11 Temmuz 2021 Pazar, 11:44
GULSEN BIRDAL
GULSEN BIRDAL gulumbirdal@hotmail.com Tüm Yazılar

VE NİHAYET

VE NİHAYET

4. cü Yargı Paketi Meclis Genel Kurulunda 8 Temmuz 2021 tarihinde kabul edilerek yasalaştı.

Hepsi de topluma hayırlı olsun aydınlanmak adına tüm maddeleri kısaca başlıklar ile yazmak istiyorum.

İdari başvurularda cevap süreleri kısaldı davalara göre 6 aydan 4 aya, 60 günden 30 güne düşürüldü.

Tanığın zorla getirilmesinde ilave usul getirildi.

Katalog suçlarda tutuklanma somut delile bağlanarak yükümlülük altında geçen her 2 gün, cezanın mahsubunda 1 gün olarak dikkate alınması karar bağlandı.

Denetimli serbestlik süresi uzatıldı.Covid-19 sebebi ile izin süresinin en fazla 30 Kasım 2021’e kadar uzatılabilmesi öngörüldü.

İddianamede delille ilgisi olmayan bilgilere yer verilmeyecek ve itirazların gecikmeksizin incelenmesi için karara itiraz edilen sulh ceza hakimliği tarafından gerekli tedbirler alınacak.

Adli kontrol yükümlülüğü süresiz olmayacak. Suçların nev’ine göre yıl sınırlaması getirildi.

Hayvanların korunması, hakları ve hayvan sahiplerinin sorumluluklarına ilişkin kanun teklifi Tarım, Orman ve Köy işleri komisyonunda kabul edildi. Birçok madde konularak Evcil hayvanlara ilişkin “süs” ibaresi de çıkarıldı.

Boşanan eşe şiddetin cezası arttırıldı.

Ve nihayet Kadınlar asırlar boyunca sürdürdükleri toplum ve aile içinde cinsel eşitlik mücadelesinin sonuçlarını bu şekilde son dönemde yapılan anayasal ve yasal düzenlemelerle ülkemizde en azından hukuki platformda kısmen kazanmışlık yeterli olmasa da, vücut dokunulmazlıklarına karşı işlenen suçlarla da evlilik içi fiziksel şiddete maruz kalmaktalar TCK m. 86/3-a, kasten yaralama suçunun eşe karşı işlenmesi durumunda şikâyet aranmaksızın verilecek cezayı yarı oranında arttırmaktadır. Şimdi yeni yargı 4 Paketi içindeki eski eşi de dahil eden madde ile bu son düzenlemede Kadın Cinayetlerinde şiddetlerinde caydırıcılık olabilir diye düşünüyorum. Kadınlar bu tür canilere Uzaklaştırma aldırsalar da gelip 10-40 bıçak darbesi ile çocuklarının gözünün önünde katledip elini kolunu sallayıp çekip gidebiliyorlar.

Hayırlısı olsun tüm maddeler toplumun huzur ve refahı için inşallah katkı sağlayacaktır umuyorum.

Ve hatam oldu ise özür dilerim heyecanlıyım Az sonra 18 Temmuz tarihli doğum günü kutlamalarım için Ankara’dan memleketim Alanya’ya gideceğim. Yeni yaş yeni sorunlar değil yeni güzellikler getirse keşke.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin