Memurlar iş bıraktı

24 Mayıs 2012 Perşembe, 10:39

 

Türkiye Kamu-sen Konfederasyonuna bağlı tüm iş kolları, Kesk üyeleri, Birleşik kamu iş mensupları, teklif edilen zamları yetersiz bularak bir günlük genel iş bırakma eylemi yaptılar.

 

Antalya Defterdarlığı önünde toplanarak yürüyen memurlar, Cumhuriyet meydanında polis engeliyle karşılaştı. Trafiğe kapalı yolda biriken sendika üyeleri adına Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Ali İhsan Yılmaz, Hükümete uyarı niteliğindeki konuşmasında, “sendikaların er meydanı alanlardır. Alanlara yüreği yetenler inebilir haksızlıkların, hukuksuzlukların; alın terimizi, emeğimizi çalanların karşısına bir abide gibi dikilebilmek her babayiğidin harcı değildir.”Diyerek kendilerine destek vermeyen veya alanlara inmeyen sendikalara gönderme yaptı.

Konuşmasına,“Yıllardır kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerinin ilerletilmesi için mücadele veriyoruz. Elbette bu mücadelenin öncelikli hedefi kamu görevlilerinin toplu sözleşme, grev ve siyaset haklarını da içeren çağdaş, ılo standartlarında sendikal haklardır.Bu sürede hep toplumumuzun hassasiyetlerini gözettik.Gerginliklerden kaçındık. Hak mücadelemizde milli ve manevi değerlerimizi ön planda tutarak, “önce ülkem” diyerek yer aldık. Ancak, bu iyi niyetimize karşılık olarak memurlarımız aleyhine yürütülen kampanyalara, memurlarımızın kazanılmış haklarının ellerinden alınma gayretlerine maruz kaldık.” Şeklindeki cümlelerle devam etti.

 

Sık sık “Türkiye sevdamız, ekmek için kavgamız” “sadaka istemiyoruz” “Hak adalet dediniz, hakkımızı yediniz” Hak adalet dediniz, hakkımızı yediniz” şeklinde  sloganlar atan sendika üyeleri, çevredeki vatandaşlardan da alkış aldı.

Toplu sözleşme masasında isteklerine cevap alamadıklarını belirten başkan Yılmaz, “2012 yılının nisan ayı itibarı ile yıllık enflasyon %11,14 olarak tespit edilmiştir. Ocak-nisan arasında ise fiyatlarda genel olarak %3,09’luk bir artış olmuştur. Nisan ayı başında yapılanlarla birlikte son bir yıl içinde doğalgaza %33; elektriğe %22; benzine %23; mazota %24 zam gelmiş, bu şartlarda ne kamu görevlilerimizin ne de emeklilerimizin insan onuruna yaraşır bir hayat sürme şansı kalmamıştır.

Ancak, hükümetin taraflı tutumuyla oluşturulan toplu sözleşme masasında kamu görevlilerimiz, emeklilerimiz, dul ve yetimlerimiz için sunulan maaş artış teklifi, %3,5+%4; yıllık toplam %7,5 olmuştur.Dolayısıyla bu teklif, dört aylık enflasyon artışını dahi karşılamaktan uzaktır” dedi.

 

Hayal kırıklığı

Hükümetin, 4 aylık enflasyon kadar maaş artışı teklifi sunduğunu ileri süren Sendikacılar, hayal kırıklığına uğradıklarını ve bu durumun anlaşılır ve kabul edilebilir olamayacağını dile getirdiler.

Meydana hitap etmeye devam eden Yılmaz, 4-b, 4-c kapsamında istihdam artırılarak, bu çalışanlar birçok haktan mahrum bırakılmıştır. Ülke kaynakları ve öncelikleri güçlü, hatırlı ve yandaş çevrelere dağıtılmıştır. Bizler, toplu sözleşme öncesinde, o masada memurun ve emeklinin gözü, kulağı ve sesi olacağımızı, kimsenin toplu sözleşme masasında pazarlanmasına müsaade etmeyeceğimizi ilan etmiştik, şimdi meydanlardayız, sözümüzü tuttuk” dedi

Bu mitinglerin dikkate alınması gerektiğini dile getiren memurlar, olaysız bir şekilde dağıldılar.

 

Cengiz Savaşeri

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin