14 Ağustos 2021 Cumartesi, 19:54
GULSEN BIRDAL
GULSEN BIRDAL gulumbirdal@hotmail.com Tüm Yazılar

PANDEMİDE İKİLİ İLİŞKİLERE NE OLDU ?

PANDEMİDE İKİLİ İLİŞKİLERE OLDU ?

Virüsler her alanı her bir şeyi her kesimi etkilediği gibi ikili ilişkilerde de değişikliklere yol açtı.

Daha fazla evlere kapanmak, yasaklar ile arkadaşlık dostluklar birlikteliklerde kopmalar olduğu gibi kıymet bilmelerde artmalar ayrılıklar özlemlerde oldu.

Bazı çiftler eşleri ile birlikte yeni hobiler edindi, birlikte paylaşımlarını arttırdı ev arkadaşı kanka madunda keyifli günler geçirdi. Bazı kişiler önceden anlaşmazlık yaşıyor ise daha fazla bir arada olmak ile temeldeki sürtüşmeleri anlaşmazlıkları artarak öfke patlamaları ile kendileri de patladı ayrılıklar kaçınılmaz oldu. Boşananlar arttı. Bazı çiftlerde bireysellikten kopup sanal takılıp sosyal çevrelerde mutluluk aradı. Sanal aşklarda patlama oldu.

Dostluklarda ise bölgelere göre değişiklik gösterdiğine tanık oldum. Ankara ve baba memleketim Antalya – Alanya,ve İzmir Mersindeki yaşadığım dönemlerde farklılıklar gösterdi. Sahillerde kimse birbirinden kopmadan evde balkonda eski düzen yaşamlarına az kısıtlamalar ile kopmadan devam ettiler ama Konya ve Ankara da daha çok insanlar evlerinden çıkmaz oldu.

Evlerden çıkmayıp evlere kimseyi kabul etmeyip önceleri telefon sohbetleri ile daha sonraları da evlerde daha çok uyuma modunda Depresyonda olup birbirlerinden insanlardan mutluluktan uzaklaştılar. Ben ise hiç korkmadan kopmadan görüşmelerime devam ettim Ankara da Göl kenarında sitemizin bahçesinde ve Alanya- Antalya sahillerde birbirimizden uzak mesafeler ile oturup 15-20 kişilik gruplar ile arkadaşlarımla, komşularımla güzel vakitler geçirdim. Ne Covit-19 ne Delta ne de Sars ile tanışmadım, kapmadım. O kadar şehirler arası seyahatlerime rağmen korunma ve hijyene dikkat edip normal yaşamıma devam ettim.

Bazı kişilerde hastalık hastası oldu şuram ağrıyor buram ağrıyor Kanser mi oldum her yeni bir güne kendine yeni hastalık teşhisleri koyarak bunalımlar ile geçirdiler. Hatta evlerinden çıkmadıkları için Psikolojileri bozulduğundan dışarı çıkanlara sosyal medyadan sataşıp hakaretler de yazdılar kızım sana söylüyorum sen anla misali. Bir yemek yiyen kişileri görünce zıkkım yiyin lafları gibi.

İş yerlerinde de ikili ilişkiler yer değiştirdi. Uzaktan eğitim uzaktan işler devreye girdi. Evden çalışmak evi Home Ofise Okula çevirmek gibi bir araya gelemez oldular.

Ve son olarak bu Virüsler ile mücadele döneminde daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi en çok mağdur olan Sağlık çalışanları oldu haklarını asla ödeyemeyiz. Günlerce hastanede kalmak zorunda olanlar, çocuklarını göremeyenler, çocuklarına yaşlı ebeveynlerine sarılamayanlar, nöbetler, hastanede gün içinde izole giysiler ile hastane tuvalet ihtiyaçlarını bile karşılayamaz hale gelenler. Veya çocuklarımın Genel Cerrah babası gibi kalp krizi geçirenler, teyze oğlum olan ablamın eşi gibi kalp pilinden sonra Felç olup veya Covit e yakalanalar bir sürü komplikasyonlar ile birçok evde hüzünler tavanlarda Avize gibi asılı kaldı.

Bu bilinmez süreçte gelecek ile ilgili yaşanan kaygılar tüm kesimdeki insanların her tür ikili ilişkisini etkiledi. Anne baba çoluk çocuk eş dost komşu akraba kimi koptu hiç görüşemez aramaz oldu, kimisi daha çok arar sorar panikler ve sitemkâr oldu.

İnşallah eski güzel günlerimize düzgün sağlıklı ikili ilişkilerine dönebilir insanlar.

Lütfen benim gibi yapın Pozitif olun hayata Pozitif bakın ikili ilişkilerinizi her kesim ile Pozitif yaşayın ama Testte POZİTİF olmayın.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin