Kadına yönelik şiddete mor iğne

08 Mart 2018 Perşembe, 19:07

Kadına yönelik şiddete mor iğne

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için, düzenlendiği etkinlikte kadına yönelik şiddeti temsil eden kırmızı balonları kadın mücadelesinin simgesi mor renkli toplu iğnelerle patlattı.

Muratpaşa Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve kadın dernek, vakıf ve kooperatifleriyle Antalya’da kadın cinayetlerine karşı verilenen mücadelenin simgesi, üzerinde katledilen 476 kadının isminin yazılı olduğu 6 metre yüksekliğindeki Al Yazma Anıtı’nda biraraya geldi.

Muratpaşa Belediyesi Başkanvekili İbrahim Cephaneci, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın eşi Ümran Uysal, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci başta olmak üzere kadın belediye meclis üyeleri, siyasi partilerinin yönetim kademelerinde bulunan kadın siyasiler, Muratpaşa Belediyespor’un süper ligde şampiyonluğa koşan kadın hentbolcuları ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve ardından istiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte Başkanvekili Cephaneci, konuşmasında “Kadınlar insanlık tarihinin başından beri maruz kaldıkları eşitsizlik, adaletsizlik ve şiddetle mücadele etmişler ve bunun sonucunda birçok kazanım hak elde etmişlerdir” ifadelerine yer verdi.

Bu kazanımların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’yle simgeleştiğini aktaran Başkanvekili Cephaneci, şunları söyledi:

“Sadece 2017 yılında ülkemizde 409 kadın, erkekler tarafından katledilmiştir. Burada hepimize görevler düşmektedir. Eğitim, sağlık, sosyal, ekonomik yaşam alanlarında kadınlara fırsat eşitliği sağlanmamaktadır. Kadınları eve hapsetmeye çalışan, yok sayan ataerkil zihniyete karşı insan haklarını savunan herkes birlikte hareket etmelidir.”

Bu yıl ‘Değişim için Cesur Ol’ sloganıyla düzenlenen etkinliklerde özgün çalışmalarda bulunan isimlere ve siyaset, spor ve diğer farklı alanlarda başarılı kadınlara plaket takdim edildi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz