Son Dakika
15 Haziran 2024 Cumartesi

Atamıza minnetle, Zaferin 101.Yılı, 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun

Türkiye Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü Büyük Taarruz’un galibiyetini ve düşman birliklerinin ülke sınırlarını terk ettiğinin sevinci olarak kutlanan Türk milli bayramı.

29 Ağustos 2023 Salı, 18:01

Zaferin 101. Yılı bu sene en anlamlı kutlamalar minnetle Atatürk ve tüm şehitlerimiz için yapılıyor. Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetler Günü de kutlu olsun.

Türk kadınları olarak, ATA mıza bizlere gösterdiği önem için minnetimiz çok büyük. Bu en büyük zaferimiz için başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi saygıyla anıyor, ruhları şad olsun diyoruz. www.antalyakadin.com

Zafer Bayramı, 1922 yılında 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal’in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. Önemli milli bayramlarımızdan biridir. Her yıl evlere şanlı Türk bayraklarımızın asılmasıyla kutlanan bayramımız bu sene Doğu Akdeniz deki hassasiyet nedeniyle halkımızın daha büyük coşkusuyla karşılanıyor.

Tarih : 30 Ağustos 1922

Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve yurttaşlar, Ankara’da Anıtkabir’i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye’de resmî tatildir. Milli bayramımız kutlu olsun.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin