Son Dakika
21 Temmuz 2024 Pazar

Kepez Kitap Fuarı kapılarını açtı

KEPEZ’E 21 KÜTÜPHANE

03 Mayıs 2023 Çarşamba, 15:30

Kepez Kitap Fuarı kapılarını açtı

Kepez Belediyesi’nin bu yıl beşincisini düzenlediği Kepez Kitap Fuarı, kitapseverlere kapılarını açtı. Mimar Sinan Kongre Merkezi’ndeki fuar, 13 Mayıs’a kadar 114 yazar, 330 yayınevini Antalyalılarla buluşturacak.

5. Kepez Kitap Fuarı başladı. Mimar Sinan Kongre Merkezi’ndeki fuar, yoğun katılımla açıldı. Kepez Kitap Fuarının açılışına Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, AK Parti Antalya Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili Adayı Mustafa Köse, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü katıldı. Fuarın açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, 5 yıldan bu yana emek emek büyütülen ve şehre önemli bir değer kazandıran Kepez Kitap Fuarı’nın kapılarını bir kez daha kitapseverlere açmanın mutluluğunu dile getirdi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK ORGANİZASYON

Antalya’ya değer katan, Antalya’nın kültürüne sanatına değer katan her bir organizasyonun, kurumsal yapıya ulaştırılan her bir etkinliğin çok kıymetli olduğuna değinen Başkan Tütüncü, “Ama, bütün bunlarla birlikte bir kitap fuarını Türkiye’ye örnek olacak bir organizasyon haline getirmiş olmak çok büyük bir emek… Bu emeğe çok büyük bir hürmetle, bu organizasyonu bugünlere getiren benim çalışma arkadaşlarıma kocaman bir gönül borcum var. Her yıl 9 gün boyunca yazarların imza günleriyle, sohbetleriyle, yüzlerce yayınevinin on binlerce kitabıyla yeni çıkanlarıyla, çok satanlarıyla ve öğrencilerimizi başarıya taşıyacak birçok yayınlarla birlikte aslında burada bambaşka bir ortam meydana getirildi. Kepez Belediyesi olarak her zaman en önemli önceliğimiz okullar, öğrenme ve kültür sanat mekanları ile tabi ki kütüphaneler oldu.”dedi.

500 BİNDEN FAZLA ZİYARETÇİ

“21 kütüphane kurmuş olmak, milyonlarca kitaba sahip bir belediye olmak ve çok yakında Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini açacak olmak çok büyük bir mutluluk vesilesi…” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Tütüncü, “Dokuma Park’ın içindeki Cemil Meriç Kütüphanemiz 130 binden fazla kitabıyla, Hatay’dan Muğla’ya kadar, üniversite kütüphaneleri de dahil, Türkiye’nin en zengin kütüphanelerinden birisi ve bölgenin de en zengin kütüphanesi olmayı başarmışsa, yıllık 500 binden fazla ziyaretçi kabul ediyorsa aslında gençlerin de, bu şehrinde okumaya ne kadar kıymet verdiğini görüyoruz. Yaptığımız bu çalışmaların ne kadar anlamlı olduğunu görüyoruz. Dile kolay 21 kütüphane… Şimdi bu yolculuğun en önemli noktalarından birisi de Gülveren’deki Antalya Kütüphanemizi açmak olacak. “diye konuştu.

ANTALYA’NIN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİ

Antalya Kütüphanesi’nin 27 Haziran 2022 tarihinde temelinin atıldığını hatırlatan Başkan Tütüncü, “Yaklaşık 9.000 metrekare kapalı alana sahip olan kütüphane 7 ay gibi bir sürede tamamlandı. 1000 metre karelik sosyal tesisleri yıllardır yapamayanlar bunları anlamazlar, bunu en iyi sizler anlarsınız, bizler anlarız. Bu övünç benim çok değerli çalışma arkadaşlarımın… Şimdi 1 milyon kitap koleksiyonu oluşturuyoruz. 29 Ekim 2023 günü Cumhuriyetin 100 yılında Antalya’nın en büyük kütüphanesi, aynı anda 2000 kişinin çalışabileceği bununla beraber 1 milyon kitap kapasitesi ile bu kütüphane Cumhuriyetin 100. yılına bizden daha çok yaşayacak ve bir eser olarak armağanımız olacak. Biz kitap fuarlarıyla okumaya olan ilgiyi daha üst seviyeye taşırken, kurduğumuz kütüphanelerle biz oku diyen anlayışın peşinden gittiğimizi ifade etmek istiyorum. “dedi.

KEPEZ’E 21 KÜTÜPHANE

Türkiye’nin en büyük kitap fuarlarından birisini Türkiye’ye kazandırdıklarını belirten Başkan Tütüncü, “Kepez’e 21 kütüphane kazandırdık. Bununla yetinmedik, Türkiye’nin en büyük bilim merkezinin TÜBİTAK işbirliği ile Dokuma Park’ta açtık. Her yıl 500 binden fazla gencimize bilimsel eğitim veriyoruz. Onların ne yapabileceğini farkına varmalarına vesile oluyoruz. Teknofest gibi yarışmalara katılmalarına vesile oluyoruz. Bir yandan da dönemimizde Kepez’e 150’nin üzerinde okul yaptık. Kepez’de bugün yapımı devam eden tam 37 tane okul şantiyesi var. Bugün bunun mali değeri yaklaşık 1 milyar lira… Kepez Belediyesi en çok okumaya, öğrenmeye, bilime, sanata yani gelecek kuşakları yetiştirmeye yönelik çalışmalara ağırlık vermiş. Neden? Çünkü bizim en değerli varlığımız çocuklarımız, gelecek kuşaklarımız…” diye konuştu.

ULUSLARARASI ANTALYA KİTAP FUARI MÜJDESİ

Antalya’ya Uluslararası Kitap Fuarı müjdesi vererek sözlerine devam eden Başkan Tütüncü, “Antalya’ya Uluslararası bir Kitap Fuarı çok yakışır. Antalya’nın dünya sahnesine çıktığı çok farklı bir 20 yıl yaşadık. Antalya’nın 20 yıl önceki dünyadaki ağırlığına bakıyoruz, bugünkü özgül ağırlığına bakıyoruz, şehircilik anlamında İstanbul’dan sonra dünyada tanınan Türkiye’nin ikinci destinasyonu… O zaman biz burayı uluslar arası destinasyonda okumanın, öğrenmenin, bilginin merkezi haline getirebileceğimiz çok farklı bir destinasyon, çok farklı bir merkez kılmalıyız. Önümüzdeki yıldan itibaren Uluslararası Antalya Kitap Fuarını yapmakta bu ekibe nasip olacak. “ dedi.

KEPEZ’DE AÇILIŞ ÜSTÜNE AÇILIŞ

5. Kepez Kitap Fuarı’nın açılışında konuşan AK Parti Antalya Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili adayı Mustafa Köse de, açılış üstüne açılışların yapıldığı Kepez’de yakın zamanda Antalya Kütüphanesi’nin de hizmete açılacağını söyledi. Antalya Kütüphanesi’nin 1 yıl geçmeden tamamlandığının altını çizen Milletvekili Köse, “Hangi sözü verdiyse, o sözü yerine getiren bir iftihar tablosuyla, bir belediye başkanıyla, Hakan Tütüncü ile çalışmak bize nasip oluyor. Kendilerini tebrik ediyoruz. Bir sözün değerini anlamak için 3 şeye bakılır. Kim söyledi, nasıl söyledi, ne söyledi? Hakan Tütüncü söylediyse gerisini aramaya gerek yok. Doğru söylemiştir, verdiği sözü de yerine getirecektir.”diye konuştu.

Milletvekili Köse, Kepez Kitap Fuarının her seferinde daha büyük katılım ve coşkuyla karşılandığını da söyledi. Turgut Cansever’in sözlerine değinerek konuşmasını sürdüren Milletvekili Köse, “Şehri imar ederken nesli ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil gelir, imar ettiğiniz şehri imha eder.”dedi.

HAYATLARA DOKUNULMALI

Belediyeciliğin sadece hizmet değil, insanların doğumundan ölümüne hayatlarına dokunmak olduğuna değinen Milletvekili Köse, “Biz bunu Kepez’de çok iyi görüyoruz. Hayatın her alanında Kepez Belediyesinin var olduğuna şahitlik ediyoruz. Bunlar kolay olmuyor. Bunlar emek emek oluyor, gayretle oluyor. Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in, “Siz bir iyilik başlatın, bu iyiliğin sonu ve nerede duracağı belli olmaz…” sözleriyle konuşmasını sürdüren Milletvekili Köse, “ Ben Kepez’de bu kütüphanelerin yapılışını böyle görüyorum. Hakan Başkan, bir iyilik başlattı. Onunla birlikte bu işlere gönül verenler, inananlar buna destek oldular. Ve nerede duracağı belli olmayan bir yola doğru girdik. Kütüphaneleri 21’ncisini yapıyoruz. Kim bilir bunu nerede durduracağız.” diye konuştu.

Milletvekili Köse, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün hizmette hiç boşluk bırakmadan gece gündüz demeden gayret ettiğini, verdiği sözleri de yerine getirdiğini söyledi.

VERİLEN SÖZLER TUTULMALI

Siyasette verilen sözlerin önemine de değinen AK Parti Antalya Milletvekili be 28. Dönem Milletvekili Adayı Mustafa Köse, “Bize Mart’ın sonu bahar dediler. O bahar ne Antalya’ya geldi. Ne İzmir’e geldi. Ne Ankara’ya geldi. Ne İstanbul’a geldi. Bir söz söylüyorsanız gereğini yerine getireceksiniz. Bu memlekette vatandaş size mührü verdiyse, o mührün icabını yapacaksınız. Bugün Antalya’nın her yerini dolaştığımızda maalesef ‘Mart’ın sonu bahar’ diyenlerin hizmetleriyle değil, onlara olan tepkileriyle karşı karşıya kalıyoruz. Bunun için verilen sözlere dikkat edelim. “dedi.

DAHA İYİSİNİ YAPACAK OLAN BİZİZ

“Çok güzel işler yapıyoruz, çok güzel eserler ortaya çıkartıyoruz.” diyerek sözlerini sürdüren Milletvekili Köse, “Eksik bıraktıklarımız var mı, var. Yanlış yaptıklarımız var mı, elbette var. Bu memleket için bu millet için daha mı iyisini yapmalıyız? Evet daha iyisini yapmak zorundayız. Ve daha iyisini de yapacak olan biziz…” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle 5. Kepez Kitap Fuarı’nın açılışı yapıldı. Fuarın ev sahibi Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, açılışa katılan davetlilerle beraber fuarı gezdi. Kepez Kitap Fuarı, 13 Mayıs tarihine kadar 114 yazar, 330 yayınevini Antalyalılarla buluşturacak.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin