Son Dakika
26 Mayıs 2024 Pazar

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL, Antalyalı Mühendislerin İmzasını Taşıyor

21 Ocak 2021 Perşembe, 10:21

KKTC’nin Yerli Otomobili GÜNSEL, Antalyalı Mühendislerin İmzasını Taşıyor..

Türk mühendis ve tasarımcılar tarafından 1.2 milyon saat emek harcanarak geliştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili “GÜNSEL”in üretiminde yaratıcı bir ekip var. Şubat 2020’de ilk modeli B9’un tanıtımı yapılan GÜNSEL’de emeği geçen mühendis ve tasarımcılar arasında Antalyalılar da var. 25 yaşındaki endüstriyel tasarım mühendisi Ayşenur Fulya Özkan ve 35 yaşındaki Volkan Alper Kıvrak, GÜNSEL ekibinde Antalya’yı temsil eden isimler.

Sayıları 175’i bulan mühendis, tasarımcı ve üretim personelinin yer aldığı GÜNSEL ekibi, seri üretime geçilmesiyle birlikte kademeli olarak artarak bini aşacak.

Kıbrıs’ın simgesi Muflon’dan esinlenilerek tasarlanan GÜNSEL B9, saatte 100 km hıza 8 saniyede ulaşıyor. Hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen araç, rejeneratif fren sistemine sahip. GÜNSEL’in ikinci modeli J9 ise SUV segmentinde yine yüzde 100 elektrikli olarak üretilecek.

Ayşenur Fulya Özkan: “GÜNSEL’de bir mühendis olmak, tasarımından üretimine bir aracının oluşum sürecine tanıklık etmek demektir…”

Endüstriyel Tasarım Mühendisi Ayşenur Fulya Özkan GÜNSEL’de tasarım mühendisliği yapıyor. Araçta yer alan kapı kolları ve güneş siperliği gibi parçaların geliştirilmesinde görev alan Özkan, GÜNSEL ekibinde yer almak bir mühendis için “tasarımından üretimine bir aracının oluşum sürecine tanıklık etmek demektir” diyor. Ayşenur Fulya Özkan, “Genç bir mühendis olarak eğitim sürecinde öğrendiğim her bilgiyi, üzerine her gün yeni bilgiler ekleyerek geliştirebildiğim bir ailede bulunmak, mesleki anlamda gelişmeme ve alanımda uzmanlaşmama büyük katkı sağladı” ifadesini kullanıyor.

Özkan, mezun olduğunda otomotiv ve sanayi sektörlerinden birinde çalışmayı hedef olarak seçmiş. Otomotivin ağır basması ise genç mühendisin yolunu GÜNSEL’le kesiştirmiş. GÜNSEL’le hayallerini gerçekleştirdiğini söyleyen Ayşenur Fulya Özkan, gençlere “Hayallerinizden vazgeçmemeli ve bunun için çok çabalamalısınız” diyor.

Volkan Alper Kıvrak: “Böylesine geniş bir ailenin parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

16 yıl önce Antalya’dan Kıbrıs’a eğitim almak için gelen Volkan Alper Kıvrak, Yakın Doğu Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olsa da elektrik ve mekaniğe olan ilgisi yolunun GÜNSEL’le kesişmesini sağladı. Elektrikli bir araç için en önemli parçalarından biri olan batarya üzerine çalışan Kıvrak, batarya paketi üretim, tasarım ve ürün geliştirme süreçlerini yönetiyor. Kırak, altı kişilik ekibiyle GÜNSEL’in en kritik parçalarından birini üretiyor. Ana görevi dışında ise araçta kullanılan ön kaput menteşesi, ön-arka çarpışma barı ve çeşitli üretim destekleyici ekipmanların tasarım ve üretim süreçlerinde bulundu.

16 yıldır Kıbrıs’ta olduğunu söyleyen Kıvrak, Yakın Doğu Üniversitesi ve GÜNSEL’i bir aile olarak tanımlıyor. GÜNSEL ekibinde, farklı milletlerden farklı kişiliklerin harmanlandığı çok özel bir ortam olduğunu söyleyen Kıvrak, “Böylesine geniş bir ailenin parçası olmaktan gurur duyuyorum” diyor.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Bilgin