26 Haziran 2016 Pazar, 20:21
Tüm Yazılar

BOŞANMALAR NEDEN ARTTI, Sabiha SERİN

BOŞANMALAR NEDEN ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılı evlenme – boşanma istatistiklerini açıkladı. Buna göre, evlenen çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 5 artarak 2015 yılında 602 bin 982 oldu. Kaba evlenme hızı ise binde 7,71 olarak gerçekleşirken, boşanan çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 7 artarak 131 bin 830 oldu. Kaba boşanma hızı ise binde 1,69 olarak gerçekleşti.

İstatistiklere göre, kaba evlenme hızının 2015 yılında en yüksek olduğu il, binde 9,84 ile Kilis oldu. Kilis’i binde 9,40 ile Aksaray, binde 9,33 ile Ağrı izledi. Kaba evlenme hızının en düşük olduğu il ise binde 5,87 ile Kastamonu oldu. Kastamonu’yu binde 5,92 ile Gümüşhane, binde 5,94 ile Tunceli izledi.

Bu rakamlara baktığımızda boşanma oranları illere göre değişmektedir. Çünkü Geçim zorluğu, Aile geçimsizliği, Yaşam koşulları, Hissi ilişkiler,İstediği ile evlenememe, Çocukların öğreniminin zorlaşması ( Dershaneler, Kurslar,Servis ücretleri) Kadının ekonomik özgürlüğüne kavuşması, Eğitim, Evlenme yaşı, Çocuk sayısı, İşsizlik, Geçimsizlik , Televizyondaki diziler, Giyimde marka modası, Sevgi ve saygının biterek saygısızlığı, aldatmayı sözüm ona batılaşma olarak nitelendiren zihniyetler ve etkenler bence boşanma sayısını yörelere göre etkilemektedir.

Ayrıca son yıllarda Aile hukuku ile çıkan bazı kanunlar boşanmayı kolaylaştırdı . Nişanlanma,Evlenme,Ayrılık ve Boşanma davaları, Mal paylaşımı, Şiddet,Velayet, Nafaka ve Tazminat davaları, Babalık davası, Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun,Çocuk Haklarının Korunması Hakkındaki kanun, v.s bu ve buna benzer kanunlar artık istenmeyen evlilikleri daha kolay ve çabuk boşanmaları için bazı kanun maddeleri getirmiştir. Oysa eskiden boşanmak daha zor ve uzun süre alıyordu. Bence boşanmayı kolaylaştıran bu kanunlar hem iyi hem kötü diye düşünüyorum.

Çünkü: Eskiden aile yuvasının temel taşı olan anne ve babalar her türlü zorlukları göğüsleyip yaşamını iyi ve kötü,acı ve tatlı günleri mücadele ederek sürdürüyorlardı.Yani yeri geldiğinde aç, yeri geldiğinde ise tok yatıp uyumayı biliyorlardı. Eşler arasında birbirine karşı sevgi ve saygı daha güzeldi. Erkek eve gelince çocuklar kapıda karşılar, babaya olan değer çocuklara öğretilirdi. Şimdi ise baba ve anne eve gelmiş mi gelmemiş mi çocuklar babalarına, annelerine Hoş geldin baba veya anne dahi demiyorlar. Sizleri bilmem ama ben eski aile terbiyesinin daha güzel ve aile mutluluğuna yararlı olduğunu düşünüyorum. O halde anne ve babalar çocukların karnını doyurmadan çok daha önemli olarak düşündüğüm manevi değerlerimizi, sevgi ve saygıyı öğretmelidirler. Bu değerleri öğrenmeyen ve uygulamayan aile her an yıkılmaya hazırdır diyorum.

İstatistiklere bakıldığında batı illerinde bu değerlerin azalması boşanma sayısını artırmakta ama Orta Anadolu bölgelerinde bu sayı biraz daha düşüktür. Bu demek değildir ki kadın şiddet ve zulüm görsün ama evliliğe katlansın elbette hayır. Ama evliliklerde aile fertleri yeri geldiğinde peynir ekmek, yeri geldiğinde et yemeyi bilmeli,öğrenmeli. Yoklukta bilmeli varlıkta bilmelidir. Ama şimdi öylemi ne yazık ki evlilikler tamamen para üzerine kuruluyor. Kadınlarımızın bir çoğu eskiden annelerimizin yaptıkları fedakarlıkları yapmıyorlar. Erişte yapma, biber kurutma gibi kış hazırlıklarını unuttular. Her şey çarşıdan gelsin, hazır yiyelim, hazır giyinelim diyorlar. Bizler çocukluğumuzda annem terliğin arkasında yırtık çorabı diker bizlere giydirirdi. Acaba son yıllarda yeni kuşak kaç kadın çorap yamıyor, yama yapmayı

bile bilmezler.Kadınları her zaman korurum.Kadınlarımızın haklarını savunan bir çok makaleler ve şiirler yazdım. Kadın haklarını savunurum ama boşanma konusu olunca bu konuda aile yuvasında “YUVAYI DİŞİ KUŞ YAPAR” sözüne inanıyorum. Aileyi ayakta tutan kadın ve erkektir.Bir elmanın yarısı ana yarısı babadır. Ancak, yuvayı ayakta tutmak daha çok kadının elindedir.. Evlilikleri ayakta tutmak için her şeyden önce sevgi, saygı, sabır ve hoşgörü şarttır diyorum. Şu iş benim işim, bu iş senin işin demeden evin erkeği ve hanımı birbirleri ile ortaklaşa dayanışma içinde olmalıdırlar.

Boşanmak çok kolaylaştı ama çocukların ruhsal dengesi ve gelecekleri de düşünülmeli. Önemli olan evlilikleri uzun süre yaşatmaktır. Burada en büyük görev evin hem hanımına hem erkeğine düşmektedir. Erkek ve kadın kendi sorumluluklarının bilincinde olmalı evin bütün yükü erkek olsun, kadın olsun tek tarafa yüklenmemelidir. Herkes kendi sorumluluğunu bilirse sorun olmaz. Çevrenin ve televizyon dizilerinin etkisinde kalan aileler, bilhassa ekonomik özgürlüğünü elde eden kadınlar ve erkekler aile yuvasını bozmakta tereddüt etmiyor ve ani kararlar ile boşanıyorlar. O zamanda bu durumdan en çok çocuklar zarar görüyor ve ömür boyu annesiz veya babasız yaşamak onların ruh dengesini bozduğu gibi eğitimini ve güncel yaşamını, karakterini etkileyerek geleceğimiz olan çocuklarımızın hayatını karartmış oluyorlar.

O halde kadınlarımız elbette başımızın tacıdır ama erkeklerde başımızın tacıdır.Kadınında, erkeğinde kusurları mutlaka olabilir ama hoşgörülü ve sabırlı olmalı. Kadın ve erkek her iki tarafta çocuklarının gelecekleri ve mutlulukları için hemen boşanmayıp, birbirlerine hoşgörü ve sabırla tahammül etmeye çalışmalı, çok mecbur olmadıkça evliliklerini sürdürüp mücadele etmelidirler.

Türkiye’de memur,işçi ve emekli maaşlarındaki adaletsiz düzen, işsizlik , siftah edemeyen esnaf, hayvanını ve tarlasını satıp köyünü terketmek zorunda kalan çiftçinin sorunları, geçimsizlik,parasızlık, kadın ve erkekte eğitimsizlik, kısacası ulusça sosyal ve ekonomik olarak insanca bir yaşam, geçim şartları düzene girmediği sürece hem boşanmalar hem de intihar olayları zor biter diye düşünüyorum.

Unutmayalım ki hoşgörü ve sabır oldukça gökyüzünden yağan her karın ardında kalan bulutların arkasında günün birinde kızdırıcı sıcaklığı ile güneş bir gün mutlaka doğacaktır. Ancak; bunun için de asıl büyük görev bizi yöneten yetkililere düşüyor.Türkiye’yi yöneten yetkililerimizin ülkemizde geçim sıkıntısı ve yaşam mücadelesi veren halkın sorunlarını görmezden gelmeleri boşanmaları artırmaktadır..Ailelerin aile çatısını ayakta tutmak sadece ailelere değil yetkililerimize de çok görev düşmektedir diye düşünüyorum.

Boşanmaların ve intiharların az olduğu, insanca yaşanılabilen bir ülkede huzur ve barış içinde soluk alabilmeyi dilerim.

SABİHA SERİN

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin