Palyatif Yatılı Bakım Merkezi Herkese Açık

05 Ocak 2018 Cuma, 21:07

Palyatif Yatılı Bakım Merkezi Herkese Açık

Başkan Türel, ‘Kimse kendini yalnız hissetmeyecek’

‘Bu merkez kimsesizlerin kimi olacak’

Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya’ya kazandırdığı TEV Kamile Cephanecioğlu Palyatif Yatılı Bakım Merkezi için İl Sağlık Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzalandı. Başkan Türel, bakım merkezi ile evde bakımı zor, kimsesi olmayan, maddi imkansızlık nedeniyle hastasına bakamayan vatandaşların önemli bir ihtiyacının görüleceğini belirterek, ‘Antalya’da kimse kendini yalnız hissetmeyecek. Bu merkez kimsesizlerin kimi olacak’ dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, TC Sağlık Bakanlığı Atatürk Devlet Hastanesi TEV Kamile Cephanecioğlu Palyatif Yatılı Bakım Merkezi ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Palyatif Bakım Merkezi’nde düzenlenen törene Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel eşi Ebru Türel, İl Sağlık Müdürü Dr. Ünal Hülür, İl Müftüsü Osman Artan, sağlık çalışanları, hasta ve hasta yakınları katıldı. Törende konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu herkesi mutlu eden heyecanlandıran imza töreni için bir arada olduklarını belirterek, “Muhteşem bir iş birliğinin neticesinde hayata, insana dokunan güzel bir merkezin imza törenindeyiz. Eskiden böyle kavramlar yoktu. Yeterince yoğun bakım üniteleri bile yoktu. Burası imkanı olmayan, evinde yatalak hastası olan herkese açık. Burası sadece ihtiyaç sahipleri için değil bütün kente zengini fakiri herkes için bütün hastalar için bütün aileler için gerçekten çok önemli bir sağlık merkezi çok önemli bir sağlık kuruluşu. Türkiye’nin belediyecilikteki ufku da gelişiyor. Bu merkez Türkiye’de yayılsın diğer belediyelerimiz de örnek alsın” dedi.
DEVLET KİMSESİZLERİN KİMİ
Başkan Türel de törende yaptığı konuşmasına, çocukluğunda büyüklerinden duyduğu ‘Allah devlete millete eve zeval vermesin’ sözünü hatırlatarak bu sözü şimdi çok daha iyi anladığını söyleyerek başladı. Devletin ve milletin sığınacak son yer olduğuna dikkat çeken Başkan Türel, “ Devlet kimsesizlerin kimsesidir. Burada evde bakımı zor olan kimsesi olmayan maddi imkanı olamayıp bir bakıcı ile hastasına bakamayan vatandaşlarımızın çok önemli bir ihtiyacını görüyoruz. Bu proje benim göreve gelir gelmez öncelikli projelerimden biriydi. Bu işin zorluğunu yaşamış bir evlat olarak 20 sene yatalak babasının ihtiyacını karşılamaya çalışan bir evlat olarak, bu işin ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirim. Yakını olmayan, maddi gücü olmayan yatağa mahkum hastalara Antalya’da bu merkez yapılıncaya kadar en kısa zamanda öl demekten başka çaremiz yoktu. Şükürler olsun bugün işte bu merkez artık kimsesizlerin kimsesi olacak” dedi.
BU HİZMETLERDE YARIŞIYORUZ
Türkiye’de artık bu hizmetleri yapabilir hale geldiklerini belirten Başkan Türel, “2005’te belediye kanununda yapılan değişikliklerle artık belediyelerimize sosyal, sağlık hizmeti verme imkanı getirildi. Ve bu hizmetler artık belediyeler arasında bir yarış haline geldi. İşte bir Alzheimer Bakım Merkezimizle çok kısa sürede iki ödül birden aldık, birisini Sayın Cumhurbaşkanımızın ellerinden olmak üzere. Engelli Rehabilitasyon Merkezimiz geçen hafta imzaladığımız bir sağlık ocağı talebi karşısında poliklinik hizmeti yapacak bir hizmeti Antalyalılara sunuyoruz. Artık ne mutlu ki belediyelerimiz bu konuda birbirileri ile yarışıyorlar. 2012 yılında bunlara birde kadın sığınma evi kurma görevleri belediyelerimize tanındı. Böylece belediyelerimiz engelli hizmetlerinde, sağlık, sosyal hizmetlerde 10 yıl hatta 5 yıl öncesiyle karşılaştırılamayacak kadar büyük işler başarıyorlar” dedi.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz