilometrelik bir raylı sistem ağını Antalya’ya kazandırdıklarını anlatan Türel, 3. Etap Raylı Sistem’in 4 ay gibi dünya rekoru bir zamanda tamamlanan Varsak-Otogar arasındaki 10 kilometrelik bölümünün 17 Mart’tan sonra yolcularla ile birlikte deneme sürüşü yapacağını açıkladı. Bir önceki dönemde Antalya’da bu hizmetler yapılsaydı belki de şu an metroyu bitiriyor olacağına dikkati çeken Başkan Menderes Türel, “Gelecek dönem için Konyaaltı Büyük Liman’dan başlayıp Kırcami’nin de içinden geçerek Lara Kundu’ya kadar giden bir metrodan bahsediyoruz. Antalya’mıza verdiğimiz her sözü tutmuş bir belediye başkanı olmanın özgüveni ve gururu ile halkımızın arasındayız. Bunu da başaracağız. Biz dersimize çalışmadan söz vermeyiz” dedi.
Birlik beraberlik vurgusu
Başkan Menderes Türel, şöyle devam etti: “Biz olmadığımız takdirde bu hizmetler yapılamaz. ‘Antalya’nın geleceğini seçiyoruz’ diyor iken ben bunun altını özellikle çizmek istiyorum. Çünkü bu işler birlikte olduğunuzda çözülebilen işleridir. Antalya’mıza bu projeleri kazandırıyor iken neler yaşadığımız yazmaya kalksak ansiklopedi olur. Bu yüzden bunlar için birlik beraberlik gerekir. Bir kere Antalyalıların desteği gerekir. Antalyalılar bizi desteklemeseydi 2014’te yeniden göreve getirmeseydi hala 28 tane katlı köprülü kavşak yapamamış, hala 44 kilometrelik raylı sistemi ulaşım ağına ekleyememiş bir şehirdik.”

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz