25 Eylül 2021 Cumartesi, 21:34
GULSEN BIRDAL
GULSEN BIRDAL gulumbirdal@hotmail.com Tüm Yazılar

MUCİZE

MUCİZE

Kopan parmaklar dalından düşen meyveler gibi tekrar yerine konabilir mi?

Bu Mucize olayı 1977 yılında Türkiye’de ilk kez Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Profesörü Hülya Aydın Kut gerçekleştirmişti. Murat Öztürk kopan parmaklarını buzlu torba içinde Hastaneye götürmüştü ve 18 saatlik ameliyat sonucu diken başarılı Cerrah benim İTÜ de 33 yaşında Profesör olan ağabeyimin eşidir. Ve 44 yıldır her sene olay günü olan 7 Temmuz’da gelip o dikilen parmakları ile yengemin elini minnet ile öpmesi de ayrı bir gurur.

Sizler ile paylaşmak istiyorum aynı bu mucize tanımladığım kopan parmakların yerine dikilmesi eski haline gelmesi bir film senaryosu gibi 25 Eylül 2021 günü İstanbul’da yaşanmış. Kamyonet ile Otomobil kapısı ile arasında sıkışan elinin parmakları kopan Beyin Cerrahı, yaşadığı olayın şokunun ardından hemen parmaklarını alarak görev yaptığı hastaneye koşmuş. İlk müdahaleden sonra kopan parmaklarla birlikte Gebze’deki özel hastaneye götürülen doktorun,16 saat süren operasyon ile parmakları yerine dikilmiş. Op. Dr. Saygın Uçar (45) park halindeki otomobiline binmek isterken elini otomobilinin kapısına attığı sırada yoldan geçen kamyonet, kapıya sürttü, Doktorun eli kapı ile kamyonet arasında kaldı, sol elindeki 4 parmağı hasar görürken yüzük ve serçe 2 parmağı koparak yere düştü. Doktor Uçar, yerden parmaklarını alarak görev yaptığı hastaneye koştu. Doktora ilk müdahale burada yapıldı.

Daha sonra Gebze’deki hastanede 16 saat süren ameliyat ile parmaklar yerine dikildi. Sinirler, kaslar, damarlar, tendonlar bütün dokular yeniden vücuda bağlandı. Yani parmaklar yeniden ele dikilerek bağlandı. Parmakların durumu iyi olduğu çok başarılı bir operasyon gerçekleştirildiği bildirildi. Kamyonet sürücüsü ise kaza sonrası polis ekipleri tarafından gözaltına alınmış.

2016 yılında da Konya’da iki kişinin iş makinelerinde kopan parmakları ameliyatla dikilmişti. Pres makinesinde çalışan 38 yaşındaki Mehmet Buğdaycı, elini makinaya kaptırması sonucu parmakları kopmuştu. 40 yaşındaki Barışhan Türköz de yine iş yerinde parmağını dişli makineye kaptırması sonucu kopardı. Hemen Medicana Konya Hastanesi’ne kaldırılan Türköz, burada yapılan ameliyat sonrasında kopan sol el orta parmağı yerine dikildi. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Harun Kütahya ve Yrd. Doç. Dr. Hamza Hakan Türk, Mehmet Buğdaycı ve Barışhan Türköz’ün kopan parmaklarını mikro cerrahi yöntemiyle başarılı bir şekilde geri diktiklerini bildirmişlerdi.

Ben bunu MUCİZE olarak tanımlıyorum.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin