Son Dakika
22 Nisan 2024 Pazartesi

Antalya da “Sokak Köpekleri Toplanmasın” Eylemi Yapıldı

03 Eylül 2023 Pazar, 17:20

Antalya da Sokak Köpekleri Toplanmasın Eylemi Yapıldı. Yerel Yönetimlerin Dikkati Çekildi.

Ülke genelinde sokak hayvanlarının doğal yaşam alanlarından toplanıp barınaklara gönderilmelerinin ölüme gönderilmesi iddialarına karşı, Antalya da pek çok hayvan sever ve dernek temsilcileri, Antalya Attalos heykeli önünde bir bildiri okuyarak yerel yönetimlerin bu eylemi yapmamaları konusunun gerekçelerini açıkladı. Sokak hayvanlarının yaşam hakları savunuldu.

Geçtiğimiz günlerde sokak hayvanlarıyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başıboş, sahipsiz köpeklerle mücadele konusunda yasal düzenleme mevcut. Gerek ilgili bakanlık gerekse belediyeler sahipsiz, başıboş köpekleri barınaklara topluyor, ama toplamak işi bitirmiyor. Bunları barınaklar çerçevesi içerisinde bir yerlerde toparlamak lazım” sözlerini kullanmıştı. Bu açıklamadan sonra ise birçok hayvan sever, hayvanlara ne olacağı konusunda tedirgin oldu. Doğa İnsan Hayvan Koruma ve Bilgilendirme Konfederasyonu (DİHKONFED) başta olmak üzere birçok hayvan sever bu Pazar saat 17.00’de Attalos heykeli önünde toplandı.

Türkiye deki mevcut barınakların sokak canları için uygun olmadığı, AÇLIK, ÖLÜM olduğu, HEKİM bulunmadığı, hapis hayatına dönen bu yerlerde hayvanların uygun şartlara kavuşamadıkları, çoğu için ÖLÜM KAMPI na dönüştüğü vurgulanarak en etkin yöntemin tüm ilçelerin sınırları içinde etkin KISIRLAŞTIRMA yapılması, toplum için risk oluşturmayan küpeli canların doğal yaşam alanlarına bırakılmasına daha fazla önem verilmesi gerektiği vurgulandı. Antalya lı hayvan severler Çeşitli dövizlerle açıklamaya destekte bulundu. Dövizlerde; İNSANLIK ÖLDÜ HAYVANLARI YAŞATALIM, SOKAK HAYVANLARI SAHİPSİZ DEĞİL, 5199 SAYILI KANUN M.6’YA DOKUNMA.KISIRLAŞTIR, AŞILAT,YERİNDE YAŞAT, YASAYI UYGULA.. BARINAKLAR ÖLÜM KAMPLARIDIR. HAYVANLARI YOK SAYANA OY MOY YOK. BARINAKLARDA HAYVAN SEVERLER ÇALIŞSIN. SEVMİYOR OLMAN ÖLDÜRMENİ GEREKTİRMEZ SENİ SEVMEYENDE OLABİLİR. BİR HAYVANI SEVMEKLE BAŞLAYACAK HERŞEY.

Antalya’da yapılan eylemin ardından 10 Eylül’de İstanbul, 17 Ekim’de İzmir ve 1 Kasım’da ise Ankara’da eylem yapılacak.

Antalya KADIN
Nilhan TURAN

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin