Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı

12 Mart 2018 Pazartesi, 17:58

Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor Programı Eğitimi Başladı.

Toplantıya, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Özen, Antalya KOSGEB İl Müdürü Muhammet Şükrü Mısırlı, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Özkan, İl Müdürlüğü teknik personeli ile Kadın Çiftçiler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan İl Müdürü Mustafa Özen”Hayallerinizi hayata geçirme fırsatını bu eğitimle siz değerli kadın çiftçilerimize verildiğini düşünüyorum. Bu eğitimin sonunda yapılacak projede Türkiye Birincisi çıkacağına ben yürekten inanıyorum” dedi.

Eğitimde Üniversitemizin değerli Öğretim Görevlilerinin de olduğunu söyleyen Özen “Hocalarımız, eğitimde sizlere bilgi birikimlerini aktaracak ve bu eğitim sonunda bilginizin üzerine bilgi eklenmiş olacak. Bakanlık ve İl Müdürlüğü olarak siz kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz bizim yanımızda bir adım öndesiniz. Kadınlarımıza verdiğimiz desteklerin yerinde olduğunu sahada görüyoruz” dedi. Yapılacak olan eğitim toplantısında projelerin, İlimize ve Ülkemize hayırlı olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığınca kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkânlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin arttırılması amacıyla 2015 yılında “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı” başlatılmış olup, 2018 yılında İlimizin de içinde yer aldığı 29 ilde “Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor” programı uygulanacaktır.

Program kapsamında verilecek uygulamalı girişimcilik eğitimleri Bakanlığımız, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “Aktif İş Gücü Piyasası Programları İş Birliği Protokolü” esas alınarak İŞKUR işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.

Tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren, yenilikçi, yaratıcı, kaynakları etkin-verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden ve rol model olabilecek kadın çiftçiler tarafından hazırlanacak projelerin kadın çiftçilerimizin hayatlarında bir farkındalık ve ivme kazandırması, kırsalda kadın istihdamına katkıda bulunması ile tarımda başarılı kadın girişimcilerin giderek artması açısından önemli olacaktır.

Program ile kırsal alanda genç kadınlara yönelik sürdürülebilir iş olanaklarının yaratılması, mevcut istihdam olanaklarının korunması, bu sayede kırsal alanların ekonomik faaliyet düzeylerinin artırılması, kırsal nüfusun azalmasının önlenmesine katkıda bulunulması ve farkındalık yaratılması amaçlanmıştır.

Bu kapsamda tüm ilçelerde toplantılar ve afişlerle başvuru duyuruları yapıldı. 12-16 Mart tarihleri arasında bir otelde İl Müdürlüğümüz ve İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile 75 kadın çiftçiye istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verilecektir. Eğitim (4 gün girişimcilik, 1 gün de iş fikrinin projeye dönüştürülmesi) şeklinde olacaktır.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz