Kumbul, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü

02 Mayıs 2018 Çarşamba, 19:51

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Birleşmiş Milletler’in, 1993 yılında özgür ve bağımsız bir basın için 3 Mayıs’ı “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” olarak kabul ettiği hatırlatılan açıklamada “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ülkemizde bir kutlama günü değil, sorunların altının çizildiği bir gün olma özelliğini bu yıl da kaybetmedi” denildi.

Medyaya yönelik baskıların her geçen gün arttığının altını çizen İl Başkanı Ahmet Kumbul “ülkemizde 148 olan tutuklu gazeteci sayısı ile dünya sıralamasında beşinciyiz. 180 ülke arasında yapılan basın özgürlüğü sıralamasında ise 157. sıradayız. Türkiye 2013 yılına kadar “kısmen özgür” ülke kategorisinde iken, 2013 sonrası “özgür olmayan ülke” kategorisine alındı. Basın özgürlüğünün en kötü olduğu duruma 100, en iyi olduğu duruma 0 puan veren Freedom House’a göre Türkiye 2009’dan beri her yıl aralıksız gerileyerek 50 puandan 76 puana düştü. Özetle, ülkemizde ifade özgürlüğü susturulmuş, dördüncü kuvvet dediğimiz basın etkisiz hale getirilmiş durumda. Özgürlük, sadece AKP övgüsüne, yani yandaş basına var” dedi.
Bir çok Medya patronunun atama yoluyla belirlendiği, siyasal erke teslim olduğu bu düzeni değiştireceklerini ifade eden Kumbul “İnanıyoruz ki, başta basın emekçileri olmak üzere, 24 Haziran’da halkımız ifade ve basın özgürlüğünden, haber alma hürriyetinden, özgürlükten ve bağımsız yargıdan yana oy kullanacaktır. CHP iktidarında basın ve ifade özgürlüğü herkes için hakim olacak, Türkiye’nin baskıcı düzeni son bulacaktır. 2019 yılından itibaren 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nü kutladığımız bir ülke olacağımız inancıyla görevini layıkıyla yapmak için emek veren, mücadele eden, özveriyle çalışan bütün basın emekçilerimize kolaylıklar diliyorum” İfadelerini kullandı.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz