HPV Aşısı – Önce Çocuklar ve Kadınlar

10 Mart 2022 Perşembe, 10:25

HPV aşısının ücretsiz olması için yürüttüğümüz mücadele kapsamında, “aşıda ücret iadesi” talebiyle açtığımız dava, mahkeme tarafından kabul edildi. Emsal niteliğindeki karar: Aşı Bedelinin İadesi…

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında, HPV aşısının ücretsiz olması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na yaptığımız başvuru reddedilmişti. Ardından derneğimiz hukukçuları vekilliğinde SGK hakkında açılan davalardan ilki bugün ücretsiz aşı hakkı mücadelemiz için önemli bir kazanımla sonuçlandı. Buna göre “aşı için ödenen ücretin kurum tarafından yasal faizi ile birlikte davacıya verilmesi”ne karar verildi.

HPV, başta dünyada en yaygın 4’üncü kanser türü olan rahim ağzı kanseri olmak üzere pek çok kanser türüne sebep olmakla bilinmektedir. Yalnızca kadınlarda değil, erken yaşta erkek ve kız çocuklarında yaygın bir aşılanma programının uygulanması, hem yetişkinlikteki hastalık riskini azaltmak hem de hastalığın yayılmasını engellemek için büyük önem taşımaktadır.

HPV aşıları 2006 yılından beri dünyada kullanımda olup 2017 yılı itibariyle 71 ülkede ulusal aşı programı kapsamındadır.

Eşit ve parasız sağlık hakkı için HPV aşısı ülkemizde de ulusal aşı programına alınmalıdır. Ölümcül bir hastalığı önleyebileceğimiz HPV aşısı aynı zamanda güvenli ve özgür bir cinsel yaşamın da gereğidir.

HPV aşısı ulusal aşı takvimine alınana kadar mücadelemize devam edeceğiz.

Çabamız, yaşam hakkı mücadelemizin bir parçasıdır.

Aşı hakkımızı istiyoruz!

ÖNCE ÇOCUKLAR VE KADINLAR DERNEĞİ
Ankara, 10/03/2022

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin